Voiko VOC-yhdiste (haihtuvat orgaaniset yhdisteet) sairastuttaa. Jos voi niin miten?
Vastaisiko vaikka Homeguru " Homeherkkä# ".
Vastaisiko vaikka Homeguru " Homeherkkä# ".
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vaikken olekaan kaipaamasi Homeherkkä. Olen alunperin homealtistunut ja myöhemmin vocit saivat aikaan hyperreaktiiviset käyttäytyvät keuhkoputket. Oireilen hyvin monissa paikoissa ja monille materiaaleille. Kärsitkö itse voceista?
Kyllä kaikelle mahdolliselle voi herkistyä sitruunanhajulle yms.
Kysyin sairastua. Siis sairastua = on erittäin huono olo. Mitä tarkoitat herkistyä onko herkkä olo. Onko sama asia hei.
herkistyä tai sairastua ja VOC-yhdisteet voivat vaikka tappaa. Riippu tietenkin yhdisteestä ja sen määrästä.
2-etyyliheksanoli VOC. Mikä määrä sairastuttaa ja mikä määrä tappaa 75 neliön asunnossa ikkunat ja ovet kiinni.
Haihtuva orgaaninen yhdiste. Kolme kuukautta on tuuletettu viimeisen päälle palelluksiin asti.
Ei ole HAIHTUNUT. Oireet edelleenkin erittäin kovat.
Mies 80 kg. 172 cm. Mikä määrä voi tappaa. Ja mihin määrään jää "raanaan".
uudessa asunnossa? Mistä materiaalista nuo 2-etyyliheksanolipäästöt ovat peräisin? Onko lie kukaan määritellyt tappavaa annosta VOCeille. Hm.. ajatuksena mielenkiintoinen. Huono olo niistä jokatapauksessa tulee. Kerro lisää VOCongelmastasi.
Olipa hauskasti ilmaistu tuo "raanaan".
paljon on täällä vielä asioita mitä emme nyt ymmärrä mutta on alkanut kyllä silmämme aukeamaan eikä kaikkea enää niellä heti ekalla yrittämällä mitä yrittävät syöttää.
Nykyinen asuntoni on yli kuusi vuotta vanha. Mattojen alta mittasivat nuo VOC. Materiaalista mistä lähti nuo tiedot ei ole itselläni muuta tietoa kuin hajua. Ummehtunut haju. Välillä pistävä. Lokakuusta marraskuuhun 2009 oli haju kuin märkää lastulevyä. Silloin huomattiin tiskikaapin vesivahinko joka johtui siitä kun lavuaarin tiivisteen juuresta vähän oli vuotanut vettä. Pari lastulevyä oli mustunut ja haisi pahalle tiskikaapissa.
Homekoirien käynnin jälkeen todellinen ongelma olikin sitten makuuhuoneissa missä ei tiskata. Ei todellista tietoa onko VOC lukemat peräisin betonista, tasoitteesta, liimasta vai matosta. Coktaili se kuitenkin on kun lisätään vielä "bakteeritappajat", toksiinit" ym, ornamentit mitä voi olla jopa rihmastoissa ken ties tässä asunnossa.
Kosteutta varmasti on ollut, hometta myös, bakteereita jotka tuottavat myrkkyjä epäilen olevan myös. Mutta ne eivät ehkä ole siellä maton alla vaan laatan ja seinän välissä jotain maakosteutta on hönkinyt ja siellä se pahin homma ehkä on. Yksi hieman järkevämpi terveystarkastaja jopa arveli käyntinsä aika isännöitsijälle "maakosteus nousee laatan ja seinä vierestä tai pintamateriaali on liimattu kostealle alustalle".
Kaikissa näissä asunnoissa missä nyt homekoira on merkkinsä antanut on merkit aivan samoissa paikoissa samalla seinustalla etupihan puolella.
Takapihan puolella ei mitään merkintöjä.
Tuntuisi aika hurjalta jos kostealle alustalle olisi liimattu pintamateriaalia vain samoihin kohtiin, samalle puolelle asuntoa joka asunnossa. No kaikkihan on mahdollista. Mutta kuitenkin.
Lähetin isännöitsijälle kuvan seinän viereisetä korkeasta lumivallista mikä oli yli kaksi metriä korkea. Mitähän se olisi saanut vielä lisää aikaiseksi kun siihen nopeasti olisi päästetty sulaamaan.
Sen verran ovat säikähtäneet, että kauhakuormaaja tuossa poistaa katolta pudotetun lumen pois etupihan "homeseinän" puoleiselta osalta. Pari miestä vielä lapioineen.
Tästähän oli nelosen uutisissa oikein asiantuntijalausunto. "Lumet vekeen vähintään viiden metrin päähän seinustalta". Siperia opettaa.
Tutkimukset jatkuvat. Ja tyhjä jahkailu myös.
Lainaus:
Huono olo niistä joka tapauksessa tulee. Kerro lisää VOCongelmastasi.
Kysymys:
Tuleeko niistä peräti niin huono olo, että kuumeinen ja kun mittaan niin mittarissa lukemaia
36.2-36.3.
Ripulia, divertikuloosi, silmien kirvelyä, poskionteloleikkaus. vihlova päänsärky, keukokipua kovaa, sisuksissa muutenkin kipua, lihaskipuja outoja, romahdusmaista väsymystä, pieniä mustia täpliä jotka liikkuvat sarveiskalvoa liikuttaessa kun kirkkaalla ilmalla on silmät kii, ja tietenkin raavituttaa.
Autossakin lieviä oireita pakkasella kun takinkaulukset pystyssä. Kulkeeko nuo VOC vaatteiden mukana. Eikö niiden pitäisi pikkuhiljaa haihtua kun hyppään ovesta pakkaseen pihalle ja tuulettelen itseäni.
VOC ongelmaa ei nyt ilmeisesti minulla ole mutta mittaajilla sitäkin enemmän.
11.2.2010 lääkärin paperissa. "Ei riitä astmadiaknoosiin". 15.3.2010. Toinen lääkäri sanoi olevan astmaan viittaavaa ja määräsi astmalääkkeitäkin jo.
Jos tuon astman nyt sitten on aiheuttanut tämä virkamiesten jahkailu ja olen pakoitettu olemaan tässä "myrkkyasunnossa" kohta kaksi kuukautta ensimmäisen t-tarkastuksen jälkeen, niin eiköhän sitä sitten mennä samaan jäähyaitioon jossain vaiheessa asioita puntaroimaan.
alle 300 µg/m3. Se määrä, mikä sairastuttaa on tietysti yksilöllinen.
Teillä on ilmeisesti muovimattoja. Täältä saat paljon lisätietoja ja myös erilaisia arvoja, joita on löytynyt erilaisissa tilanteissa:
http://www.vtt.fi/inf/pdf/publications/2005/P571.pdf