Arvottaako eri pankit eritavalla tarv panttikirjojen määrän

asuntoselvittelyä

Siis jos asunnon arvo esim 100 000 ja asunto on lainan vakuutena pankille. Onko eri pankeilla eroa siinä, paljonko panttikirjoja tarvitsee olla. Muistelelen Aktian arvottaneen 1,3 kertoimella jolloin esim tuon hintaisen asunnon kohdalla panttikirjoja tarvittaisiin 130 000 arvosta.

Jäin vain miettimään onko eri pankeilla eri arvotus kerroin vai onko joku yleinen jota kaikki noudattaa. Muistelen itse että esim nordeassa kerroin olisi ollut pienempi, mutta vain muistin varassa tämä.

Mielenkiinnosta siis kyselen:)

6

2940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+20

      Panttikirjat liittyvät vain kiinteistöihin eli siis omakotitaloihin.

      Eiköhän tuo ole aika normaalia, että kerroin lainasumman päälle on 1,3 panttikirjojen osalta (jotta panttikirjat kattaisivat myös kertyvät korot ja kulut). Toki kiinteistö arvo pitää olla tarpeeksi korkea, eli 130.000 euron panttikirjat 100.000 euron arvoisessa kiinteistössä ei riitää 100.000 euron lainan saamiseen.

      • asuntoselvittelyä

        normaalia normaalia:) Tuo 100 000 ja muu oli tuossa vain heitto esimerkin omaisesti, jotta osaan asiani ymmärrettävästi selittää.

        Mietin vain sitä että onko tuo 1,3 joku yleinen kerroin vai vaihteleeko pankkien välillä. Onko jollakin ihan faktatietoa tästä? Kiinnostaa tietää.


      • näin meillä
        asuntoselvittelyä kirjoitti:

        normaalia normaalia:) Tuo 100 000 ja muu oli tuossa vain heitto esimerkin omaisesti, jotta osaan asiani ymmärrettävästi selittää.

        Mietin vain sitä että onko tuo 1,3 joku yleinen kerroin vai vaihteleeko pankkien välillä. Onko jollakin ihan faktatietoa tästä? Kiinnostaa tietää.

        asiakassuhteet vaikuttavat. Kiinnitykset voi hakea itse ja määrittää sen suuruuden. Kiinnitykset eli pantit eivät välttämättä kerro kohteen myyntiarvoa! Pankki arvioi kiinteistön arvon ja antaa yleensä 75 % lainaa. Eli 100 000 arvoisella kiinteistöllä saa 75 000 lainaa. Jos tarvitsee lisää lainaa, pitää olla muuta kiinnitettävää. Lainaahan saa niin paljon kuin löytyy kiinnitettävää. Tässä sitä maksellaan!!


    • Tietysti on

      "Jäin vain miettimään onko eri pankeilla eri arvotus "

      kaikissa pankeissa eri arvostus, jokainen pantti katsotaan erikseen,
      sillä voisihan tuossa laittaa ylihintaa jos vaikka ostaa tuttavaltaan, siinä saisi hienosti huijattua rahaa pankilta.

      toiseksi, kun katselee mitä henkilöt maksavat, niin usein en maksaisi heidän kiinteistöstään läheskää samaa, mutta kyllä joku edullisiakin kauppoja osa tehdä.

      Eli oli kerroin mikä hyvänsä,
      jos maksat 100 000 €, voi pankki arvioida sen 80 000 € ja
      jos koettasi sitä myydä voisi olla 60 000 € vaikea saada puhtaana käteen kulujen jälkeen.

    • Rince

      Aktiassa, kun sieltä lainamme nostimme pari vuotta sitten. Talon hinta oli n. 240 k€, ja lainaa n. 180 k€. Pankkineiti vain totesi että otetaan samantien panttikirja 300 k€:n edestä, noin niinkuin tulevaisuuden varalle... Talolle ei siis ollut panttikirjoja ennestään.

    • Pankit tietää

      Ehkä verkostakin saat tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2538
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1903
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      21
      1604
    4. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      16
      1188
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      301
      1149
    6. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1012
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      985
    8. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      913
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      51
      892
    10. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      113
      847
    Aihe