Mikä saa ihmismielen vinksahtamaan siihen tilaan, että aiemmin normaali ihminen ryhtyy kitkaspedeksi? Kaikki puolueettomat tutkimukset ja testit arvovaltaisilta tahoilta osoittavat selvästi, että kitkarengas on täysin kelvoton talvirengas. Asiasta ei ole pienintäkään epäselvyyttä. Siitä huolimatta jotkut fanaatikot jaksavat puolustaa noita hengenvaarallisia löllyröitä henkeen ja vereen. Perustelut ovat todella heikkoja mutu-pohjalta heitettyjä eipäs-juupas höpönlöpöpuheita.
Nämä kitkaspede-talebaanit tulisi sulkea laitoksiin levittämästä väärää informaatiota ja vaarantamasta liikennettä. Samalla vähenisi katupöly ja teiden tolkuton suolaus. Autotkin ruostuisivat hitaammin.
Nämä kitkaspede-talebaanit tulisi sulkea laitoksiin levittämästä väärää informaatiota ja vaarantamasta liikennettä. Samalla vähenisi katupöly ja teiden tolkuton suolaus. Autotkin ruostuisivat hitaammin.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kasva aikuiseksi.
Koitit kitkarenkaita ja huomasit, että olisi pitänyt vielä osata ajaa? =D
on ookoo rengas jos vaan malttaa ajella rauhassa.. se, että talvi ylttättää autoilijat on sen syytä, että ei ajeta kelien mukaan vaan kaahataan samanlailla, kun olisi normikelit.. kitkoilla pärjää hienosti. etelässä suolataan saman tein, kun tulee lunta ja pakkasta. asvaltti on näkyvissä kokoajan. nastoilla ei tee mitään.. vitullinen meteli ja rengas kuluu
Että kyllä se kitkarengas on paras vaihtoehto. Tiedä sitten mitä näitten "asfaltinrouhijoiden" päässä mahtaa liikkua. Vai lisääkö nastojen rapina jotenkin mieskuntoa. Nastaspede on nastaspede ei sen puheista kannata välittää.
Näin se vaan on ikävä kyllä.
Kaikissa testeissä on todettu, että uusi kitkarengas pitää jopa jäällä paremmin kuin vuoden vanha nastarengas. Eli ilmeisesti ap ostaa uudet renkaat joka talvi?
Ei siihen kovin kummoista vinksahdusta tarvitse, maalaisjärjellä asia kirkastuu kun ei missään testissä ole osoitettu, että kitkarengas on kelvoton talvorengas. Yksikään nastapelle ei ole vielä laittanut lukuisista pyynnöistä huolimatta linkkiä tälläiseen testiin. Kesärengas/kitkarengastestistä on jauhettu melkein samalla antaumuksella millä nastapellet jauhaa teitä ajokelvottomaan kuntoon.
Nastapelle nyt on vaan sen verran rajoittunut, ettei kykene ottamaan vastaan ja käsittelemään oman muturahi-maailmansa ulkopuolelta tulevia asioita. Nastarenkaiden infernaalinen meteli, nastojen sinkoilu auton alla, lokasuojissa ja kanssa-autoilijoiden tuulilasissa sekä antaumuksellinen asfaltin jyrsintä ovat sitä maailmaa, jossa nastapellet elävät. Ja sen ulkopuolella ei ole elämää.
Ja siellä todellisessa maailmassa ajellaan kitkarenkailla ja nautitaan elämästä. Se on surkeaa, ettei ole kanttia ja varaa myöntää olevansa aivan hakoteilla rengasasioissa. Sellaista on nastapellen elämä :)
Miksi väität, että nastat senku sinkoilee? Mulla on 8 vuotta vanhat nastarenkaat ja jokainen nasta on vielä tallessa ja pintaakin reilusti. Nojoo, mut ei noi kyl pidä yhtää enää.. Ensi talveksi harkinnassa, kitkat vai nastat.
Karu totuus on vaan se että kun nastarenkaan pyörimis-suuntaa muutetaan, niin jopa alkaa nastat lähtemään.
Näinhän tulee käymään kun nastapelle menee itse näitä renkaitaan syksyllä autonalle ruuvailemaan, koska eihän sitä järkeä päässä ole (osoittaa jo se kun on mennyt nastarenkaat ostamaan) sen vertaa että katselisi näitä pyörimis-suuntia mitkä renkaisiin usein on merkitty.
Ajoin ennen nastarenkailla ja nastat irtoilivat yhtälailla Michelinistä kuin Nokialaisestakin. Jos nastat eivät irtoile, miksi nastarenkaiden käyttäjät kyselevät foorumeilla, että missä renkaassa nasta parhaiten pysyy kiinni?
Niinhän se oli odotettavissakin. Kitkaspedejengi ei osaa vastata mitään järkevää, vaan heittelevät lastentarhatason kommentteja. Hiekkalaatikollako te kitkaspedet näitä älynväläyksiänne kehittelette? Neppisautoilla leikkiminen ei ole sama kuin oikea liikenne.
Miksi teille mopoautoilijoille pitäisi vastata jotakin järkevää?
Kitkat ovat todistetusti jopa alle nelosen arvoiset renkaat. Jos joku vaan jaksaa tuon arvoisia renkaita vielä kehua, niin eipä aivotoiminta ole järin kummoista. Kitkat eivät ole talvirenkaita, eikä näytä olevan asfaltillekkaan sopivia. Mitä ne sitten on... Ne on nelosen renkaita. Näin se vain menee.
Jos et asiasta kerran tiedä niin lopeta tuo olematon teinikitinä.
Tämäkin oli odotettavissa. Nastapellejengi kuvittelee laittavansa samoja jauhoja joita päässään pölisee kitkarenkailla ajavien todellisten automiesten suuhun jauhamalla kuin lapset hiekkalaatikolla nelosen rengasta ja olemattomia testejä.
Nastapellet ovat nyt tarpeeksi kauan juhlineet tuolla "nelosen renkaalla" mutta ei ole pelleillä paukkuja tuoda todellisia testejä kehiin. Hamekangas pitäisi teille ostaa.
Ei siihen tarvita sen suurempaa vinksahdusta, kenties hieman ikää ja kokemusta. Ajan kitkoilla niin kauan kuin se on sallittua ja minulle sopiva ratkaisu. Ei se välttämättä ole paras tapa ja voi joskus aiheuttaa ongelmia, mutta olen valmis ottamaan sen riskin. Jos nastat alkavat tuntua paremmalta vaihtoehdolta tai kitkat kielletään niin siirryn nastoihin. Helppoa kun sen osaa.
pärjäsi aivan hyvin pohjois-suomessa takavetoisella bmw:llä, niin miksi ei pärjäisi oikeilla kitkarenkailla. Kuskissa se vika aina on jos ei kykene hallitsemaan autoaan.
Taitavat olla samat heput kitkarenkaita mollaamassa, jotka toisaalla kiukuttelee aurauskaluston hitaudesta. Kun tiellä on 5cm lunta, se on näille kuskeille talven ihmemaa ja auto löytyy helposti penkalta. Jos yleensä uskaltavat lähteä liikenteeseen.
Kokemuksen ja tiedon puutetta.