Mä en enää tiedä mitä tää on :(

Mulle todettiin pari kuukautta sitten ahdistuneisuushäiriö. Sain siihen lääkityksen, cipralex 10 mg.

Mutta nyt...en tiedä enää mikä mulla on. Mulla on muiden terveydellisten syiden takia aika neurlogille ja se pelottaa. Ennen kaikkea aivokasvain ja ms-sairaus (keskushermostosairaus) ovat päällimmäisenä mielessä joka päivä. Cipralexin myötä olen huomannut eräänlaisen asian. Ahdstuneisuus on lähtenyt aika hyvin,paitsi jos juon alkoholia niin seuraava päivä on aika hirveä...Samoin jotkut aamut ovat ahdistuneisuutta täynnä.

Joka tapauksessa,musta on alkanut tuntumaan että masentuneisuus on tullut nyt tilalle.En tiedä johtuuko se tosta lääkityksestä,mutta en ole enää oma itseni. En naura,en itke,en iloitse,enkä murehdi. Kaikki päivät menevät samalla kaavalla,makaan kotona enkä jaksa tehdä mitään,en edes käydä parvekkeella tupakalla (senkin teen sisällä). En siivoa,en käy ulkona,en näe kavereita. En jaksa,enkä pysty. Tuntuu että pienikin ponnistus on suuri suoritus nykyään.

Ennen nauroin,hypin,pompin ja innostuin pienimmästäkin asiasta. Nyt olen vain. Naama vakavana,eikä mitään ilon tai surun merkkejä,olen vain.

Mitä tää on? Pelottaa ajatella että olen muuttunut tällaiseksi.
2216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ettei sulla olis nyt väärä lääke käytössä? Puhu lääkärille ja kysy voisitko kokeilla jotakin muuta lääkettä.

Äänestä
  • Itse sain muutaman viikko sitten näytepakkauksen rauhottavia lääkäriltä, kun kerroin sekavan tuskaisesta olostani. Määräsi, että 1/4 tablettia iltaisin.. No tuon jälkeen söin kiltisti noin viikon noita, mistä seurasi ameba-olotila. Millään ei yksinkertaisesti tuntunut olevan väliä. Nyt en ole kolmeen iltaan ottanut noita, ja levottomuus on palannut. Syvin ahdistus ei ole vielä iskenyt, mutta sen sijaan itsemurha-ajatukset ovat vallanneet mielen. Elämällä ei tunnu olevan mitään annettavaa eikä sisältöä, olen tyhjä. Ensi yönä pitänee jatkaa lääkkeiden napsimista, aamulla sitten taas masennuslääkettä naamariin.. Toivotonta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


masis_ kirjoitti:

Mulle todettiin pari kuukautta sitten ahdistuneisuushäiriö. Sain siihen lääkityksen, cipralex 10 mg.

Mutta nyt...en tiedä enää mikä mulla on. Mulla on muiden terveydellisten syiden takia aika neurlogille ja se pelottaa. Ennen kaikkea aivokasvain ja ms-sairaus (keskushermostosairaus) ovat päällimmäisenä mielessä joka päivä. Cipralexin myötä olen huomannut eräänlaisen asian. Ahdstuneisuus on lähtenyt aika hyvin,paitsi jos juon alkoholia niin seuraava päivä on aika hirveä...Samoin jotkut aamut ovat ahdistuneisuutta täynnä.

Joka tapauksessa,musta on alkanut tuntumaan että masentuneisuus on tullut nyt tilalle.En tiedä johtuuko se tosta lääkityksestä,mutta en ole enää oma itseni. En naura,en itke,en iloitse,enkä murehdi. Kaikki päivät menevät samalla kaavalla,makaan kotona enkä jaksa tehdä mitään,en edes käydä parvekkeella tupakalla (senkin teen sisällä). En siivoa,en käy ulkona,en näe kavereita. En jaksa,enkä pysty. Tuntuu että pienikin ponnistus on suuri suoritus nykyään.

Ennen nauroin,hypin,pompin ja innostuin pienimmästäkin asiasta. Nyt olen vain. Naama vakavana,eikä mitään ilon tai surun merkkejä,olen vain.

Mitä tää on? Pelottaa ajatella että olen muuttunut tällaiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu