Kaikki pielessä

Perustin akvaarion syksyllä 2003. Ja tietenkin kaupan ohjeilla ja opaskirjoilla. Ja nyt tajuan jälkikäteen että kaikki on pielessä.
Akvaario 100 litranen. 1 taistelukala ja 10 neontetraa samassa altaassa. (lämpötila!)
Kuparimonnisia oli aluks neljä, ostin lisää kaksi ja ne kuoli kahden kuukauden sisällä kumpikin. Sitten kuoli viime viikolla yksi alkuperäisistä. Jäljellä enää kolme. Imumonneja kaksi.
Kaiken kukkuraks allas on sorapohjalla. Että harmittaa. Pidän lämpötilan 27 asteessa.
Tekis mieli alottaa kaikki alusta. Mutta......
3302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Miten hoidat akvaas viikottain?

Mitkä on sun vesiarvos, muut kun lämpötila?

Miten ja millä ruoilla ruokit kaloja?

Kyllä Taisto ja Neonit pärjää hyvin saman lämpöisessä vedessä. Sulla on nyt jotain muuta siellä pielessä. Kerroppas lisää niin koitetaan auttaa.

Neontetra - Paracheirodon innesi, Characidae, kotiseutu: Putumayo-joki Itä-Perussa, 4cm, 20-26°C, pH 6-7, 0-10dH

Taisto
Lämpötila: 24-30°C
pH: 6,0-8,0
Pituus: 6-7 cm


Hiekan tosin voisi vaikkas vaihtaa hienompaan, 0,25-1,5 hiekkapuhallushiekkaan, Biltema.
Ja lämpötilaakin voisi laskea asteella???

Äänestä
  • Vettä vaihdan kerran viikossa pari-kolmekymmentä litraa, imuroin pohjan samalla ja putsaan suodattimen.
    Vesiarvot testaan niillä pikatestitikuilla ja ne näyttää että arvot on ihan ok, paitsi olikohan se karbonaattikovuus joka on pikkasen pielessä.
    Tiedän ettei ne testit ole 100 %:n luotettavia.
    Ruokana on hiutaleet ja välillä pohjakaloille tabletteja, puolikas pari kertaa viikossa. Hiutaleita anna kaks kertaa päivässä ja kerran viikossa on paastopäivä.
    Epäilin että niissä uusissa kuparimonnisissa oli joku tauti joka sitten tarttui alkuperäisiin. Tiedä häntä.

    Äänestä

Ai hyvä että olet ottanut asioista selvää! Jotkut kauppiaat kyllä pitäisi suomustaa ja kieritellä alunassa. Että ottaa päähän tuollainen piittaamattomuus ja ahneus jolla tuottavat viattomille luontokappaleille välillisesti tuskaa.

Tosiaankin kalasto ei ole yhteensopiva. Mieti nyt mistä luovut. Vaihtoehtoja olisi muutamakin. Ensin pitää saada kalasto kuntoon, sitten miettiä se pohjamateriaali.

Haluatko pitää neontetrat, entä taistelukalan, kuinkas niiden kuparimonnisten kanssa on? Mieti mistä lajeista pystyisit luopumaan ja laita sitten myydään tai lahjoitetaan ilmoitus jonnekin.
Imumonnit minua huolestuttavat. Se kun on (juuri tarkistin pari päivää sitten) 688 lajia sisältävä kalaheimo. Ymmärrettävästi lajeja on sitten jos jonkin näköisiä, kokoisia ja oloisia.
Todennäköisesti ne kuitenkin ovat maatiaispartamonneja. Kahdellekin partikselle allas on vähän niukan kokoinen vaikka olisivatkin molemmat naaraita. Laita siis toinen partis myös lahjoituslistalle kunhan olet selvittänyt sen lajin tietty. Rahaa siitä tuskin saa, siis jos on partis, mutta jos osoittautuu joksikin muuksi lajiksi voi siitä muutaman euron saada vastalahjaksi.

Vielä vinkki. Jos tekee mieli aloittaa kaikki alusta, niin aloita! Mutta älä aloita ihan alusta, pystyt kuitenkin pitämään altaan typpibakteerit hengissä joten säästyt kypsyttämiseltä. Viikossa allas pitäisi olla valmis uusille kaloille sitten jos aiot ottaa uusintastartin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katiska kirjoitti:

Perustin akvaarion syksyllä 2003. Ja tietenkin kaupan ohjeilla ja opaskirjoilla. Ja nyt tajuan jälkikäteen että kaikki on pielessä.
Akvaario 100 litranen. 1 taistelukala ja 10 neontetraa samassa altaassa. (lämpötila!)
Kuparimonnisia oli aluks neljä, ostin lisää kaksi ja ne kuoli kahden kuukauden sisällä kumpikin. Sitten kuoli viime viikolla yksi alkuperäisistä. Jäljellä enää kolme. Imumonneja kaksi.
Kaiken kukkuraks allas on sorapohjalla. Että harmittaa. Pidän lämpötilan 27 asteessa.
Tekis mieli alottaa kaikki alusta. Mutta......

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu