MOi,
kiitos BA:n lentolakon lentoaikataulumme muuttui niin, että olemme ensi lauantaina perillä San Fransicossa 10 jälkeen illalla. Jos menemme kentältä BART:lla keskustaan, lähin asema on parin korttelin päässä Union Squarelta, jossa hotellimme on. Millaista on yöllä liikkua tässä kaupungissa?
Onko takseja helposti saataville BART-asemien lähellä? Mitä about maksaisi taksi lentokentältä Union Squarelle?
Kiittäen etukäteen asiallisista vastauksista (en valitettavasti tähän "hätään" ehdi mahdollisesti aiemmin annetuja vastauksia selata, sillä duunissa pitkät päivät että pääsee lomalle eli duunissa ei voi selailla nettiä ja kotona ei enää jaksa)
yöllä perillä San Franciscossa
6
902
Vastaukset
- Yauh !
ummm....:)
- matkailija-x
Riippuu vähän siitä, mihin suuntaan hotelli on. Tenderloin (joka alkaa ihan muutaman korttelin päästä vauraalta Union Squarelta) voi olla vähän levotonta aluetta, paljon kerjäläisiä ja ainakin takavauosina myös narkomaaneja
Tästä linkistä voit etsiä taksihintoja kirjoittamalla lähtö- ja saapumisosoitteet http://www.hopstop.com/?city=sanfrancisco.
Tämän linkin mukaan hinta olisi noin 40 USD tippi 15%. http://www.flysfo.com/web/page/tofrom/transp-serv/to-sf/taxis.html- täti
Kiitos viestistäsi, noinkin kohtuullinen taksinhinta vahvisti ajatuksen ottaa taksin suoraan hotelliin.
- hhhhkkkkk
Jos taksi lentokentältä todellakin on vain 40 USD ja tipit niinkuin edellä mainittiin (onko tuossa mahdolliset yölisät katsokaa sitten ettei taksi yritä huijata liikoja niinkuin ne joskus downtownissa yrittävät höylätä ylimääräistä), niin pitkän lennon jälkeen matkalaukkujen kanssa yöaikaan en yksinkertaisesti viitsisi enää lähteä haahuilemaan muiden kulkuvälineiden kanssa vaikka sellainen yleensä jostakin syystä tapanani onkin. Viime kerrasta on jo aikaa, mutta yöllä kadut voivat olla yllättävän autioita Union Squaren lähistön maineikkaidenkin yökerhokortteleiden lähellä eikä sieltä päiväsaikaankaan tarvitse mennä tiettyyn suuntaan juuri paria korttelia kauemmas kun voi jo nähdä kodittomia, nistejä, prostituoituja jne (ja San Franciscossa korttelit voivat joskus muuttua "turvallisista" "vaarallisiksi" lähestulkoon kadun toisella puolella kuin veitsellä leikaten).
- täti
Kiitos, ajatus siitä että autiolla kadulla raahaan keskiyöllä matkalaukkuani ja nurkan takana on elämän laitapuolen kulkijoita ja varsinkin niitä joilla on rahantarve, sai minut juuri päättämään taksin käytöstä.
Meillä on sama paha tapa että mieluiten aina julkisilla jos mahdollista ja rahat käytetään mieluummin muuhun.
- Reissuaja
Vallan hyvä vaihtoehto taksille on tämä:
http://www.supershuttle.com/
Varasin Suomesta käsin meno/paluun lentokentälle kyseisen firman kautta ja kaikki toimi erittäin hienosti. San Franciscoon saapuessamme odottelimme n.15 minuuttia meille tarkoitettua minibussia ja pääsimme ilman ongelmia suoraan hotellin ovelle.
Myös paluumatka hotellilta lentokentälle meni ilman ongelmia, lentomme Chicagoon lähti keskellä yötä ja bussi tuli hakemaan meitä juuri sovittuna aikana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun463220Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5091952Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171920Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si811791- 181522
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431418- 281356
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1261212UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1131168