Vaikuttaako ylipaino (BMI yli 35) kotidopplerilla sydänäänten kuuluviin saamisen? Olen nyt viikolla 13 ja tänään tuli laite ja heti kokeilin ja en kyllä saanut mitään ääntä kuulumaan, paitsi huminaa. Pitäisikö vaan soittaa neuvolaan ja pyytää josko pääsisi kuuntelemaan sydänääniä niin ei tarvitsisi miettiä onko masuasukilla kaikki kunnossa?
Ylipaino
Pitäisikö huolestua?
61646
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
:->
Tosin en kyllä omaakaan sykettä tuon dopplerin kanssa löytänyt, ehkä on käyttäjässä vikaa eikä niinkään laitteessa tai masuasukissa :)
Sitten kun sen äänen saa kuuluviin, se kuuluu ihan ihan alhaalta, melkein karvoituksen rajasta. Muualta ei alkuviikoilla kannata edes etsiä.
Laitoithan tosi reilusti sitä geeliä? Ainakin meillä vaatii sen, muuten kuuluu pelkkää hiljaisuutta. Lisäksi laitteen mukana tulleet patterit olivat ilmeisesti vanhentuneet.
Mulla toi patteri oli vielä muovissa, ihan uusi siis, mutta en omaa sykettänikään löytänyt, miten siis voisin jonkun pienen sikiön sykkeen löytää... Kokeilin pienellä määrällä geeliä tuota, mutta päätin etten huolestuisi liikaa. Varsinkin kun omaanikaan en löytänyt, pelkkää huminaa vain.
Muovissa se meidänkin patteri oli, mutta vanha mikä vanha, tai muuten kuollut, eihän se aina sitä käyttöä vaadi. Tai saattoihan se tietenkin johtua muustakin, mutta kummasti tilanne parani uudella paristolla. Tovi tosin sitten tosin kuunneltiinkin sujuvasti istukan ääniä ennenkuin neuvolassa tajuttiin miltä sen sydämen pitäisi kuulostaa.
Nyt pidemmällä onkin jo mukavaa kun ukko kuulee sydämen ihan pelkällä korvalla :)