Koska kertaus on opintojen äiti myös traktoreiden huoltohommissa, niin kerron uudelleen erään muisteluitteni alkuaikojen kertomuksen, koska se on varmasti tuntematon useimmille lukijoistani.
-Kerran menin maalaistaloon ja koputin oveen koska luudanvarsi ei ollut ovea vasten merkkinä poissaolosta, vaan oven vieressä nojaten kamanaan.
-Koputin uudelleen monta kertaa koska matkaa oli tullut jo 120 kilometriä tähän huoltokohteeseen.
-Odotin, ja sitten viimein sisältä kuului kolinaa ja sieltä vyöryi peräkammarinpoika tukka pystyssä tomaattisilmin kysymään että ”mitäs sää taharot”!?
-Sanoin että on tilattu tänne Massikkaa korjaamaan.
-Minkä tähären se nyt jo tuli?!-Nos se on siinnä puimmalan vierressä laroossa, paa se käyntihin, niin katotahan sitten. -Mul uni pääl ko mä käymähän illal tos Sorsanpesäs Törnäväl.-Tuu parin tunnin kulttuu takaas ni katotahan!
-No minä menin "laroon" ja katselin hetken ja otin huoltoautosta mittarit, ja eihän siinä ollut muuta kuin hehkut oli loppuun kuluneet. Vaihdoin ne ja joha massikka hörähti käyntiin.
-Menin sitten takaisin sinne talon pirttiin kirjoittamaan laskua ja kuittia ja kuinka ollakkaan niin pösilöpoika oli herättänyt vanhan arviolta 80-kymppisen äitimuorinsa keittämään pannukahvia minulle.
-No mummu tempaisi tiskipöydän virkaa toimittaneelta pöydältä pesemättömät kahvikupit ja kieraisi etusormellaan vanhat porot pois pohjalta laskiämpäriin ja toi ne sellaisenaan pöytään.
-No tulihan nekin kahvit juotua herrasmiehen tavoin, mutta kyllä tuo jäi mieleen.
tällaista se entinen ”kirottu ja inhottu rasvakoura” taas muisteli.
Muistelut jatkuu:Kahvinjuontia
Rasvakouran m
0
402
Luetuimmat keskustelut
- 811324
- 721194
- 791051
- 95889
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois257827- 49767
- 29759
- 55693
- 72669
- 44612