Bensaletkun vaihtoa

Bensaa bensaa

Osaako kukaan antaa vähän tietoa, miten Renault Lagunan ykköskoppaisen bensaletkusysteemit menee, kun en ole sitä vaihtanut koskaan.

Auto alkoi nyt valuttaan bensaa jostain sieltä letkuista käsittääkseni. Itse tankissa vuoto ei ole, sillä bensaa valuu vain kun auto on käynnissä. Takapönttö on sopivasti kokonaan pois odottamassa paikalleenlaittoa, niin auton alta näkee nyt sinne tankin suuntaan hyvin.

Miten noi letkun vaihdot menee... eli vissiin pitää ottaa tankin kiinnikkeet auki ja laskea tankki alas. Onko bensaletkut kokonaan muovia vai onko siellä jotain "jäykkiä" putkia? Meinaan vaan sitä, että jos nyt menen ottamaan sen tankin alas noin vain, niin ei kai siitä katastrofia tule... vai onko jotain mitä kannattaa ottaa huomioon joka ei itsellä tulisi mieleenkään...

Kiitos vastauksista

6

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangrobba

      laske tankki alas ja ota vanha putki pois ja käyt kaupasta hakemassa uuden ja laitat sen sitten sinne,ei kannata yksinkertaisesta asiasta tehdä liian vaikeaa,eikai siellä' nyt mitään muoviputkea ole tai no renussa voi olla,mun autossa on metalliputket

      • melko,

        usein siellä on muoviputki. Vanhempiin autoihin muutamat metalliset joutunut vaihtamaan kun ovat ruostuneet puhki. Muoviset meni tilalle.


      • Anonyymi
        melko, kirjoitti:

        usein siellä on muoviputki. Vanhempiin autoihin muutamat metalliset joutunut vaihtamaan kun ovat ruostuneet puhki. Muoviset meni tilalle.

        Muista käydä rulityö kurssi.
        Käsiterkseni bensa on herkästi syttyvää.
        Asiaan Haapajärvi, Reisjärvi risteys jossa oli yhteen väliin aina auto tien yli ajanut ojaan, ja osa jätetty niin pitkäksi aikaa että oli poltettu.

        Kysymys bensa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muista käydä rulityö kurssi.
        Käsiterkseni bensa on herkästi syttyvää.
        Asiaan Haapajärvi, Reisjärvi risteys jossa oli yhteen väliin aina auto tien yli ajanut ojaan, ja osa jätetty niin pitkäksi aikaa että oli poltettu.

        Kysymys bensa

        Ja tuon viisauden päätit kirjoittaa vuoden 2010 ketjuun ja oikein "rulityö kurssi" ja Haapajärven poltetut autot.


    • allekin

      Yleensä takapenkin alla on luukku, mistä pääsee käsiksi tankin yläpuolella oleviin liitoksiin ja tankin sisällä olevaan pumppuun..

    • Anonyymi

      Eiköhän tuon ikäinen rellu.ole paalissa ?..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe