Yhtäkkiä huomaa, että elämässä onkin niitä ihmisiä, joita haluaa vältellä. Joille ei enää puhu. Ei ota yhteyttä. Jotenkin järkyttävää, että herää siihen, että tuon ja tuon ja tuon kanssa on sellainen tilanne, etten halua/pysty/kykene olemaan oma välitön itseni. Ja että omat hankalat kokemukset on niistä ihmissuhteista sellaisia, että käännän selkäni, olen näkemättä, kuulematta, välittämättä. Olen loukkaantunut, arvet parantuneet, ja turruttanut tunteeni ja mieleni, itkenyt itkuni aikanaan. Asiat on takanapäin jo kaukana ja pitkän ajan päässä.
Ja nyt kun eräskin tarvitsisi apua, olisi oikeasti hädässä, minä menen pois, olen väsynyt, kyynistynyt, olen inhottava, en välitä, en kuuntele, en enää piittaa. Tiedän, että hetken voisin teeskennellä. Hyvin se menisi. Menneisyydestä olen ehkä päässyt, tulevaisuuttani rajoitan siltä osin, että samaa en enää halua.
Välttelen jopa niitä, jotka eivät ole minun elämääni ole häirinneet, mutta ketkä millään tavalla liittyvät näihin hankaliin ihmissuhteisiin.
He muistuttavat minua siitä itsestäni, joka joskus olin, niistä kipeistä asioista, mitä oli. Ja tajuan, että on hullua kääntää selkänsä ihmisille, jotka ovat viattomia, mutta en kykene kohtaamaan heitä. Muuten ei haittaisi, mutta tajuan loukkaavani heitäkin. En voi sille mitään. En ole päässyt siitä möykystä eroon, minkä sisälleni hautasin.
En ole päässyt yli. Eikä asiat haittaa, jos mikään ei niistä muistuta. Jos minun pitää muistaa, suistun suohon. Yksikin liian paha muisto ja koneeni putoaa.
hankalia ihmissuhteita
3
1108
Vastaukset
- luusereista
En halua hankalia ihmissuhteita elämääni. Olen niin monet kolhut saannut, ettei enää ole paikkaa uusille. En halua tuntea, en edes tunnusta olleeni joskus "ystävä" jonkun kanssa joka on minua syvästi loukannut. Ainoa asia on että häpeän myös itseäni, kuinka olenkaan voinnut olla jonkun onnettoman kanssa. Yritän vain unohtaa, eikä siinä ole muuta tehtävissä kuin ehkä aika.
- ****
paha muisto? Mikä möykky on? Pahoja tunteita jos välttelee, ne tulevat kahtakauheimmiksi. Lopulta ne ovat mörön kokoisia. Ei niin pahoja juttuja olekaan, jotta niistä ei voisi puhua. Ota möröstä kiinni ja tuo se päivänvaloon.
Mulla on kans vähän paha juttu, kun olin tässä pari vuotta aika pahassa kriisissä. Nyt sitten joudun menemään sairauden vuoksi leikkaukseen. Ei sitä voi oikein etukäteen tietää, miten se elämä menee. Pakko vaan hyväksyä elämä sellaisenaan, vaikka se ei ole kovin helppoa.
Mutta turha on pahoja tunteita jatkuvasti pitää yllä. Pitää ajatella hyviä asioita.
Kyllä s sieltä kuoresta tulet takaisin elävien kirjoihin. - Kuulen ja näen
ihmissuhteita enää. Kirjoitat osuvasti, juuri niin kuin minäkin olen joutunut kokemaan omassa elämässäni. On joukko viattomia ihmisiä, joiden kanssa ei vaan pysty olemaan enää tekemisessä. -Ties vaikka nämä olisivat olleet tietyissä olosuhteissa, ehkä elämäsi tärkeimmät ihmiset. Nyt elän tietoisuudessa näistä ihmisistä erossa. On vain liian vaikeaa kohdata heidät. Minä voin antaa itselleni selkeän syyn, miksi kaikki tapahtui. Minullle kaikki tapahtui tietyssä ajanjaksossa, jossa minulla ei ollut voimia käsitellä asioita. Käänsin selkäni monelle. Mutta valitettavasti se ei poista totuutta, että en vieläkään pysty käsittelemään näitä ihmissuhteita. En ole kyynistynyt niin kuin aloittaja, mutta tunnistan kuitenkin itseni harjaantuneeni siinä, että pidän aina oman pääni pinnalla. Ketkä ovat syylliset? Kyllä, minä ja sinä, kuka lienet oletkin. -Ja tietysti elmänvirta joka kuljettaa meitä välillä niin arvaamattomasti. Tiedätkö, itselle voi antaa myös anteeksi? Ottaa rennosti ja luoda hyvä ilmapiiri itsesi ympärille. Sen kannattaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi385336Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2905164Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä644519Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692445Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481880Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281824Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161702- 1051506