Omainen kuollut ja perillisistä yksi huumeriippuvainen, joka on ennen perinnön jakoa nostanut rahaa vainajan tililtä. Testamenttia ei ole. Onko muiden perillisten mahdollista sitoa hänen osuutensa johonkin pitkäkestoiseen huumehoitoon ja pieninä erinä maksettavaksi? Koko perinnön kerralla maksaminen vie todennäköisesti kuolemaan.
huumeriippuvaisen perintö?
täysi-ikäinen
7341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Teitä ahneita mulkkuja oikein sikiää.Pidä sinäkin huolta omista asioista.
perintösä suoneen jos haluaa, mitä se sinulle kuuluu. Eli suomeksi: Ette pysty hänen rahojaan mihinkään sitomaan jos hän ei ole holhouksen alainen. No hommaa voi tietysti viivyttää kun ette suostu vapaaehtoisesti perinnön jakoon, tuskin narkkari osaa pesänjakajaa vaati. Tässä se huonopuoli että ette saa itsekkään osuuttanne.
miten tuo muuten onnistui rahaa vainajan tililtä nostamaan? Ei sieltä yleensä rahaa anneta kuin pesän laskujen maksuun. Tästä ehkä voisi tehdä tutkintapyynnön poliisille.
menisi hoitoon. Tuota rahannostoa en ymmärrä enkä ole saanut pankista vastausta.
Pesien tyhjentämiset tulevat taatusti lisääntymään, kun sen voi tehdä kätevästi nettipankkitunnuksilla!
Olisiko mahdollista saada narkki holhouksen alle? Silloin hänen perintönsä voisi suojata.
terv. Alzheimer-mummin omainen
Pesästä kaikki saavat osuutensa perunkirjan varojen ja velkojen jälkeen. Kukaan ei määrä, miten joku perintönsä käyttää, vetäköön vaikka vessasta alas. Varmaan tarkoitatte hyvää, mutta tehkää perunkirja juristin kanssa, jakakaa varat, ja jokainen kävelee omaa tietään. Jos narkkari on nostanut rahat kuolleen tilitä, se on vaikea todistaa tapahtuneeksi, poliisi tuskin tutkii sitä kovin pitkälle. Vaikea todistaa kuka teki mitäkin, näin se vaan menee käytännössä. Oma veljeni varasti vanhempiemme "kotivarastorahan", 60.000,-, ja sitä ei alettu tutkimaan. Poliisilta ei saa juuri loppupeliehin mitään apua. Jos on sanasta sanaan-tutkinta eli vain 2 henkilöä paikalla ilman todistajia.
Me tiedämme veljemme varkaaksi, mutta rahat pysyvät hänen taskussansa tukevasti. Hän on muutemnkin patologinen valhtelija, kuten varmaan tätä teidänkin narkkari, joten se siitä. Valitettavasti.
No kyllä tililläkävijä löytyy satavarmasti!
Ja tietty omin päin nostettu osuus vähennetään ko. tyypin pernnöstä!