Ateenaan ensimmäistä kertaa. Tiedän, että on tosi kuuma, mutta onneksi aikaa on runsaasti, joten päivässä ei tarvitse rampata itseään uuvuksiin. Kiinnostaisi myös joku lähisaarista, mitä suosittelette? Onkohan niissä hotellit kovin varattuja, eli pitäisikö varata etukäteen, onhan elokuu yleinen lomakuukausi? Ateenassa asumme ystäväperheen kodissa, jossa on onneksi ilmastointi ja parveke. Kaikki vinkit otetaan kitollisina vastaan.
heinäkuun lopulla
1
514
Vastaukset
- ex-ateenalainen
Ateena on kesalla, voi teita kun on viela elokuu huhhuh - tukahduttavan kuuma kaupunki.
Elokuu on suosituin lomakuukausi, niin kreikkalaisille kuin esim italialaisille, joita heita aiempina vuosina tulvi saaristolle.
Bussit on ilmastoituja ja parvekkeella voi istua iltaisin/oisin jotta viileampi olo.
Saarista - riippuu mita etsitte. Diskoja, yoelamaa, kulttuuria, rauhallisuutta, rantalomaa vain, valikoinnista riittaa varaa. Itse suosittelen lahisaaria.
Poros - ns. perhesaari, kaunis vaan rauhallinen ilmapiiri, kuitenkin vahan ns. international atmosphere. Helpot yhteydet Piraeukseen, joka laiva 1,5 t tai hydrofoil, joka kalliimpi vaihtoehto.
Syfnos (n.5 t laivalla), jossa kulttuuri ja ranta ja lepo yhdistyy. Siella olen kaynyt monen monta kertaa. Kaunein saari jota olen nahnyt.
Paros - n. 5 t laivalla. Vahan kuitenkin pilattu turismilla, Santa Marina alue kaunista. Kuitenkin suositeltava.
Unohda Egina, liian kallis yopya, ihmiset toykeita.
Kreeta kaunis, vaan kaukana, siihen kannattaisi varata vahintaa 2-3 viikkoa, jos ei enemmankin.
Pida mielessasi 15. paiva elokuuta, paiva jolloin on Pyhan Marian paiva, koko Kreikka sita juhlii. Kaikki kaupat yms kiinni. National holiday. Hotellit yms tupaten taynna. Ala matkusta paria paivaa taman pvamaaran ennen tai sen jalkeen, edes laivoihin et varmaan loyda paikka. Mene ehka 20.pva tai niin, parempi. Jos olisit vieraillut Kreikassa esim. syyskuussa, hinnat laskee, kaikki rauhallisempaa, saa viela ihanan lamminta.
hyvat lomat !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353