Oletteko siellä Lahdessa noin angstista porukkaa (viittaan edelliseen kommenttiin), että tosiaan tunnette noin? Vai, onko se niin, että Suomalainen on aina samanlainen ahdingossa tai kännissä.. että kaikki on paskaa...
Mun mielestä Lahti on vireä ja innovatiivinen kaupunki, pieni - mutta sieltä löytyy kuitenkin ne elementit, jotka ihminen tarvitsee, jos haluaa palveluja tai rientoja..
Olihan Lahden maine ennen "ohikulkupaikka" (ennen, kun maalaiset uskalsivat Stadiin), mutta nykyisin se on lunastanut paikkansa Suomen kaupunkien joukossa.
Aivain ihana kaupunki! Olkaa ylpeitä omastanne, niin minäkin Stadista
Mun mielestä Lahti on vireä ja innovatiivinen kaupunki, pieni - mutta sieltä löytyy kuitenkin ne elementit, jotka ihminen tarvitsee, jos haluaa palveluja tai rientoja..
Olihan Lahden maine ennen "ohikulkupaikka" (ennen, kun maalaiset uskalsivat Stadiin), mutta nykyisin se on lunastanut paikkansa Suomen kaupunkien joukossa.
Aivain ihana kaupunki! Olkaa ylpeitä omastanne, niin minäkin Stadista
Vastaukset 10
Vanhimmat
ajattelin vain tuohon lisätä kun sanoit, että lahti on pieni kaupunki; Suomessa ei ole yhtään isoa kaupunkia :)
Eihän se koskaan ole koosta kiinni..on vain sopivankokoisia...
Kunhan on original..jaffa meinaan.. puoli litraa on sopiva koko joskus ja puolitoista, silloin kun oikein janottaa!
Pienikin voi olla kaunista!
paitsi et aina ei ole kyse fyysisestä vaan henkisestä koosta ja se on Lahdella xs-kokoa. Ootko Stadistar asunu Lahdessa? Jos et, älä puhu ohi suun. Nää on menneiden vuosikymmenten jengiä, lukuunottamatta opiskelijoita.
Muualta tulleena huomaa heti, että Lahti ja lahtelaiset ovat jämähtäneet menneisyyteen! Kulttuurishokki oli melkoinen, kun muutin tänne. Kuin aika olisi kulkenut 10 vuotta taaksepäin.
Kaikkeen tietysti tottuu, mutta henkistä ilmapiiriä voisi täällä mieluusti tuulettaa! Ihmiset junnaavat vain omissa nurkissaan ja kieriskelevät itsesäälissä.
Ihmiset tekevät kaupungin. Jos lahtelaiset kääntäisivät suupielensä ylöspäin ja avautuisivat, olisi Lahti paljon nykyistä viihtyisämpi kaupunki. Syntyperäisiin lahtelaisiin on äärettömän vaikea saada kontaktia. Parhaiten kontaktin saa muualta tulleisiin.
Olen kanssasi aivan samaa mieltä siitä, että ihmiset tekevät kaupungin, ja lahdessa tämä homma on hieman päässyt unohtumaan. Olen asunut reilu vuoden Lahdessa ja olen myös samaa mieltä siinä, että lahtelaisiin on vaikea saada kontaktia. Joten ihan vinkkinä vaan kaikille, että hymyä huuleen ja juttelemaan!:) Elämää on omien tavallisten piirienkin ulkopuolella! Opetelkaa rikkomaan kommunikointimuureja.
No sanompa vaan, että vaikea sitä suupieltä on vetää ylöspäin, kun mollataan ja levitetään huonoamainetta meistä. Ehkä tämä masentuneisuus sopii meille lahtelaisille paremmin. Ei kaikki kaipaa halailuja ja pussailua.
Tämähän on Lahtelaisten virallinen foorumi...veikkaan, että 80% Lahtelaisista ei ole tällaisen palstan olemassa olosta tietoinen ja mistä helveistä sen tietää mistä nämä tänne kirjoittelijat ovat kotoisin.
Juu, eihän Lahti ole kummoinen metropoli, ja keskustakin on monin paikoin aika helvetin ruma, mutta perusjutut löytyy sekä hyvät ulkoilumaastot ja kaunis luonto ihan läheltä. On niitä paskempia paikkoja, joten suhteellisuudentajua siihen itseruoskintaan.
jaa. siis mä olen kyllä sitä mieltä, että se on aina ihmisestä itestään kii, tutustuuko ihmisiin Lahdessa vai ei. olen ite ollut täällä vajaan vuoden ja mulla on jo suunnattoman suuri kaveripiiri. sitä voi vaikka ite vetää ensin sen hymyn naamalle ja ottaa avoimen asenteen, niin ehkä tärppää. ei tulosta ilman panosta!
Tuskin ne Lahtelaiset sen kummempia ovat kuin muutkaan suomalaiset. Kieltämättä osa on sangen varautuneita, mutta siinä ei ole mitään mitä helsinkiläinen ei kohtaisi päivittäin...