Olen ihmetellyt kovasti sitä asiaa, että miksi ihmeessä ei ole vielä tähän päivään mennessä keksitty yhtään ainoaa kunnollista nettisivustoa, joka olisi tarkoitettu ihan pelkästään kavereiden etsimistä varten. Tänä päivänä kun kaikki on siirtynyt muutenkin niin tonne nettimaailmaan, että ihmetyttää se, että miksi vielä 2010-luvullakaan ei ole mitään tunnettua ja suosittua nettisivustoa, johon voisi tehdä esim. oman profiilin kavereiden etsimistä varten. Kaiken maailman turhia facebook-sivustoja on kyllä keksitty vaikka millä mitalla just niille ihmisille, joilla on jo muutenkin ennestään vähintään kymmeniä kavereita. Tietenkin on olemassa näitä treffisivustoja, mutta kun ne on taas tarkoitettu enemmän seurustelukumppanin kun kavereiden etsimiseen.
Kyselin kerran tätä asiaa täällä jo aikaisemmin, mutta silloin sain vaan pari vastausta, jossa joku laittoi pari jotain nettilinkkiä johonkin sivustoille. Nämä palstat taas eivät oikein olleet kovin hyvätasoisia ja sellaisia, mitä olisin toivonut niiden olevan. Sivustot oli enemmän teini-ikäisille tarkoitettuja kirjekaveri-ilmoituksia ym. vastaavia.
Eniten harmittaa se asia, kun suurin osa ihmisistä ei tunnu tajuavan sitä asiaa, että toisille ja esim. mulle se netin kautta tutustuminen ihmisiin on käytännössä ainoa mahdollinen keino tutustua uusiin ja tuntemattomiin ihmisiin. Itse kun en ole oikeastaan käy juuri missään muualla kun töissä ja kotona, niin näin ollen se rajoittaa melkoisesti sitä ihmisiin tutustumista. Baareissa kun en ole käynyt enää oikeastaan yli pariin vuoteen, niin siellä en pääse ihmisiin tutustumaan. Lisäksi en oikein harrasta mitään sen kummempia, niin harrastusten kauttakaan ei pysty tutustumaan kehenkään.
Oma elämäntilanteeni on myös ollut aina just sellainen, että se tutustuminen toisiin ihmisiin olisi muutenkin vaikeaa, vaikka kävisinkin jossakin. Netissä kun on aina se hyvä puoli, että siellä voi olla niin avoimesti just sellainen persoona mitä aidosti on, eikä tarvitse yrittää mennä massan mukana muiden mieliksi. Tuolla siviilielämässä kun sitä saa aina vaan kuulla kritiikkiä ihmisiltä niistä omista "vääristä" valinnoista ja muutenkin nykyajan ihmiset tuntuvat aina niin pinnallisilta, ettei heidän kanssaan oikein riitä mulla minkäänlaisia keskustelun aiheita.
Olisi hienoa, jos osaisi itse perustaa tollaisen nettisivuston ja vielä jos siitä saisi tehtyä oikein suositun ja hyvätasoisen sivuston.
Seuraa netistä
14
643
Vastaukset 14
- ds
http://p1.foorumi.info/uusiaystavia/viewforum.php?f=1
Mutta siinä menee aikaa ennen kuin on suosittu. Kaikki suositutkin foorumit on olleet aluksi hiljaisempia. Jos tosiaan ei yhtään itse yritä saa aika lailla syyttää itseään.- näin se on
Tottahan se on että paras tapa saada vastauksia on kokeilla kaikkia sivustoja... Eihän sitä tiedä koskaan miltä sivustolta joku voi nähdä ilmoituksen ja vastata... Tosin roskaposti voi toki olla ongelma jos liian suorasti laittaa oman sähköpostinsa.
- näin se on
Hieman yllättäväähän tuo tosiaan on kun nettiin on perustettu ties minkälaista sivua. Tuommoinen vain vaatii omanlaisen paneutumisen asiaan ja sen "alkurakentamisen". Kokeneelta tekijältähän tuo ei nyt "hirveän paljon" aikaa vaadi.
Varmasti tuossa olisi hyvä mahdollisuus jollakin saada hyvinkin suosittu nettisivusto aikaiseksi (jos se vain selviäisi alkuvaikeuksista ja saisi tietyn käyttäjämäärän). Sivuston hyvä rakennehan vaikuttaa pitkällä aikavälillä siihen, miten suosituksi sivusto tulee.
Ikävä kyllä huonot sivusto tai foorumiviritykset eivät kovin pitkään kestä pystyssä, koska ihmiset kokevat ne liian "huonoiksi paikoiksi" hakea seuraa tai jättää omaa ilmoitustaan.... Usein kun ihmiset vasta sitten uskaltavat etsiä seuraa kun on tietty määrä hakijoita hakenut ensin....
Kyllähän netistäkin pari sivustoa löytyy seuran hakemiselle (ja lukuisia deittisivustoja). Deittisivustojen ongelmaksi olen nähnyt sen, että niissä ihmiset ovat paljon tarkempia sen kanssa että minkälaisille ihmisille vastaavat. Niistä seuran saaminen voikin olla siis paljon vaikeampaa tietyille henkilöille kuin jonkinlaisista kirjeenvaihtotyyppisiltä sivustoilta.
Aikaisemminhan oli mm. Ylellä txt-tv:llä kirjeenvaihtoilmoituksia, joka oli varsin kätevä paikka seurankin hakemiseen. Se vain syystä tai toisesta lakkautettiin.
Yksi hyvä vaihtoehto voi olla maksullisetkin seuranhakupalvelut. En tarkoita niinkään ulkomaalaisia toimijoita, vaan enemmänkin "kotimaisia": Ainakin E-kontakti on mainostanut todella paljon netissä ja mainostus voi olla hyvinkin vedonnut moniin ihmisiin... Palveluhan on mainostanut että sivustolla on jo tuhansia käyttäjiä.
Suosituksi sivustoksi pääsemiseen ei ole juurikaan oikotietä. Ainoastaan tietyllä pitkäjänteisellä työllä se voisi olla mahdollista. - Crocuta
mulla nyt.
No ok ei älyn väläys, mutta ihmetys ehkä jopa. Eikö noita joitain nettisivuja ole, mutta ne vaan ei meinaa ottaa tuulta siipien alle...
Se mitä minä mietin, on että miksi ei ole näiden 12 askeleen ryhmien kaltaisia ryhmiä yksinäisille?
Kuka vaan vois tulla ja puheen vuorot kiertäs ja siinä kerrottas miten on oma viikko mennyt netissä istuen ja jne.
Hmm. Kun omaisi edes päihdeongelmaa tai syömisongelmia, niin lähtisin niille tarkoitettuihin ryhmiin. Pitäsköhän alottaa taas juomaan että vois lopettaa.- fzgd
Niin tuntuu älyttömältä, että kaikki odottelevat että sivusto tulee suosituksi...tulee mieleen, että toiset odottaa saavansa kaiken valmiina. Joidenkin se on aloitettava..
- perustamasta...
"Se mitä minä mietin, on että miksi ei ole näiden 12 askeleen ryhmien kaltaisia ryhmiä yksinäisille?
Kuka vaan vois tulla ja puheen vuorot kiertäs ja siinä kerrottas miten on oma viikko mennyt netissä istuen ja jne."
Kukaanhan ei estä perustamasta?
Toisaalta tuossahan on se vaara että joku saattaisi ystävystyä jonkun kanssa ja enää ei oltaisikaan yksinäisiä ja koko ryhmän idea häviäisi....
Yksinäisiä tuntuu vaivaavan yksi iso ongelma ja se on aloituskyvyttömyys... Harva yksinäinen tuntuu yrittävän tehdä asialleen mitään... Tai se tekeminen tuntuu varsin "pintapuoliselta"... Tälläkin palstalla ainoat jotka tuntuvat tekevän yksinäisyydelleen jotakin ovat ne henkilöt jotka ovat jo parisuhteessa.....
- dagsdgdghrw
http://iskuri.net/
Tuonne voi jättää ilmoituksen sillä tavalla että hakee ihan pelkkää kaveria. - jaksaako yrittää enä
Monenlaisilla sivustoilla olen käynyt, mutta tuloksetta.
Kukapa kiinnostuisi minun "sanahelinästä"- malliin Olen rehellinen,luotettava, huumorintajuinen, liikuntaa ja luontoasioita harrastava. Jotain tommoistahan ne kaikki mmuutkin väsää hakuihinsa? eli me toimitaan paljolti muiden ihmisten antamien osviittojen mukaan. Mitään neatiivistahan ei uskalla laittaa, koska se karkoittaisi vastaajat? Jos kärsii vaikka sos.tilanteiden pelosta, ujoudesta tms. niin niitä harvemmin esilletuodaan? Halutaanko sitten olla niin taviksia ja sulautua vaan massaan?
Miten osaisi laatia omaperäisen ilmoituksen, johon saisi vastauksia juuri sellaisilta ihmisiltä, kuin mitä itsekin on? Toki kaikki ei halua itsensä kaltaisia löytää, vaikka samanlaisuus kuitenin ajanmittaan syventää ystävyyttä. Lähinnä luonteenpiirteet ratkaisee minun ystävähaussa, harrastukset ei niinkään.
Miten laatia omansalainen, kiinnostava ilmoitus?
Ratkaisevinta on varmaan kyllä tuo asuinpaikkakin, kun yksinäisyys kun ei poistu ilman livesuraa:
Tällaisia ajatuksia.- näin se on
"Jotain tommoistahan ne kaikki mmuutkin väsää hakuihinsa? eli me toimitaan paljolti muiden ihmisten antamien osviittojen mukaan. Mitään neatiivistahan ei uskalla laittaa, koska se karkoittaisi vastaajat? Jos kärsii vaikka sos.tilanteiden pelosta, ujoudesta tms. niin niitä harvemmin esilletuodaan? Halutaanko sitten olla niin taviksia ja sulautua vaan massaan?"
Usein ihmiset ovat niin varovaisia, että negatiiviset asiat estävät helposti vastaamasta. Varsinkin miesten kohdalla kun naiset ovat varsin tarkkojakin ilmoituksen laadusta, niin pienetkin negatiiviset asiat voivat helposti estää vastaamasta. Toisaalta liian yleismaallinen ilmoituskaan ei kerää vastauksia, koska sitä ei koeta tarpeeksi persoonalliseksi.
Ongelmahan on siinä, ettei tarpeeksi rohkeasti uskalleta vastata jos on toinen tyyppi "vähänkin erilaisempi". Ei pitäisi etsiä liian samanlaisia ihmisiä kuin itse on vaan uskallettava vastata erilaisemmillekin tapauksille.
"Miten laatia omansalainen, kiinnostava ilmoitus?
Ratkaisevinta on varmaan kyllä tuo asuinpaikkakin, kun yksinäisyys kun ei poistu ilman livesuraa:"
Tuohon ei varmaankaan ole mitään poppakonsteja vaan pitää vain rohkeasti kirjoittaa omista asioistaan ilmoitus ja sitten laittaa sitä eri puolille ja toivoa että vastauksia tulee.... - Liian kiltti
näin se on kirjoitti:
"Jotain tommoistahan ne kaikki mmuutkin väsää hakuihinsa? eli me toimitaan paljolti muiden ihmisten antamien osviittojen mukaan. Mitään neatiivistahan ei uskalla laittaa, koska se karkoittaisi vastaajat? Jos kärsii vaikka sos.tilanteiden pelosta, ujoudesta tms. niin niitä harvemmin esilletuodaan? Halutaanko sitten olla niin taviksia ja sulautua vaan massaan?"
Usein ihmiset ovat niin varovaisia, että negatiiviset asiat estävät helposti vastaamasta. Varsinkin miesten kohdalla kun naiset ovat varsin tarkkojakin ilmoituksen laadusta, niin pienetkin negatiiviset asiat voivat helposti estää vastaamasta. Toisaalta liian yleismaallinen ilmoituskaan ei kerää vastauksia, koska sitä ei koeta tarpeeksi persoonalliseksi.
Ongelmahan on siinä, ettei tarpeeksi rohkeasti uskalleta vastata jos on toinen tyyppi "vähänkin erilaisempi". Ei pitäisi etsiä liian samanlaisia ihmisiä kuin itse on vaan uskallettava vastata erilaisemmillekin tapauksille.
"Miten laatia omansalainen, kiinnostava ilmoitus?
Ratkaisevinta on varmaan kyllä tuo asuinpaikkakin, kun yksinäisyys kun ei poistu ilman livesuraa:"
Tuohon ei varmaankaan ole mitään poppakonsteja vaan pitää vain rohkeasti kirjoittaa omista asioistaan ilmoitus ja sitten laittaa sitä eri puolille ja toivoa että vastauksia tulee....Naiset ovat kyllä todella tarkkoja. Jos on liian kiltti niin on tylsä. Jos on liian erikoinen niin sitten on hullu narsisti tms. Ja miehen pitää olla MIES. Entä jos minä sanon että naisen pitää olla NAINEN? Sitten olen sovinistinen sika. Itse olen kyllä naisten ja kavereiden suhteen todella avoin ja suvaitsevainen. Olenkin vähän turhan kaikkiruokainen, koska se antaa minusta sellaisen kuvan että olen niin epätoivoinen että huolisin tyttöystäväkseni tai kaverikseni ihan kenet tahansa. Olen kyllä onneksi kasvamisen ansiosta tullut rohkeammiksi ja kestän torjumista huomattavasti enemmän kuin joskus ennen. Enkä enää pyörittele päivätolkulla, jos joku katsoo vähän pahasti. Naisetkin ovat tulleet kiltimmäksi minua kohtaan, kun olivat joskus parikymppisenä eli viisi vuotta sitten. En ole edes ruma mielestäni. Sairasta toisaalta, mutta minua lohduttaa myös että en ole ainoa yksinäinen/masentunut. On minulla siis pari lapsuuden kaveria ja tapaan sukulaisia. Ehkä voisi hankkia koiran ja sitä kautta tavata myös ihmisiä? :D Kaipaan ihmisiä, eikä monesti edes jännitä, mutta useinon ongelma että ei vain keksi mitään sanottavaa ja tulee monen minuutin hiljaisia hetkiä. On ilmoja pidellyt! Pitäkää minua epätoivoisena, mutta voin lähteä kahville melkein kenen kanssa tahansa. Asun Helsingissä.
- näin se on
Liian kiltti kirjoitti:
Naiset ovat kyllä todella tarkkoja. Jos on liian kiltti niin on tylsä. Jos on liian erikoinen niin sitten on hullu narsisti tms. Ja miehen pitää olla MIES. Entä jos minä sanon että naisen pitää olla NAINEN? Sitten olen sovinistinen sika. Itse olen kyllä naisten ja kavereiden suhteen todella avoin ja suvaitsevainen. Olenkin vähän turhan kaikkiruokainen, koska se antaa minusta sellaisen kuvan että olen niin epätoivoinen että huolisin tyttöystäväkseni tai kaverikseni ihan kenet tahansa. Olen kyllä onneksi kasvamisen ansiosta tullut rohkeammiksi ja kestän torjumista huomattavasti enemmän kuin joskus ennen. Enkä enää pyörittele päivätolkulla, jos joku katsoo vähän pahasti. Naisetkin ovat tulleet kiltimmäksi minua kohtaan, kun olivat joskus parikymppisenä eli viisi vuotta sitten. En ole edes ruma mielestäni. Sairasta toisaalta, mutta minua lohduttaa myös että en ole ainoa yksinäinen/masentunut. On minulla siis pari lapsuuden kaveria ja tapaan sukulaisia. Ehkä voisi hankkia koiran ja sitä kautta tavata myös ihmisiä? :D Kaipaan ihmisiä, eikä monesti edes jännitä, mutta useinon ongelma että ei vain keksi mitään sanottavaa ja tulee monen minuutin hiljaisia hetkiä. On ilmoja pidellyt! Pitäkää minua epätoivoisena, mutta voin lähteä kahville melkein kenen kanssa tahansa. Asun Helsingissä.
"Ehkä voisi hankkia koiran ja sitä kautta tavata myös ihmisiä? "
Koiran omistaminen on tosiaan hyvä keino tutustua uusiin ihmisiin. Varsinkin naispuoliset ihmiset voivat helpommin jutella miehelle jolla on koira tai joka on kävellyttämässä koiraa...
Kyse on juuri siitä, että tämmöinen mies koetaan "turvallisena" (pystyyhän hän hoitamaan lemmikkiäkin jne.). Tietysti muutenkin tulee varmasti enemmän liikuttua ulkosalla jne.. On myös puistoja koiraihmisille yms. Toisaalta koiran kasvattaminen vaatii toki aikaa, halua ja sitäkin että todella pitää siitä huolta.
Yksinäinen mies koetaan usein epätoivoisena ja ikävänä henkilönä, jota harva uskaltaa lähestyä. Toki jos tämä mies uskaltaa lähestyä muita niin silloin hän voi olla "ok".
Tuohon lemmikkiin liittyy tietysti sekin ongelma, että kaikki lemmikit eivät kestä itsekseen oloa ja tarvittaessa pitäisi löytyä jokin hoitopaikkakin jos ei voi aina olla hoitamassa jne... Eli siinä mielessä se on myös omalla laillaan vastuullista.
- roselin51
hei olet aivan oikeassa . mitä sanot. On todella tosi vaikeata löytää ystäviä mistään... baareissa ei viihdy ja netissä on sielläkin vain immeiset jotka ovat niin "suusta" tai jotain.....olet suskuilas sielu
- AC
sitä seuraa löytyikin netin kautta ja hieman erikoisesta paikasta, joo hyvä asia mikäs siinä. Asiaa oli ja löytyi, mutta koska vaikka olenkin sinänsä sosiaalinen, että juttua löytyy mutta kun en ole normi ihminen ja moni asia vaikuttaa jne.. se nimenomaan luo vaikeutensa.. osapuoli myönsi kun tarkemmin tuli ilmi rajoittavat asiat että ei oletaisi ihan ensimmäisenä minusta mutta vaikuttaa kyllä.
Noh sitten kun sen minä siis löytyikin mielenkiintoinen juteltava sähköpostitse niin mitä sittten kävi: ja kas pilasin ihan itse sen liialla hätiköinnillä, oletuksilla ja kyllä kiinnostuin itse. Osapuoli ei missään vaiheessa antanut sellaista singnaalia tämä tekeytyi ihan omassa päässä, että onpa kiinnostava tapaus.
Kuuluu omaan osioon että nyt todella sanotaan miltä tuntuu ja suoraan.. ei tainnutkaan olla hyvä asia ja joiltakin osin ei ollut, tiedän kyllä.. mutta vastapuoli koki todella ahdistavana kun pulppusin tekstiä, yritä siinä sanoa että oikeasti ei näe ihmisiä välttämättä viikkoon? Joskus pitempikin aika sitten viimeistään kaupan kassan. Kertoikin ettei pysty ja oletti ilmeisesti minuta muuta.. tämä on oletus vieläkin minun puolelta..
Oman elämän prosessit tietysti kesken kuten itsekullakin ja sitten sitä tuli ilmaistua tosi jyrkkään savyyn että ei sitten mieti muutma päivä ja antaa sitten olla.. samaan aikaan omasssa takaraivossa tykyttää että en ole tutustumisen arvoinen...
Asiasta on aikaa mutta ei kuukausia kuitenkaan..
Niin että näinkin sitten käy kus säheltää itse.
Olettaa että voisi olla muuta ja tuo sen suoraan myös ilmi ja kertoo että tosi elämässä voi oikeasti olla toisin.
Harmittaa mutta ilmeisesti pitää lyödä päätä seinään ihan urakalla ennen kuin osaa ja oppii.
En ole laittanut deitti profiilia ja vierastan vieläkin sitä.
Noh kait sitä sitten loihtii mistä vaan "jotain" joku kevät vimma taas, mitäs arki jatkuu enempi tai vähempi takkuillen ja hautaudun taas olemukseeni jonnekin netti avaruuteen.
Koko valitus kirjelmän pointti?
Tapahtuu asioita kyllä kun asian eteen toimii mutta paniikki tilanteessa ja ja liian nopeasti pitäisi tietää missä mennään vaikka ei mennä yhtikäs missään ja sen aiheuttaa osin se että on paljon itsekseen, että ei ole todellakaan helppo nakki kohdata vastakkaista sukupuolta, suomennos olin liian tyrkky, tähän tulokseen olen tullut.
- F
Taasko joku joka kärsii yksinäisyydestään niin "paljon", ettei viitsi nostaa persettään penkiltä ja lähteä ihmisten ilmoille saadakseen kavereita, vaan olettaa kavereiden ilmaantuvan elämään kuin Manulle illallinen? Ja turha tulla sanomaan, että asuu jossain korvessa jossa ei voi harrastaa just sitä mitä kaikkein eniten haluaa tai vuorotyöt ja yh-isyys rajoittaa mahdollisuuksia harrastamiseen... Sellaiset asiat varmasti vaikeuttaa kavereiden löytämistä, mutta ei ne silti ole mitään syitä olla yrittämättä!
Monen pinnallisemmankin ihmisen sisältä muuten löytyy yllättävän paljon kykyä ja halukkuuttaa esim. syvällisiin keskusteluihin "fiksummistakin" asioista, jos ei anna pinnallisen ensivaikutelman säikäyttää vaan viitsii tutustua niihin ajan kanssa paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751607
- 78851
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,38823En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56791- 59630
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?69610Olet niin tärkeä
Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.19551- 18502
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38496Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te35486