Bensaletkun vaihtoa

Bensaa bensaa

Osaako kukaan antaa vähän tietoa, miten Renault Lagunan ykköskoppaisen bensaletkusysteemit menee, kun en ole sitä vaihtanut koskaan.

Auto alkoi nyt valuttaan bensaa jostain sieltä letkuista käsittääkseni. Itse tankissa vuoto ei ole, sillä bensaa valuu vain kun auto on käynnissä. Takapönttö on sopivasti kokonaan pois odottamassa paikalleenlaittoa, niin auton alta näkee nyt sinne tankin suuntaan hyvin.

Miten noi letkun vaihdot menee... eli vissiin pitää ottaa tankin kiinnikkeet auki ja laskea tankki alas. Onko bensaletkut kokonaan muovia vai onko siellä jotain "jäykkiä" putkia? Meinaan vaan sitä, että jos nyt menen ottamaan sen tankin alas noin vain, niin ei kai siitä katastrofia tule... vai onko jotain mitä kannattaa ottaa huomioon joka ei itsellä tulisi mieleenkään...

Kiitos vastauksista

6

669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangrobba

      laske tankki alas ja ota vanha putki pois ja käyt kaupasta hakemassa uuden ja laitat sen sitten sinne,ei kannata yksinkertaisesta asiasta tehdä liian vaikeaa,eikai siellä' nyt mitään muoviputkea ole tai no renussa voi olla,mun autossa on metalliputket

      • melko,

        usein siellä on muoviputki. Vanhempiin autoihin muutamat metalliset joutunut vaihtamaan kun ovat ruostuneet puhki. Muoviset meni tilalle.


      • Anonyymi
        melko, kirjoitti:

        usein siellä on muoviputki. Vanhempiin autoihin muutamat metalliset joutunut vaihtamaan kun ovat ruostuneet puhki. Muoviset meni tilalle.

        Muista käydä rulityö kurssi.
        Käsiterkseni bensa on herkästi syttyvää.
        Asiaan Haapajärvi, Reisjärvi risteys jossa oli yhteen väliin aina auto tien yli ajanut ojaan, ja osa jätetty niin pitkäksi aikaa että oli poltettu.

        Kysymys bensa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muista käydä rulityö kurssi.
        Käsiterkseni bensa on herkästi syttyvää.
        Asiaan Haapajärvi, Reisjärvi risteys jossa oli yhteen väliin aina auto tien yli ajanut ojaan, ja osa jätetty niin pitkäksi aikaa että oli poltettu.

        Kysymys bensa

        Ja tuon viisauden päätit kirjoittaa vuoden 2010 ketjuun ja oikein "rulityö kurssi" ja Haapajärven poltetut autot.


    • allekin

      Yleensä takapenkin alla on luukku, mistä pääsee käsiksi tankin yläpuolella oleviin liitoksiin ja tankin sisällä olevaan pumppuun..

    • Anonyymi

      Eiköhän tuon ikäinen rellu.ole paalissa ?..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5510
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      93
      3399
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3299
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2467
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      56
      2354
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1877
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      299
      1705
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1086
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      22
      1076
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      99
      936
    Aihe