Olen kokenut elämässäni paljon vastoinkäymisiä ja epäonnea ja se on katkeroittanut minut. Viimeisimpänä se että elämääni uhkaa vakava sairaus.
Miten selvittäisin katkeruuden tunteitani ja purkaisin niitä?
Tuntuu että elämä on hyvin epäoikeudenmukaista,
toisilla on onnea ja menestystä suotu läpi elämän ja toisille ei sitä ole suotu, MIKSI on näin???
Omasta mielestäni olen rakastava ja empaattinen ihminen ja en koe ansaitsevani tällaista elämää.
Miten selvittäisin katkeruuden tunteitani ja purkaisin niitä?
Tuntuu että elämä on hyvin epäoikeudenmukaista,
toisilla on onnea ja menestystä suotu läpi elämän ja toisille ei sitä ole suotu, MIKSI on näin???
Omasta mielestäni olen rakastava ja empaattinen ihminen ja en koe ansaitsevani tällaista elämää.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Elämä ei varmastikaan ole oikeudenmukainen. Yhdellä on yhdenlaisia huolia ja murheita ja toisella toisenlaisia. Yhdellä on yksi asia hyvin ja toisella toinen, mutta tuskinpa kenelläkään kaikki asiat on hyvin. Me vain näemme toisella ne hyvät asiat, joita toivoisimme itsellemme, mutta emme tiedä, mitä toisella on taustalla.
Se mikä ei tapa, vahvistaa. Vastoinkäymiset ja vaikeudet jalostaa meistä parempia ihmisiä. Sitä on varmasti vaikea uskoa, silloin kun on vaikeaa. Jotakin asiaa tai kenties ihmistä varten meidän täytyy käydä läpi vaikeita asioita, että sitten kun se aika tulee, olemme siihen valmiita, oli se juttu sitten mikä tahansa.
Kiukuttele aikasi, kovistele vaikka Jumalaa, että miksi tämän sallit ja sitten pysähdy. Kuormaa annetaan kullekin sen mukaan kuin on voimia. Vanhemmat, jotka esim. saavat sairaan lapsen, on katsottu keskivertovanhempia paremmiksi ja kelvollisiksi huolehtimaan vähempiosaisesta.
Toivon sinulle voimia jaksaa vaikean ajan yli. Haluan uskoa, että vähä vähältä voitat vaikeutesi ja elämäsi kukoistaa jälleen.
Kaikenlainen negatiivinen aina vahvistaa ja tärkeintä on se että jaksaa uskoa itseensä. Sun on pakko alkaa uskomaan että voitat sen sairauden muuten ei tule mitään.
Voimia!
(Joskus meillä kaikilla on huonot ajamme ja joku päivä sulla on upea aikasi :) Usko siihen sitten se tulee)
...lohdutuksesta teille molemmille!
Tätä vaan on jatkunut liian kauan, tätä kaikkea...
epäonnea ja vastoinkäymisiä, usko on välillä kovilla. Ymmärrän että ihminen on inhimillinen olento ja kestokyvyllä on rajansa, mutta se tässä
onkin, että jos kestokyky pettää niin mitä kaikkea siitä sitten seuraa, ehkä jo tämä vakava
sairaus on seurausta siitä.
Sanotaan että onni suosii rohkeaa, ehkä minä en
ole tarpeeksi rohkea.
Itsetutkistelua teen, mutta se ei ole mitään helppoa.
Onneksi minulla on ymmärtäväisiä ystäviä joilta saan tukea ja joille voin puhua.
Rohkeus on mielstäni sellainen juttu, että sille on aina omat pienet ikkunansa..
Mutta noin niinkun isommassa mittakaavassa.. se ei ratkaise kovinkaan paljoa.
Tai siis.. joskus se auttaa "oikealle" raiteelle, mutta siitä ei seuraa, että vaikeuksissa olevien tulisi ruoskia itseään syyttäen, että vaikeksia ei olisi, jos olisi rohkeampi.
Paitsi jos tietää, että on todella ollut 1000 "ikkunaa" toisenlaiseen elämäntilanteeseen, että olisi aivan oikeasti osannut, kyennyt, taitanut, kestänyt valita toisin, jotka on kaikki sivuuttanut.
Mikä on oikeasti aika harvinaista.
Että joku, joka todella, todella osaisi, kykenisi, kestäisi, valitsee "huonomman" polun.
Eli.. Älä ruoski itseäsi.
Muuta en osaa sanoa.