Pohjukaissuolen sijainti

Ylävatsavaivoja ollut jo pitkään, löytyi helikobakteeri. Nyt arvuuttelen olisiko vika kuitenkin paksussa suolessa, vai pohjukaissuolessa. Kivut keskittyvät oikealle ylävatsalle, suunnilleen tuohon mihin kylkiluut loppuvat, välillä lähes keskellekin, mutta kuitenkin hieman oikealle.

Missä kohtaa sijaitsee pohjukaissuoli? käsittääkseni oikealla ylävatsalla, mutta kuinka pitkälle oikealle se menee? (kivut ovat välillä paljonkin oikealla) Onko se pohjukaissuoli tuossa suunnilleen mihin kylkiluut loppuvat?

Millaisia oireita aiheuttaa pohjukaissuolen tulehdus?
35835
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mahalaukun sisältö kulkeutuu ensimmäiseksi pohjukaissuoleen. PS on siis tavallaan ohutsuolen alkupää tai mahalaukun loppupää. Kannattaisi etsiä sopiva kaavakuva. Mahalaukkuhan on hiukan vasemmalle keskiviivasta, pohjukaissuoli lähes keskiviivassa.

Äänestä

Onko sinulle tehty vatsalaukun tähystystä?Siinä se letku viedään myös pohjukaissuolen alkuosaan ja otetaan koepaloja,ja näkee onko siellä tulehduksia ym.muuta.Kirjoitit että kipusi tuntuu oikealla ylhäällä heti kylkiluiden alla,olen kärsinyt samasta vaivasta ja minulle on tehty myös paksusuolen tähystys joka oli ihan normaali.Diagnoosi oli ärtynyneen suolen oireyhtymä.Lääkärini sanoi minulle,että paksusuoli tekee jyrkän mutkan oikealla ylhäällä,joten on yleistö että kipu tuntuu siinä jos kärsii ärtyneestä suolesta.Jos asia vaivaa,mene lääkäriin ja pyydä tarkempia tutkimuksia.Oikella ylhäällä sijaitsee myös ainakin maksa,minulle tehtiin myös vatsan ultraäänitutkimus jossa näkyi muut vatsan sisäelimet ja kummatkin tähystykset.Kun näissä tutkimussa ei vikaa löytynyt tuli diagnoosiksi ärtyneen suolen oireyhtymä.Googleta,siitä löytyy paljon tietoa.

Äänestä

Vatsani on oireillu lähes koko elämäni ylävatsa kipuna, närästyksenä ja ruuan / happojen takaisin nousuna.
Tähystyksessä löytyi mahalaukun virheasento, elikä pohjukaissuoli lähteekin liian ylhäältä (ruokatorven pään kanssa samalla tasolla), joten ruoka ei pääse liikkumaan eteenpäin normaalilla tavalla, vaan jää mahalaukkuun.
Selvisi 58:n kypsässä iässä, joten mahakipuilu on jo tuttua.
Leikkaamalla korjataa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JooHeliko kirjoitti:

Ylävatsavaivoja ollut jo pitkään, löytyi helikobakteeri. Nyt arvuuttelen olisiko vika kuitenkin paksussa suolessa, vai pohjukaissuolessa. Kivut keskittyvät oikealle ylävatsalle, suunnilleen tuohon mihin kylkiluut loppuvat, välillä lähes keskellekin, mutta kuitenkin hieman oikealle.

Missä kohtaa sijaitsee pohjukaissuoli? käsittääkseni oikealla ylävatsalla, mutta kuinka pitkälle oikealle se menee? (kivut ovat välillä paljonkin oikealla) Onko se pohjukaissuoli tuossa suunnilleen mihin kylkiluut loppuvat?

Millaisia oireita aiheuttaa pohjukaissuolen tulehdus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu