Maatalousvoittoinen? muuttotappio/-voittoinen? Ilmapiiri, piirit, onko niitä? Kyläyhteisöjä taitaapi olla aikalailla?
Luumäki paikkana ja asuinpaikkana?
15
1263
Vastaukset
- miemeiemie
kaikki ´´sosiaalipummit´´heille ainakin löytyy aina rahaa ja asunto,muista viis...
mustalaisia meille ei ole,eikä taida tullakkaan
työttömiä ja juoppoja sitäkin enemmän..- tzööötz
Moneen asti keskustan yökerhot auki? Pitkät jonot?
Luumäen motellilla kova la iltana? - szööds
tzööötz kirjoitti:
Moneen asti keskustan yökerhot auki? Pitkät jonot?
Luumäen motellilla kova la iltana?otat viagraa että koveneeko...
- Luu_pää
Täällä "Monakossa" saavat kyllä muualta tulleet parhaan kohtelun, paikkakuntalaisista viis.
- Anonymous095
Eli kuten otsikostakin voi päätellä niin oheinen keskustelu ilmaisee varsin hyvin minkälaisesta pitäjästä on kyse. Hieman eristäytynyt, kateellisten ja sisäsiittoisten kymi-karjalaisten asuinpaikka. Kaksi päätaajamaa on Taavetti (kuntakeskus ja hallinnollinen keskus) ja Jurvala (15 km Taavetista Lappeenrantaan, taavettia pienempi taajama. Risulahdessa uusia tontteja ja viihtyisiä vuokra-rivareita). Luumäkeä mainostetaan usein "Suomen Monacona" alhaisten verojen ja velattomuuden takia joka selittyy heikoilla palveluilla. Kannattaa aluksi tutustua joihinkin Luumäkeläisiin ennenkuin alatte edes suunnittelemaan muuttoa. Uusia (ja miksei myös vanhojakin) Luumäkeläisiä katsotaan hieman halveksuen pitkin nenänvartta. Juoruilu ja kateellisten panettelu on arkipäivää. Että tervetuloa vaan, itse en kadu hetkeäkään muuttoani Lappeenrantaan 20 vuoden Luumäellä asumiseni jälkeen.
- Riina.
Noin 80% Luumäen asukkaista saa elantonsa maataloudesta. Ilmapiiri ob hyvä joskin hieman sisäänpäin kääntynyt ja noita kyläyhteisöjä on rinsaasti.
- tuoppi inssi kerto
Vieläkö tiistaina huoltoasemalla on homoilta.
- Marski.
Ja se on ihan varma juttu että Luumäellä ei ole yhtään homoa. Lähimmät asunevat Lappeenrannassa. Ei Luumäki tarjoa elämyksiä poikkeaville.
- Joopajoo10
Marski. kirjoitti:
Ja se on ihan varma juttu että Luumäellä ei ole yhtään homoa. Lähimmät asunevat Lappeenrannassa. Ei Luumäki tarjoa elämyksiä poikkeaville.
Mut kuulema on ja tarjoaa. Ei sukois, mut se vaa sano se yks...
- erik ja karl
Nykyisin sielä on ainakii kaks inssii iha lärvit, ovat varmaa työttömii tyttöi
- mikalea
eki ja kartsa on levillä
- duididaa
Minusta Luumäki on moniin muihin maaseutupitäjiin aika nuorekas, ainakin Taavetin taajama ja Risulahti. Sijainti on myös hyvä: Lappeenrantaan 37 km ja Haminaan sekä Kouvolaan n. 50 km. Kotkaankin n. 70 km.Eli työssäkäynti onnistunee niin E-Karjalassa kuin Kymenlaaksonkin puolella.
- kari rakas
tule takas, t.timo
- insinöörin paikkoja
työ haasteellinen, palkka 40 % tes , alkaa marraskuussa, perusrakenne pätevyys ja rakentamis kokemus eduksi, TEViyksi. seuraa ilmoittelua
- Ehkä tuleva asukas
Hyvä kunta. Käykää asumassa muualla, ehkä Luumäki näyttää sen jälkeen sopivalta. On paljon muualta muuttaneita tuomaan uusia tuulia. Ja mikä estää ketään vaikuttamasta parempien olojen puolesta. Muuttaisin takaisin Luumäelle, jos en olisi sidoksissa muualle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 775258
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai674668Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1264615Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3411962- 891609
- 931534
- 2571476
- 3371163
- 200991
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.56980