... kun haluaisin ajan päätohtorille. Syynä sos. tilanteiden pelkoa pääasiassa ja paniikkihäiriötäki saattaa olla.. Monet sanonu, että soita lääkärille... en viittis kunnan terveyskeskukseenkaan turhaa soitella, kun missään kohtaan ei sanottu mistää, että psykiatrejakin löytyis samasta talosta. Yritin googlailla tän paikkakunnan psykiatreja, mutta monien sivuilla sanottiin taas että joltain lääkäriltä vois saada lähetteen sinne, joiden kautta käynneille pääsee. Ei viittis turhaakaan soitella eri paikkoihin ja selittää tätä paskaa, mitä saa itekin häpeillä. Miten te olette päässeet vastaanotolle? Joo ja sorry avuttomuutta
Minne soitan?
fear.
9219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
terveyskeskuslääkäriltä voi saada lähetteen psykiatriselle poliklinikalle psykiatrille.
Tai voit mennä suoraan yksityiselle psykiatrille, joka kylläkin maksanee maltaita.
en tiedä kuinka isossa paikassa asut mut paikallislehdessä saattaa olla psykiatrin ilmoitus. Tai jos paikkakunnallasi on yksityinen läkäriasema voit sinne soittaa ja kysyä onko niillä psykiatria
vieläkää saanu soitettua, voi helvetti sentään! olis edes pari rauhottavaa kaljaa, jotka voisin ottaa ennen soittamista. yhtä helvettiä ollu aamu, puhelin kädes vaan tärissy koko ajan. mikä on kun ei vaan pysty!
Hei, nyt lähtee tonni tukea sulle. Tuntuu että oon itse vähän samanlaisessa tilanteessa sun kanssa. Yritän tsempata itseäni ja sitä kautta kokeilen, selviänkö ahdistuksista yksin.. Mutta jos en niin ei muuta kuin teekoohon vain soittamaan. Kyllä ne siellä ymmärtää! Satoja tyyppejä ennen sua ja mua on soittanu sinne samasta asiasta.
Sitä kuuluisaa tsemppiä! ;)
ahjoh. / thanks :)
tässä joo mietiskelin, että soitan vasta ens kuun puolella koska ei tällä hetkellä oikeen rahaakaan olis. siis jos nyt sattuisin saamaan reseptin joihinkin lääkkeisiin, toivottavasti saisinkin... ja lässynlää, mutta ei oikee olis edes järkeä mennä sinne. haluun hoitaa kaikki noi sitten vielä samalla reissulla, ettei tarvi turhaa suhailla edes takasin ekaksi ehkä tän kuun puolella ja vielä apteekkiinkin ens kuussa tms., voi huoh... tällasta tää on, kun ei meinaa saada mitään aikaseks. kaikki tollaset reissut samalle kertaa, ettei tarvi muuten liikkua missään ylimääräsiä kertoja.
tähän, vaikka kirjainten sekaan, ja soitan sulle ja tilaan sulle ajan ihan mistä tahnasa ja kerron ja selitän. autan.
Itse soitin tänään terveydenhoitajalle, jotta pääsen sen kautta psykiatrille. Jälleen kerran. Tsiisus kuinka voi pistää pahoinvointiseksi yhen puhelun teko. Sanoissa sekoilin ja ajatus ei kulkenu. Mutta kyllä ne ymmärtää siellä toisessa päässä. Luulis vastaavia puheluja satelevan pitkin päivää.
Puheluhan etenee seuraavasti. Kerro oma nimi --> mikä vaivaa ---> henkilötunnus --> kertovat ajan. Kirjoita vaikka paperille valmiit vastaukset ylös. Jospa nämä helpottavat soiton tekoa :)
Kiitos tosta avuntarjoomisesta, mutta taidan kuitenki ite sit sillon soittaa sinne. Ei mulla yleensä näin vaikeeta oo puhua puhelimessa jonkun kanssa, mutta tää vaiva vaan hävettää niin paljon ja sitä alkaa sitten hermoilemaan. Aiemmin yrittäny ite päästä tästä eroon, lakasta vaan maton alle kaikki pelot ja ahdistukset, muttei se niin mene. Koko ajan vaan pahentunu, joten nyt on pakko saada sit apua.
Jos osuu huonolle päivälle, siis todella huonolle.. ei kai siellä terveysasemalla katota kieroon, jos ottaa rauhottavaksi pari kaljaa kotona ennen kun lähtee matkustelemaan? Sen verran vaan, että sais ittensä raahattua sinne vastaanotolle, eikä jäis sisälle panikoimaan... koska välillä huonoina päivinä saanut jonkin paniikkikohtauksen tapasen kauppamatkoillakin ja ei siinä muuta tullu tehtyä ku u-käännös ja äkkiä kotiin.
ja kiitos Sociologist, kyllä mä viel sen saan varattua ja tuo puhelun etenemistapa helpotti myös, ei tarvi sit sitä stressata, että mitä ne mahtas kysellä.
muistaa, että terveydenhoitaja ottaa helposti huomioon alkoholinkäytön, varsinkin, jos käytät sitä itselääkityksenä. Seuraavaksi voit joutua selvittelemään mahdollista päihdeongelmaa. Mikäli et katso alkoholin olevan ongelma mielenterveyden kannalta niin painota keskustelussa enemmän pelkotilojasi ja ahdistusta. Eli en suosittele nauttimaan alkoholia ennen vastaanotolle menemistä.