Valtakunnansovittelija Esa Lonka keskeytti sovittelun perjantaina iltapäivällä jälleen tuloksettomana. Uusista tapaamisista ei ole sovittu.
Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT:n ja Satamaoperaattorien neuvottelijat ovat tavanneet tiistaista lähtien joka päivä, mutta minkäänlaista edistystä ei ole tapahtunut. Osapuolet pysyvät tiukasti omissa asemissaan, eikä sovintoesityksen jättämiseen ole ollut mahdollisuuksia.
Myöskään sovittelulautakunnan tai keskusjärjestöjen vetoapua ei ainakaan vielä aiota käyttää.
Keskeinen kiistanaihe on yhä se, minkälaisia korvauksia irtisanottaville tulisi maksaa, jos uutta työpaikkaa ei löydy. Perjantai oli kahdeksas lakkopäivä.
Nyt sais kyllä ruoan ja juoman vienti loppua näihin "neuvotteluihin" näille tappelupukareille asiasta:
minkälaisia korvauksia irtisanottaville tulisi maksaa, jos uutta työpaikkaa ei löydy.
Siis eikö sitä tehdä töitä palkalla irtisanomisajan loppuun saakka vaikka uutta työpaikkaa ei olekaan tiedossa. Kun viimeinen työpäivä on tehty sitähän mennään työnvälitykseen ja ilmoitetaan itsensä työttömyyskortistoon. Aivan yleinen käytäntö jokaikisellä ammattiryhmällä. Mitä hiivatin ylimääräistä palkkaa pitäis irtisanomisajalta maksaa? Edistääkö se jotenkin uuden työpaikan saantia??
Jo saisi valtio mennä väliin tällaiseen jurnutukseen. Kyllä taas nousi Suomi maailmankartalle väärässä asiassa
Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT:n ja Satamaoperaattorien neuvottelijat ovat tavanneet tiistaista lähtien joka päivä, mutta minkäänlaista edistystä ei ole tapahtunut. Osapuolet pysyvät tiukasti omissa asemissaan, eikä sovintoesityksen jättämiseen ole ollut mahdollisuuksia.
Myöskään sovittelulautakunnan tai keskusjärjestöjen vetoapua ei ainakaan vielä aiota käyttää.
Keskeinen kiistanaihe on yhä se, minkälaisia korvauksia irtisanottaville tulisi maksaa, jos uutta työpaikkaa ei löydy. Perjantai oli kahdeksas lakkopäivä.
Nyt sais kyllä ruoan ja juoman vienti loppua näihin "neuvotteluihin" näille tappelupukareille asiasta:
minkälaisia korvauksia irtisanottaville tulisi maksaa, jos uutta työpaikkaa ei löydy.
Siis eikö sitä tehdä töitä palkalla irtisanomisajan loppuun saakka vaikka uutta työpaikkaa ei olekaan tiedossa. Kun viimeinen työpäivä on tehty sitähän mennään työnvälitykseen ja ilmoitetaan itsensä työttömyyskortistoon. Aivan yleinen käytäntö jokaikisellä ammattiryhmällä. Mitä hiivatin ylimääräistä palkkaa pitäis irtisanomisajalta maksaa? Edistääkö se jotenkin uuden työpaikan saantia??
Jo saisi valtio mennä väliin tällaiseen jurnutukseen. Kyllä taas nousi Suomi maailmankartalle väärässä asiassa
Vastaukset 17
Vanhimmat
Taitaa nyt kuitenkin olla kiista siitä että sellainen järjestely luvattiin jo viime sopimuskierroksella ja nyt kun se tulisi toteuttaa ei sitä halutakaan toteuttaa.
Jos johtajat saavat miljoonia vuosien ajan siitä että häipyvät firman johdosta sen tulosta huonontamasta, miksei jotakin vastaavaa voisi olla duunarillakin ja miksei johtajilta peritä mieluummin vahingonkorvausta tekemistään? Erorahat ovat käytössä koko Euroopassa, miksei täälläkin?
Ei kannata toistella aina sitä mitä "totuutena" tarjotaan. Tässäkin tapauksessa lakko jatkuu koska työnantaja ei halua sopia. Miksi vain työnantajan ahneus on hyvästä?
Saa sitä ihmetellä mihin johtaa tämä oman edun tavoittelun kierre. Paperimiehet ovat toistaiseksi mukana tukemassa vaikka oma tili on katkolla. Katsotaan kauanko muiden etuja tuetaan, ehkäpä paperiliiton porukat uskovat itsekin myöhemmin pääsevänsä tämän saman edun piiriin.
Onneksi lakko ei heitä minua suuntaan eikä toiseen. Uhoilkoon vaikka koko kevään. Suomen viennille lakkolaiset tekevät hallaa ja se voi potkaista kuin aasi takaisin kun yritykset löytävät muita kanavia kuin meritie kuljettaa tavaraa tänne tai täältä pois.
Nyt joku varmaan miettii, että saahan johtajatkin erorahoja, mutta se etu ei syö koko valtakunnantasolla ketään ahdinkoon.
"... mihin johtaa tämä oman edun tavoittelun kierre....ehkäpä paperiliiton porukat uskovat itsekin myöhemmin pääsevänsä tämän saman edun piiriin."
Mikä oman edun tavoittelu??? Jos ja kun AKT pääsee tavoitteeseensa, se on päänavaus joka johtaa samaan malliin joka alalle. Ja sitähän EK vastustaa vimmaisesti.
"... saahan johtajatkin erorahoja, mutta se etu ei syö koko valtakunnantasolla ketään ahdinkoon"
Ja duunareille maksettavat sitten saisi koko maan kanttuvei ???
Duunareita on suhteessa satojatuhansia enemmän kuin korkeantason johtajia, revi siitä!
Mitä sulla on tavallista kansaa eli käytännössä itseäsi vastaan?
Olet ihan liian köyhä suhteessa puheisiisi, vastaavasti minä ihan liian rikas suhteessa puheisiini.
Olen tehnyt työtä työntekijänä ja työnantajana. Työnantajana maksoin palkkoja sekä veroja. Arvonlisäveroja ja tuloveroja omalta osaltani sekä välitin työntekijöiden maksamat verot valtiolle. Kuka maksaa työntekijän palkan kerropas minulle? niin jatketaan sitten!
Kummallakin puolella pöytää on oltu, eikä minulla ole mitään sitä vastaan että jokainen saa täällä ajaa omaa etuaan laillisin konstein. Itse asiassa se on vapaan maan ominaispiirteitä. Asiakas maksaa eikä se maksa sen mieluummin ylihintaa yrityksen johtajille tai omistajille kuin työläisillekään. Kaikkein vähiten se haluaa maksaa mitään kaikenmaailman taivaanrannanmaalareille ja kynänpyörittäjille joiden työn tuloksia se ei ole koskaan kaivannut, sellaisille jotka tarvitsevat vuosikymmenen korkeakouluopinnot toimettomuutensa naamioimiseksi. Duunarin työn asiakas ymmärtää koska ilman sitä ei valmista tule.
....asiakas maksaa ....AINA .....palkat... ym kulut ja se pitää jokaisean muistaa, niin johtajien kuin työntekijöidenkin.
...siis viime kädessä;)) Näin on...kulut kun lisätään sitten hintoihin ja palvelumaksuihin...näihän se pyörii...tämä systeemi...
tsau:Friidu
Oli lopputulos mikä tahansa, lopputulos on vain määräaikaisetn duunisuhteiden lisääntyminen. Kukaan viitti vakiksi palkata ketään, kun eroon pääseminen on liian kallista.
Huvittavaa on, että ahtaushommat alunperin on ollut ihan keikkahommaa, freelancea. Laivoja on menty lastaamaan ja purkamaan. jos niitä on sattunut satamaan tulemaan :DDDD Noh, saapahan kai ahtaajat tästä lakosta johtuen vanhat perinteiset etuisuuksensa takaisin. Pääsee duuniin, jos duuniin tarvitaan. Se ja sama jollekin fakin ammattiliitolle :DDD
Suomessa ei muutamien vuosien päästä kai ole suomalaisperäisiä säkin kantajia :DDD
=DW=
http://www.youtube.com/watch?v=Ea1kdTl0Wn0
Tätä
Koskettava laulu. Aina Veikko Lavia ihailen...mutta, tuosta ajasta ovat työmenetelvät satamassa onneksi muuttuneet.
Ahtaaja on ammattinimike siinä kuin jokin toinenkin. Ahtaajan työkuvaus on tänäpäivänä lähinnä tällainen. Ahtaajan tehtävänä on erilaisia kuormakalustoja hyväksikäyttäen...esim..trukit..nosturit ym..purkaa lasti laivan ruumasta ja /tai kuormata alus turvallisesti.
Tärkeintä ahtaajien työssä on lastin sijoittaminen aluksen ruumaan tai kansille siten, ettei se pääse siirtymään kovassa merenkäynnissä ja on tasapainossa ..(muuten laiva kallistuu liikaa pahimmassa tapauksessa jopa kyljelleen). Nykyisin ovat apuna tietokonesovellukset, jotka jakavat ns. KONTIT alukseen optimaalisesti painon mukaan. Työ vaatii tarkkuuttaja ennenkaikkea nopeutta, jotta mahdollisimman suuri määrä rahtia saadaan turvallisesti lastattua alukseen lyhyen satamassa olon aikana. (tähän sulkuihin että, myös muulla tavaraa kuljetetaan kuin konteissa...;))) laitan sen vuoksi ettei päästä nipottamaan;))....nooh...Ahtaaja suorittaa kuormaustoimien ohella myös aluksen kuormatun tai siitä puretun lastin seurantakirjanpidon...joka on erittäin tärkeä...juttu;))
Ahtaajan työ on ryhmätyötä tänäpäivänä...silti ammattimassa tapahtuu suhteellisen paljon edelleen työtapaturmia. Ahtaajilta itseltään edellytään valppautta, ripeyttä ja ennenkaikkea tarkkuutta...
Itse ammattiin kouluttautuminen tapahtuu yleensä muutamassa kuukaudessa oppisopimuskoulutuksessa...
Tänä päivänä en usko että, Satamiin edes pääsee töihin...ilman tuota oppisopimuskoulutusta;)) Vaikea ajatella että, Suomessa ainakaan...kävisi päinsä...ihan turvallisuus syistä..
Joten, olisiko sinusta kenties ahtaajaksi? Nooh, sen voin sanoa että, minusta ei;))
Itse tähän työtaisteluun tai lakkoon en ota kantaa.
tsau:Friidu
Rähmä piti tietysti olla sanat: työmenetelmät ja ammtissa tapahtuu...suhteellisen paljon...jne.
tsau:Friidu
asiasta kuin mitä julkisuudessa on annettu ymmärtää. Ensinnäkin AKT maksaa 100 euroa lakkoavustusta jokaiselle lakkolaiselle päivässä ja tarjoaa vielä lisäksi kaikille heille aterian perheineen päivittäin. Se on paljon enemmän kuin useimmilla aloilla ansaitaan.
Tämä sopii EK:lle hyvin, sillä sellun hinta on noussut jo yli 1000 dollariin tonnilta ja heidän lähtökohdistaan ajateltuna lakon pitkittyminen vain parantaa tilannetta. Tällaista peliä meidän selän takanamme pelataan. AKT pystyy pitämään satamat kiinni pitkäänkin, sillä raha ei lopu.
Jos epäilet tietojeni oikeellisuutta, voin sanoa, että minulla on asiasta sisäpiirin tietoa.
Onko tietoo kuinka monta perhettä AKT elättää jonkun aika janan sisällä ja montako lasta keskimäärin on yhden ahtaajan perheessä.
käytettävissäni, mutta ahtaajien ikäjakautuma lienee samanlainen kuin muidenkin työelämässä olevien. AKT:n jäseniä saattaa olla ehkä 5000-6000 kaikkiaan ahtauspuolella. Koko AKT:n jäsenmäärä on moninkertainen, sillä järjestöön kuuluu bussinkuljettajia ja muita huolinta-, ja kuljetusalan ihmisiä.
- Jokainen ihminen on laulun arvoinen, jokainen elämä on tärkeä...Jokainen ihminen vain elää hetken sen. Sen minkä kohtalo on hälle määräävä.....-(Veikko Lavi).
Ajatuksin....ja miettein..
tsau:Friidu