tyhmän tytön

tyhmä vuodatus :)

Huoh, johonkin kirjoitettuun muotoon on avautuminen pakko saada tai pää räjähtää.

Olo tuntuu hemmetin typerältä - liihotella nyt pilvilinnoissa siksi koska on ihastunut jotakuinkin täysin tuntemattomaan ihmiseen... ja vielä varattuna. Tosin suhdetta pitkän aikaa vaivannut isohko ongelma ja sen selvittämisyritykset lienevät syöneen tunteet aikalailla pois ja ero on hyvinkin todennäköinen.

Joskus muutama sana ohimennen vaihdettu (klassinen klisee-aloite mieheltä "onko sulla tulta" ja kehumiset miten on nätti nainen ja muutamia pitkiä katseita joskus) ja uutenavuotena kohtaaminen baarissa, katseet jää kiinni, käännymme yhtäaikaa tulosuuntiimme ja tämä tulee ja suutelee; osui ja upposi, melkein meni jalat alta, koska suutelu on minulle juuri se herkkä kohta.

Asiat jäivät selvittelemättä siltä illalta, koska loppuilta meni ylikännistä kaveria silmälläpitäen, että pääsee yöpaikkaan eikä jää pakkaseen hortoilemaan.

Mutta jostain syystä asia kummittelee vielä usean kuukaudenkin jälkeen päässä. Itsekin kun lukee nämä ajatukset, koko juttu kuulostaa aivan päättömältä, mutta tuota tiettyä ihastumisen tunnetta en ole kokenut kuin kaksi kertaa aiemmin koko elämäni aikana. Noin sanoo sydän, mutta järki sanookin sitten jotain ihan muuta - enhän edes tiedä, mitä koko ihminen minusta haluaisi. Mutta paha ottaa selvää, jos ei todellakaan tiedä ihmisestä _yhtään_ mitään.

Pettämään en tietenkään ala, vanha suhde pitää hoitaa ensin alta pois, jos niikseen tulee, varsinkin kun sen aika saattaa hyvinkin olla edessä. Tai sitten pitäisi vain tipahtaa pinkistä pilvipalatsista maan pinnalle.

No, mitään pointtia tällä koko vuodatuksella ei taida olla, kunhan vain piti saada ajatukset kirjoitettuun muotoon, se yleensä selkeyttää. Koska siis ei kai aikuiselle (no, alle kaksivitonen vasta) ihmiselle näin voi käydä...tai sitten voi, en tiedä :)

0

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

        Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
        Maailman menoa
        69
        3769
      2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

        jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
        Maailman menoa
        38
        2381
      3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

        ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
        Maailman menoa
        71
        2348
      4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

        Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
        Maailman menoa
        60
        2228
      5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

        jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
        Maailman menoa
        33
        1994
      6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

        Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
        Maailman menoa
        71
        1594
      7. Mitä kirjainta haluaisit

        Ra kastella mahdottomasti?
        Ikävä
        76
        1497
      8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

        Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
        Ikävä
        58
        1071
      9. Kaunein nimi

        Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
        Ikävä
        68
        1012
      10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

        Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
        Rakkaus ja rakastaminen
        40
        929
      Aihe