Haluaisin muuttaa pääkaupunkiseudulle opiskelemaan, mutta en tiedä voinko sitten hankkia oman vuokra kämpän, että saako kaikenmaailman tukia ja elääkö niillä miten?
Minulla on jo yksi ammattitutkinto, mutta en ole löytänyt työtä. Ajattelin siis lähteä opiskelemaan jos se on mahdollista ? Millaiset tuet ovat? en tiiä kuuluko tälle palstalle, mutta aattelin et joku tääl tietäs :)..
ASUMISESTA ja tuesta
opiskelijaaa
1
280
Vastaukset
- kela.fi
Kelan ehtojen mukaan opiskelijan asumislisään oikeuttava vuokra saa olla 100-250 euroa/kk, josta KELA korvaa 80 %. Ylimenevästä osasta KELA ei korvaa senttiäkään. Varminta on varata soluasunto HOAS:lta, niin vuokra menee tähän kustannusrajaan edellä.
Yleiselle asumistuelle on omat kriteerinsä myös KELAN sivuilla. Vertaa siis KELAn sivuilla opiskelijan asumislisän ja yleisen asumistuen kriteereitä Helsingin vuokra-asuntojen vuokriin ennen kuin teet päätöksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka882513- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww831391EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje121206- 81933
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta102791Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe34785- 54783
- 30706