BMW huolto Oulussa

dsssdds

Onko totta että Wetterin BMW-huolto huonolla tasolla Oulussa? Kokemuksia hyviä/huonoja? Jos huono taso pitää paikkansa, niin oisko parempia vaihtoehtoja huoltopaikasta uudehkolle bemarille Oulussa päin?

14

7906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elpaso1

      hyviä kokemuksia ei muutakun auto huoltoon wetterille

    • bmw520d

      Hyvää palvelua olen aina saanut ja erinomaista huoltoa on auto sieltä saanut. Ei mitään valittamista, päin vastoin.

    • palvelu siellä

      Asun pääkaupunkiseudulla, mutta toissa vuonna Lapin reissulla huohotinputki jäätyi e46-mallin Bemustani paukkupakkasessa ja matkanteko tyssäsi siihen. Auto lähti hinausauton lavalla Ouluun Wetterille. Siellä vika korjattiin ja auto palautettiin Wetterin avustuksella ja toivomuksestani (ja vakuutusyhtiön suostumuksella) minulle autojunassa Helsinkiin, jossa olin itse vastassa.

      Koko ajan palvelu (lähinnä yhteydenpito heiltä minulle, itse en Oulussa käynyt) oli todella hyvää, ystävällistä ja asiantuntevaa. Vika diagnosoitiin nopeasti, korjaus oli nopealla aikataululla ja selostus tällaiselle ei-autoalan-ammattilaiselle oli kattavaa ja riittävän kansantajuista. Laskutuspuoli oli alusta asti selkeää ja kustannusarvio ei ylittynyt. Lisäpisteet tuosta, että toimittivat Bemun autojunaan, niin ei tarvinnut itse lentää Ouluun autoa hakemaan. Omat kokemukseni siis erinomaisen hyvät, toki olen tietoinen, että Wetteristä on kirjoitettu myös huonoja kokemuksia nettiin. En osaa ottaa niihin kantaa, mutta otaksuisin, että niitä tulee jokaisella varsinkin isommalla toimijalla vastaan.

    • melkein mitä vain

      Mikseipä se ole ihan toimiva huolto jos vain on aikaa odottaa tarpeeksi kauan. Hajoamistapauksissa nimittäin saattaa hieman kestää. Oma autoni seisoi wetterillä pitkästi toista viikkoa odottaessa osia. Kaverini auto puolestaan seisoi pihassa osia odotellessa yli 2 viikkoa. Molempien autojen ongelmat liittyivät moottoriin. Onneksi molemmissa on vielä takuu voimassa ettei joudu maksamaan sijais-autosta mitään. Sijais-auto ei tietenkään ollut BMW vaan Volvo :)

      • 318d

        Omassa bemarissani on takuu voimas ja se oli hiljattain takuu korjauksessa. Kysyin silloin sijaisautoa mutta sanoivat että sitä ei takuu korvaa. eli miten on saako sijaisauton maksutta käyttöön jos on takuu voimas?


      • ------
        318d kirjoitti:

        Omassa bemarissani on takuu voimas ja se oli hiljattain takuu korjauksessa. Kysyin silloin sijaisautoa mutta sanoivat että sitä ei takuu korvaa. eli miten on saako sijaisauton maksutta käyttöön jos on takuu voimas?

        Siitä joutuu maksaa.


      • Riippuu liikkeestä..
        318d kirjoitti:

        Omassa bemarissani on takuu voimas ja se oli hiljattain takuu korjauksessa. Kysyin silloin sijaisautoa mutta sanoivat että sitä ei takuu korvaa. eli miten on saako sijaisauton maksutta käyttöön jos on takuu voimas?

        Ei automaattisesti. Kuitenkin, jos kerrot tarvitsevasi autoa jo pelkästään työn puolesta, niin yleensä merkkiliikkeestä annetaan esim. vaihtoauto lainaan muutamaksi päiväksi. Toki tämäkin riippuu paljon liikkeestä ja on aina neuvottelukysymys.


      • BMWsti

        Osien odottelu on aina kiusallista.

        Mutta arveletko, että jokin muu BMW korjaamo olisi saanut osat huomattavasti nopeammin?

        Niin kauan kun keskustelemme merkkiorganisaatiosta yhden pienen maan sisällä niin saman aikaa ne laakkoset ja autosalvatkin joutuvat samoja osia odottamaan, ei voi lukea yksin Wetterin heikkoudeksi.

        Itse olen yhdesti ollut paikallisen Wetterin kanssa(ei Oulu) tekemisissä. Tai oikeastaan oli tarkoitus olla, mutten kahteen päivään saanut sopivaa henkilöä puhelimeen, niin päätin opetella senkin homman tekemään itse.


    • bem

      Ilman muuta olisi pitänyt saada sijaisauto jos autossasi on takuu voimassa. Jos ei muualta niin BMW-liikkumisturvan kautta. Ilmeisesti kaikki sijaiskotterot ovat olleet menossa, eivätkä he "halunneet" järjestää sinulle taksia tai erillistä vuokra-autoa.

    • Tarre

      Totta on! Huoltoon pääset vain hinausautolla, pikahuoltoon kahdessaviikossa. Vain pakolliset huollot Wetterille. Joustavaa palvelu turha etsiä. BMV vaihtoon..tai merkkihuolto.

    • Ent. Wetterin asiaka

      Wetteri on opetellut maksimoimaan rahastuksen auton huolloilla. Ei misään suhteessa huollon taso vastaa hintaa jonka siitä joutuu maksamaan. Onneksi on tullut vaihtoehtoja ettei tarvitse asioia wetterillä.

    • BMW320

      BMW huolto on wetterillä todella syvältä. En suosittele.

    • 130 e/2kpl!!

      Huollattakaa vaan muualla koska hyviä paikkoja löytyy hieman kyselemällä.ja HALVEMMALLA. Ostin pari viikkoa sitten raitisilma suodattimet (2) 530 -e60:n kun olivat Tarvikkeesta loppuneet ja hinta oli:

    • beeääm

      Kahta bmw:tä käytän wetterillä ja kokonaisuutta en voi moittia.
      Osia saa joskus odotella. Palvelu ollut ystävällistä.
      Käytän jatkossakin merkkihuoltoa, eli wetteriä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1127
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe