Joko HS muuttui?

Tuli pizzeriassa luettua uusin Hesari (kaipa se perjantainen viel täs vaihees yötä oli?) ja siellähän sitä jo motkotettiin kuinka lestadiolaisia kuulemma saa haukkua miten vaan lystää ja on se niin väärin jne jne. Joko alkaa siis käskyt siellä tulla ylhäältä että nyt lestadiolaisuuskriittisyydelle kielto tähän maahan?
7246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"kriittisyys" mitä on harrastettu, on monasti ollut ennakkoluuloista ja vihantäyttämää. Oikea kriittisyys toivoo kohteelleen hyvää ja paranemista. Sitähän kyllä lestadiolaisuuskin tarvitsee monissa asioissa, niin kuin moni muukin ryhmä, mutta vajavaisuutta on kaikkialla. Mielestäni HS:n kommentti oli terveellinen ja sellainen joka pätee kaikkialla.

Äänestä
  • Oliko mainittu juttu toimituksen tekemä vai mielipide?

    Äänestä

  • Sillä on ero kirjoitti:

    Oliko mainittu juttu toimituksen tekemä vai mielipide?

    Mielipidemuotoinen toimituksen tekemä juttu oli kyseessä. Ei ollut siis mielipidepalstalla, johon lukijat lähettävät näkemyksiään, jos sitä tarkoitit.

    Äänestä

  • dsffdfddfsdfsdfs kirjoitti:

    Mielipidemuotoinen toimituksen tekemä juttu oli kyseessä. Ei ollut siis mielipidepalstalla, johon lukijat lähettävät näkemyksiään, jos sitä tarkoitit.

    tarkoitin. Vaan eipä sillä taida olla oleellista merkitystä. Päätoimittajahan voi pyytää joltakulta mielipidejuttua haluamastaan asiasta, tai sitten kirjoittaa artikkelin itse.

    Äänestä

Kohta valtakunnan päälehtikin on kokonaan SRK:n sensuroima. SRK hivuttautuu mihin haluaa, hyväksyy jopa käsikassaroilleen pienet perheet, että toimisivat asemapaikassaan mahdollisimman tehokkaasti!

Äänestä

VL liike sai kolmanneksi kuoreksi vl päätoimittajan ja media ei uskalla enää puuttua väärinkäytöksiin. Sitä tämä jyrähdys tiesi.

Äänestä

Vaikea sanoa, että pyrkikö toimittaja Mäkinen nuoleskelemaan tulevaa pomoaan, vai mikä oli moisen ylilyönnin taustalla? Mitähän pilkkaa on siinä, että yhteiskunnan olisi tehtävä ihmisoikeuksissa pelisäännöt selväksi myös lestadiolaisille? Kaksi merkittävää yhteiskunnallista järjestöä kun on selväsanaisesti tuonut ilmi, että vanhoillislestadiolaisuus rikkoo käytännössä ihmisoikeuksia. Yleensä toimittajilla on sen verran hyvä ammattitaito, että he erottavat kritiikin pilkasta. Jostain syystä tämä ammattitaito näytti nyt lyövän pahasti sutia Mäkisen kirjoituksessa.

Kirjoitus kritisoi kielletty hedelmä elokuvan ohjaajan Alex Bardin kirjoitusta helmikuisessa Vihreässä Langassa. Tässäpä Bardyn vastaus HS:n toimittajalle pääpiirteissään:

------------------------------------------------------------------
"Toimittaja Esa Mäkinen väitti (HS Kotimaa 13. 3.), että uskonnollista fundamentalismia koskeva kolumnini Vihreässä langassa oli rasistinen ja vertaa sitä siihen, ettei turkulaiselle bensikselle päästetä romaneja kuin yksitellen. Mäkinen perusteli väitettään sillä, että kolumnissani esitin, että kaikilla pitää olla samat pelisäännöt - niin islamilaisilla kuin vaikkapa lestadiolaisillakin.

Minun ajatukseni nimenomaan pyrkii purkamaan rasistista olettamusta, että vain islamilainen fundamentalismi polkisi ihmisoikeuksia. Kristillisellä ja muhamettilaisella fundamentalismilla on yhtäläisyyksiä. Esimerkiksi se, että kärsijöinä molemmissa ovat usein nuoret, naiset ja seksuaalisuus.

Mäkinen kysyi, mitä todella vaadin, vaadinko lestadiolaisia juomaan viinaa tai syömään e-pillereitä. En, mutta vapautta näihin valintoihin kyllä. Suurin osa lestadiolaisperheistä on hyviä ja turvallisia kasvuympäristöjä: lapset elävät modernissa maailmassa rakastavassa yhteisössä ja voivat aikuisena tehdä itse omat valintansa.

Sama pätee ylivoimaiseen valtaenemmistöön islamilaisperheistäkin, ja kaikista perheistä uskontoon tai uskonnottomuuteen katsomatta. Lestadiolaisuus oli mukana esimerkkinä.

Kolumnini ydin oli ajatus siitä, että "islam" ei ole uhka Suomelle, vaan fundamentalismi yleensä - ja että Suomen pitäisi uskontoneutraalisti pitää kiinni ihmisoikeusnormeista kaikille - myös vaikkapa nuorille tytöille, jotka elävät uskonnollisissa osakulttuureissa. Se olisi uskottavampaa, jos valtio olisi itsessään uskonnoton.

Mäkinen otsikoi, että "Lestadiolaisia saa pilkata vapaasti". Minusta lestadiolaisia ei saa pilkata, mutta lestadiolaisuutta saa kritisoida. Aiheesta on vaikea keskustella, koska rauhanyhdistykset äärimmäisen harvoin osallistuvat maallisen yhteiskunnan arvokeskusteluihin. Keskustelu jää silloin monologiksi, eikä oppimista ja käsitysten syventymistä pääse tapahtumaan. Tämän vuoropuhelun virittelyssä olisi keskustapuolueella ja kirkolla erityinen sauma, koska kummassakin on runsaasti lestadiolaisia toimijoita. "
------------------------------------------------------------------

Sinänsä itse toivotan kritiikin kritiikistä tervetulleeksi, mutta se kyllä pitäisi tehdä vähän sivistyneemmin kuin vanhoillislestadiolaiset ovat tähän mennessä tehneet - eli parempaan pitäisi pystyä kuin hokemaan "kuinka maailma meitä pilkkaa" ja kieltäytyä varsinaisesta keskustelusta vl-liikkeen epäkohdista. Uskomatonta että jopa ammattitoimittaja haksahti tuohon vl-halpaan! :-o

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mää vaan ihmettelen. kirjoitti:

Tuli pizzeriassa luettua uusin Hesari (kaipa se perjantainen viel täs vaihees yötä oli?) ja siellähän sitä jo motkotettiin kuinka lestadiolaisia kuulemma saa haukkua miten vaan lystää ja on se niin väärin jne jne. Joko alkaa siis käskyt siellä tulla ylhäältä että nyt lestadiolaisuuskriittisyydelle kielto tähän maahan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu