Jälleen alkaa olemaan yksi talvi takanapäin ja vieläpä varsin luminen ja kylmä sellainen.
Mutta eipä ollut taaskaan mitään ongelmia vaikka autossani alla on kitkarenkaat.
Kannattaisi kokeilla teidän nastapellejenkin tällaista vaihtoehtoa, niin olisi näin keväällä paljon helpompi pestä tuota autoakin, kun se ei olisi tuollaisen pikilietteen sotkema mitä te nastarenkailla tuosta asfaltista irti jyrsitte ja jonka päälle tielaitos levittää tämän suolakoktailin.
Mutta eipä ollut taaskaan mitään ongelmia vaikka autossani alla on kitkarenkaat.
Kannattaisi kokeilla teidän nastapellejenkin tällaista vaihtoehtoa, niin olisi näin keväällä paljon helpompi pestä tuota autoakin, kun se ei olisi tuollaisen pikilietteen sotkema mitä te nastarenkailla tuosta asfaltista irti jyrsitte ja jonka päälle tielaitos levittää tämän suolakoktailin.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ja HUOMIOIKAA ne moottoripyörät.Kun lämpötila nousee rupee kaasukahva käsi kutisemaan. Pakko päästä pikitielle.
Sori vaan, onneton yritys.
Kitkaspedet ovat olleet kusessa koko talven. Ja tulevat olemaan jatkossakin, kun yöpakkaset tulevat ja päivisin on plussan puolella. Jäätyneitä teitä tiedossa.
Mukavia luistelukelejä siis tulossa.
Taitaa vaan olla niin, että suurella osalla nastapelleistä on näin kevään korvalla renkaista jo pari kourallista nastoja lentänyt takana tulevan maalipinnoille ja tuulilasiin.
"turvavälit" kunnossa
nastapellet vetävät moottoritiellä heti ohituksen jälkeen eteen puskuria hipoen.
Keskimääräistä kylmempää ja lumisempaa oli etelässä.
Ja lumessa toimii ne kitkattomatkin, jäällä tarvitaan niitä nastoja...
34 talvea on tullut teitä kaiverrettua. Nyt yksi talvi kitkarenkailla takana, ja lisää tulee, nastat historiaa. Perhana, olisi kannattanut kokeilla niitä jo aiemmin. Mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Kitkaspeden ajatusmaailma on tyypillisen kapea. Ensinnäkään talvi ei ole takana. Toisekseen kitkaspedet ovat olleet ennen näkemättömissä vaikeuksissa kuluvan talven aikana. Sen me kaikki järkevät autoilijat huomaamme tulevissa vakuutusmaksuissamme. Eikä sitä suolavelliä levitetä pitkin teitä kuin vain ja ainoastaan kitkaspedejengin takia.
Kitkarengas ei ole talvirengas. Kuuluu sen sijaan samaan kategoriaan kuin karvanopat, feikkipakoputket ja muut keskenkasvuisten ja jälkeenjääneiden hömpötykset.
Nastarenkaat aiheuttivat taas ulosajon:
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/03/1077690
Nastapelle Mr Nasta jauhaa soopaa samaa tahtia kuin renkaansa tien pintaa. Meillä päin oli 60 pakkaspäivää, jolloin tiet oli lumessa ja jäässä eikä suolaa tai hiekkaa missään. Ja ongelmissa oli korvien välinsä bitumituhkalla täyttäneet nastapellet. Kitkarenkailla ei ollut mitään ongelmaa.
Ja nyt kun lumet suli sohjoksi, oli vaikeuksissa jälleen nastapellet. Juuttuivat risteyksiin ja mäkiin ja tukkivat liikenteen.
Nastat vaan reilusti haittaverolle ja sillä voidaan kattaa teiden kulumista. Vakuutusmaksuista on turha rutista. Pääosan vahingoista aiheuttaa pehmeäpäiset nastapellet, jotka luulee olevansa tosimiehiä kun on piikit pyörissä!
Ainoa perusteltu syy jättää nastat kieltämättä on se, että ennen vaaleja ei kieltoa kukaan uskalla ehdottaa. Osa nastapelleistä saattaa suuttua ja äänestää jotain muuta ehdokasta.
"perä lähti alta" eli syksyllä ruuvattu paremmat eteen ja taakse pistetty renkaat joista suurin osa nastoista lentänyt jo takana tulevien autojen tuulilaseihin.
Tämä tyylihän on yleisesti käytetty nastapellejen piirissä, että laitetaan ne renkaat vetäviin pyöriin missä on vielä vähän nastoja jäljellä, mikä tapa on täysin väärä etuvetoisissa autoissa.
Sitten kun suuri osa näistä kädettömistä ruuvailevat itse noita renkaita alle syksyisin, niin eihän niitä pyörimis suuntia viitsitä tai osata katsoa, vaan laitetaan ne pyörimään väärin päin ja taas alkoi ropisemaan takana tulevan konepellillä.
Kitkarenkaat aiheuttivat taas saksassa satojen autojen kolarin. Eikä yhdessäkään autossa taaskaan ollut alla nastarenkaita. Aika vaaralliset nuo kitkat, kun tuollaisia kolarisumia aiheuttaavat.
Muutamavuosi sitten 0li 50 auton kolari vaikka suurimmalla osalla oli nastat.
Kitkarenkaat ovat todella vaaralliset ja pikaisesti kiellettävä! Mikään muu osa autossa ei pysty aiheuttamaan tuollaisia massiivisia kolareita. Kitkarengas ottaa auton ehdottomaan hallintaansa ja Saksassakin, Euroliikenteen luvatussa maassa, vie autoa autobahnilla yli 150km/h sumussa ja sateessa jäätyvällä tiellä. Ja kun kitkarengas sitten viimein havaitsee, että edessä olevat autothan eivät liiku, se ei halua eikä saa autoa pyshtymään. Niin huono rengas se on! Murhaajarengas!
Nastarengas on paljon turvallisempi. Se ottaa aina huomioon kelin ja näkyvyyden eikä anna auton kulkea turvallista nopeutta kovempaa vaan alkaa viskoa nastojaan tien oheen ja tuttu rapina lokasuojissa ja helmoissa varoittaa autoiljaa hyvissä ajoin ennen vaarallisia nopeuksia. Sateessa ja sumussa nastarengas automaattisesti hiljentää nopeutta ja havaitessaan edessä vaaratilanteen, pysäyttää auton kipinät nastoista sinkoillen. Nastarenkaat pitäisi asentaa jokaiseen suomalaiseen autoon lakisääteisesti ympärivuotisesti! Onnettomuudet vähenisivät nollaan, vakuutuksista voitaisiin luopua ja liikenneturvallisuusvirastot muuttaa Itämeren lähialueiden ja valkoselkätikan suojeluvirastoiksi.
Samalla tavalla kuin kesällä veneilijöille on määrätty verryttelyhousut pakolliseksi. Suurin osa hukkuu sepalus auki ja jos ei sepalusta voi avata, ei voi hukkua.
Kitkahan on todistetusti nelosen arvoinen rengas. Tai oikeastaan olisi ansainnut miinusmerkkisen tuloksen. Rengas ei vain huonompi voi enää olla.
Testissähän siis todellakin testattiin uutta ja laadukasta kitkarengasta talviolosuhteissa. Vai miten se olikaan? Varmaan nastapellet olisivat turpa ruvella miettimässä miten asian selittäisi jos vanhaa nastarengasta verrattaisiin uutukaisiin kitkarenkaisiin ja tulos olisi sama.
Onhan se selvä, että vanha rengas ei ole yhtä hyvä kuin uusi. Ihan kuten se, että seniili lukija ja kirjoittaja ei pysty samalla tavalla ymmärtämään asioita kuin sellainen, jolla vielä kaikki inkkarit on tiipiissä.
Kun Suomi vuonna 1995 voitti MM-lätkän, kansa lauloi loppuvuoden "Den glider in" ja kun Lordi voitti Euroviisut, kansa veivasi voittajakappaletta. Samalla tavalla nastapellet loppukevään toistavat samaa mantraa asiasta, josta eivät mitään ymmärrä.
Suotakoon se heille. Ehkä se rauhoittaa mieltä kun kevätaurinko tuo esiin jyrsijöiden jäljiltä kalutut omenapuut ja maantiet. Saapahan taas sivistynyt kansa täyttää piikkipyörien jäljet kumiseoksellaan ja rengaskauppa käy. Vähän kuin lasimestari kivittäisi ikkunoita taatakseen työllisyytensä kun rengaskauppias myy nastarenkaita lisätäkseen kesärenkaiden kulumista.
On täällä Suomessa hullu kansa.
Eikös ne kitkafanaatikot täällä koko talven ole suu vaahdossa väittäneet, että kitkarenkaan pito ei muutu kuluessaan miksikään. Tai jopa pidon väitetty paranevan. Millainenhan se uuden kitkarenkaan pito asfaltilla sitten mahtaisikaan olla!!!!!!! Samoin suu vaahdossa väitetty kitkan olevan loistava mustalla jäällä, kun se kitka saa niin hyvän pidon siitä asfaltin nystyröistä. Ei se kitka saa pitoa edes märän asfaltin pinnasta, niin milläs se sitten saisi jäisen asfaltin pinnasta!!!!! No tietysti kitkafanaatikon mielikuvitus onkin niin uskomaton.
On se taas niin kiva hengittää kitkojen nostattamaa katupölyä. Kitkarenkaan käyttäjä ovat pahemman luokan ympäristörikollisia ja vielä toisten pitää hengittää vain fanaattisten ihmisten takia tuota katupölyä. Tutkimusraportissakin sanotaan, että nimenomaan kitkarengas pöllyttää ihmiselle haitalliset hiukkaset tehokkaasti hengitysilmaan. Mutta eihän nyt fanaattinen fanien fani tuommoisesta mitään välitä.
Kitkarengashan se pölyn nostattaa. Siinä kun on tarttumapintaa tiehen niin pölykin ottaa toisella tapaa kuin nastarenkaaseen. Nastarenkaan kunniaksi on sanottava, että ilman sitä ei kitkarenkaalla olisi mitään pölytettävää. Eihän tätä fanaattinen nastapelle tajua. Jotainhan on nastapellenkin syytettävä kun talven jyrsii asfalttia pilalle.
Ja kesällä on taas kiva jyristellä nastapellen ruvelle jyrsimää asfalttia. Tutkittua juttua, mutta sehän ei nastapellen aivoitukseen asti kulje tämä tieto.
Eikä nastapelle tajua sitäkään, että isoissa autoissa ei ole kitkarenkaita vaan M S ja kyllähän linja-auto ja rekka melko tavalla pölyttää. Ilman kitkarenkaitakin.
Talvi sitten sen kun vaan jatkuu täällä etelässäkin. Eilen aamulla oli taas oikein mainio keli todistaa se tosiasia että nastarenkaista ei ole vastusta kitkoille, kun lähdetään kuurajäältä liikkeelle liikennevaloista.
Kauheaa rouhimista vain kuului viereltä, kun epätoivoiset nastapellet yrittivät saada kinnereitään liikkeelle, kun taas kitkoilla ei ollut mitään vaikeuksia liikkeelle lähdön kanssa.
Se kauhea rouhiminen liikkeelle lähtiessä on tiettävästi ihan tarkoituksellista. Ei nastarengas vahingossa luista ja lyö tyhjää vaan pitää ja pitää ja pitää. Rouhimalla risteyksissä vastuuntuntoiset nastarenkaan käyttäjät raapivat jäätä rikki ja tietä pitäväksi kitkarenkaiden käyttäjiä varten. Näin ainakin tunnetuimmat nastapellet väittää...
Samalla nastat luonnollisesti tylsyvät sen verran, ettei risteyksen jälkeinen puhdas asfaltti jyrsiydy niin pahasti ruvelle. Silti tylsäkin nasta ja kulunut nastarengas pitää paljon paremmin kuin uusi kitkarengas. Lumella, jäällä ja sohjossa. Näin kertoi tuttavapiirin vannoutunut nastarengasmies, joka tunnetusti puhuu niin totta kuin osaa.