Eli, ongelmana on koiran pelko lapsia kohtaan. Meillä on n.1,5 vuotias bokserinarttu, joka pelkää ainakin kahta lasta (sukulaispoikia 5 ja 7 vuotiaat) aivan kamalasti. Olimme sukujuhlissa kun tyttö oli noin puolivuotias jolloin tämä vanhempi poika pääsi yllättäen lyömään koiraamme. Tämän jälkeen koiramme on pelännyt niin paljon, että tunkee syliin ja on aivan luimussa ja häntä koipien välissä kun pojat lähestyvät. Lisäksi pojat eivät tottele mitään, miten heitä opetetaan olemaaan koiran lähellä, vaan tulevat nopeasti kohti koiraa suoraan edestäpäin, tuijottavat koiraa suoraan silmiin ylhäältä ja jos koira yrittää väistää katsetta pojat menevät koiran eteen ja jatkavat tuijotusta. Toinen pojista on yrittänyt kiivetä koiramme selkään ja yllättävät koiran takaapäin,läpsivät päälaelle ja heiluttavat käsiä koiran yläpuolella yms. Nyt eilen, en ole varma yrittikö koirani näykkäistä, kun poika tuli lähelle niin koirani maiskautti huuliaan, ei kuitenkaan koskenut lapseen. Tämä tapahtui n. 3 kertaa. Pienempiä lapsia koiramme ei ole ainakaan ennen pelännyt, tykkää vauvoista paljon, antaa vauvojen ottaa omat lelunsa ei välitä siitä mitään. Mutta nuo pojat ainakin on todella pelottava asia tytölle. Mitä pitäisi tehdä? :(
Koira pelkää lapsia
epätoivoinen..
162951
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mitäkö pitää tehdä!? KIELLÄT KAKAROITA TULEMASTA TEILLE! Vai onko koira teillä vapaasti kiusattavissa, eikö se ole perheenjäsen josta teidän kuuluu huolehtia ja jota teidän on suojeltava?
Yksikään sukulaiskersa tai muu kakara ei kiusaa meidän koiraamme. Selvä kuin elämän kevät, ei tarvi edes miettiä. Kakarat ei tule teille kylään ja piste! Tai sitten kakarat oven taakse ja ovi lukkoon. Voi hel...
pelkäävät lapsia vaikka ei olisi kiusaamistakaan. Lasten äkkinäiset liikkeet, huuto, kiljuminen, haiseminen ja muu on koiran näkökulmasta erittäin epäilyttävää.
Miksi noita lapsia ei saada kuriin? Eivätkö vanhemmat kiellä tosissaan?
Miksi he ovat teille tervetulleita? Meillekkään ei tule yksikään ihminen, lapsi tai aikuinen, joka koiraa kiusaisi. Sehän on itsestäänselvyys, miksi ei teillä???
et tee stoppia tuollaiselle kiusaamiselle.
Etkö uskalla kieltää vieraita vai mikä mättää? Pelkäätkö, että loukkaantuvat? Entä sitten? Koiraasi saa kiusata todella julmasti ja sinä hyväksyt?
Tuo on jo eläinsuojelullinen asia.
Harmillinen juttu. Ehkä pojat kannattaa ottaa vakavaan keskusteluun, kun tulevat teille. Kädestä pitäen opastatte heitä, miten koiran kanssa toimitaan ja miten koiraa käsitellään. Jos pojat eivät usko teitä, laittakaa koira toiseen huoneeseen tai istuttakaa lapset pöydän ääreen, josta eivät saa poistua!
Koira kannattaa ainakin vähitellen tutustuttaa muihin rauhallisempiin lapsiin, sitä kautta se voi oppia olemaan pelkäämättä myös vilkkaampia lapsia.
Olisiko näistä linkeistä mitään apua:
http://www.koira.fi/user_files/files/esitteet/opas_koirani_pelkaa.pdf
http://www.myytin.net/oppiminen.html
ei viatonta koiraa pidä rangaista. Lapsille ei ruokaa, ei vettä, ei leluja, ja hiljaa oltava tai muuten saavat jäädä kotiin. Käsittämätöntä. Miksi päästät heidät teille, koirasihan on paniikissa!?
Huvittavaa, miten aggressiivisia vastauksia aloittaja saa. Yleensä ihmisillä käy vieraita, myös lapsivieraita. Ei ole mitenkään helppoa opettaa vilkkaita koiriin tottumattomia lapsia käsittelemään koiraa. Tai saada heidät muistamaan paria minuuttia kauemmin, miten koiraa pitikään kohdella. ;) Vaihtoehtona on laittaa koira turvaan toiseen huoneeseen, mikä ei varmasti koiralle ole paha asia eikä pitäisi myöskään olla koiran omistajalle paha asia! Vieraat on kuitenkin kutsuttu, ne lapsivieraatkin, joten heitä tulee kohdella vieraina, vaikka vähän joutuisikin komentelemaan (niitä lapsia siis)! ;)
Varmasti laittaisitte lapsivieraiden tultua jonkun arvokkaan vaasinkin pöydältä turvaan, ettei se rikkoudu vahingossa. No koiralla on tunteet, vaasilla ei, mutta niin on niillä kutsutuilla vieraillakin tunteet. Koira kuitenkin tekee sitä, mitä ihminen käskee, tai ainakin sen tulisi yleensä tehdä. Eli jos se käsketään toiseen huoneeseen, ei siinä pitäisi olla mitään ihmeellistä tai tavatonta ja ei koira siitä loukkaannu tai kärsi.
Et varmasti pysty poistamaan koiran pelkoa ennen kuin lapsille on opetettu säännöt miten koirien kanssa toimitaan. Voit toki saada koiralta lapsipelon pois muiden lasten (jotka osaavat käyttäytyä) avulla, mutta siitä ei ole hyötyä, jos nämä kauhukakarat käyttäytyvät näin, koska pelko palautuu kyllä takaisin! Lapsiahan voi kouluttaa lahjomalla, kiristämällä ja uhkailemalla... =)
Jos ne ovat sukulaisia, joiden kanssa on tultava toimeen, niin voithan kysyä, haluaisivatko muksut osallistua koiran koulutukseen ja sitten lahjot ne, että saavat vaikkapa pari euroa mieheen, jos osallistuvat opetukseen (eli tekevät juuri niin kuin sanot..).
Ensiksi käsket mukulat istumaan hiljaa johonkin ja katselemaan ihan muualle kuin sinua ja koiraa. Ne voivat jutella hiljakseen ja touhuta jotain hyvin rauhallista (vaikka pelata kortteja). Kävelet sitten koiran kanssa johonkin siihen lähelle (ehkä noin 5 metrin päähän lapsista), käyt istumaan siihen ja alat vaikka lukemaan kirjaa. Älä missään vaiheessa noteraa millään lailla koiran pelkoa, paras kun et edes katso siihen! Lue niin kauan että koira rauhottuu ja anna koiralle makupala kun se on rauhoittunut! Ja sitten voit nousta ylös ja jatkaa matkaa. Kävelkää vaikka pikku lenkki ja pyydä lapsia taas johonkin eri paikkaan istumaan kun tulette takaisinpäin. Jos koira osoitta vielä pelon merkkejä, toista sama toimenpide mutta mene vähän lähemmäksi lapsia kuin edellisellä kerralla. Tärkeää on, että lapset eivät tuijottele koiraa, eivät metelöi / säikytä koiraa ja että sinä et reagoi koiran hermostuneisuuteen tai poispäin vetämiseen. Ja yhtä tärkeää on, ettet jatka matkaa ennen kuin koira on rauhoittunut! Jos yrität tyynnytellä koiraa, se pelkää kahta kauheammin. Uskoisin että tällä saa koiran luottamuksen lapsiin hiljalleen palautumaan.
Unohtui vielä, että jos koira yrittää hakea lohtua sinulta, älä rapsuta äläkä silitä! Se antaa vain koiralle kuvan, että se toimii oikein sillä hetkellä! Rapsuta vasta sitten kun koira on rauhallinen eikä kiinnitä huomiota lapsiin. Muutoin vain rauhallisesti työnnät sen pois luotasi ja keskityt kirjan lukemiseen! Näillä ohjeilla olen poistanut koiraltamme ilotulituskammon sekä pelon katolta tippuvaa lunta kohtaan.. =)
vastauksissa ei ole mitään huvittavaa ja ymmärrän täysin niiden vihaisuuden. Kyllä minuakin suututtaa. On se kyllä kumma, jos ei jo VIISI ja SEITSEMÄN-vuotiaille mene jäkeluun, ettei koiraa kiusata! Nuo lapset ovat jo aivan eri asia, kuin yksi tai kaksi-vuotiaat. En päästäisi meille tuollaisia pikku hirviöitä ja sanoisin tuollaisten lasten vanhemmille suorat sanat, koska heillä ei ole homma hanskassa.
Etkö sen vertaa arvosta itseäsi, että vaatisit vierailta käyttäytymistä ja puolustaisit lemmikkiäsi? Sen verran EDES pitäisi jokaisen itseään arvostaa, että puolustaisi omaansa.
Vieraat eivät taida oikeasti olla ystäviäsi. Ikimaailmassa minä en antaisi lapsieni kiusata ystävieni koiria, hävytöntä käyttäytymistä. Vanhemmat kyllä saavat lapsensa kuriin, JOS haluavat. Tuon ikäisiltä ja nuoremmiltakin voi vaatia asioita. Ilmeisesti vanhemmille on kuitenkin yksi lysti miten sinun omaisuuttasi kohtelevat (eli koiraasi) ja siksi eivät viitsi vaivautua lastensa kanssa ja sitten on helppo sanoa, etteivät tottele.
Mieti hyvä ihminen! Ovatko ystävät tuollaisia? Sinuna vaihtaisin ystäviä ja äkkiä. Menetätkö oikeasti jotain, jos he eivät enää käy luonasi? Vai saisitko mielenrauhan ja koirasi myös? Tuota menoa koirasi alkaa haukkumaan ja ärisemään pikkuhiljaa kaikille lapsille ja sitten aikuisille ja muille koirille. Sitäkö haluat? Jos koirasi ei ole sinulle tuon vertaa tärkeä, että kieltäisit ja VAATISIT sen kiusaamisen lopettamisen, niin etsi sille uusi koti. Se kärsii sinun luonasi, ei kauan enää luota sinuun ja suhteenne alkaa mennä alaspäin kuin lehmän häntä.
miulla oli pikkasen samanlainen ongelma siskon lasten kanssa. kiusasivat koiraa pari kertaa, mutta kun kerran näin itse tilanteen, ni lapset lähti niskasta pihalle eivätkä oo sen jälkeen tähän taloon astuneet.
Siskonikin myönsi tilanteen, ja sanoi että lapset jää kotiin kun eivät osaa käyttäytyä..
ja nosta omia pisteitäsi koiran silmissä kun se näkee että suojelet sitä, mutta jos tuota jatkuu tarpeeksi kauan, niin koira päättää ottaa asiat omaan johtoonsa...
hyppää tai kaatuu koirasi selkään, koiraltasi katkeaa selkä vielä joku kerta ja se KUOLEE. Tai sitten se puree kiusaajaansa ja se tekee siinä täysin oikein, se puolustaa henkeään.
Katso peiliin.
Yksi kysymys: Miksi sallit tuollaisen? Sinä määräät, se on sinun kotisi. Tai pitäisi olla...
sen vertaa, että kieltäisi tenavia kiusaamasta sitä, niin eiköhän ole koiralle parasta etsiä uusi koti. Kersat saa kuriin, jos on tahtoa.
Koira pelkää. Tottakai, sitä on varmasti jo sattunutkin ja omistaja ei hoida hommaansa eli puolusta sitä. Koira ei ole tehnyt mitään väärin.
Lapset kiusaavat. He saavat jatkaa toimiaan. Miksi? Nyt on laitettava lapsille stoppi. He tässä ovat tekijöitä eli syyllisiä. Miksi omistaja vaatii koiralta toimia (syyttömältä)? Eli koiran pitäisi vain jatkossakin kestää ja hyväksyä kiusaaminen? Miksi lapsilta ei vaadita tottelevaisuutta?
Todellakin kannattaa miettiä, ovatko lasten omistajat YSTÄVIÄ? Ovatko ihan oikeasti, jos sallivat tuollaisen jälkikasvultaan?
lastenkasvatus palstoilta neuvoja, miten lapsia koulutetaan.
Koirahan ei ole tehnyt mitään pahaa eikö totta?
On tosiaan itsetunto ongelma, jos ystävät ovat tuota tasoa, huh huh.
Tuon ikäisten pitäisi olla jo jonkinlaisella järjellä varustettuja. Epäilen jonkin asteista kehityshäiriötä.
Tyttäreni 2- ja 4-vuotiaat tietävät jo ihan tarkkaan miten koirien kanssa ollaan luonani käydessään.
Ikinä eivät ole kiusanneet, eivät edes pienempänä hännästä vetäneet. Halailtu on kyllä koiraa yllinkyllin joka näkyy siitä kovasti nauttivan.