Olen vaimoni kanssa menossa pidennetylle viikonlopulle Prahaan. Reissu on heinäkuun alussa, lentoliput on jo varattu lähtö 1.7 ja paluu 5.7. Lapset jätämme isovanhempien luo. Olisiko kellään mitään vinkkejä miten saisimme mahdollisimman paljon irti tuosta reissusta. Harvoin lähdemme mihinkään ilman lapsia ja olisi kiva tietää etukäteen jotain Prahasta. Esim. hintataso, ruokien ja juomien hinnat ja kannattaako sieltä tuoda mitään mukanaan.
Kaikista vinkeistä ollaan kiitollisia.
pidennetty viikonloppu Prahassa
4
3179
Vastaukset
- Ahoj
Prahassa kannattaa käydä ainakin järjestetyllä kävelykierroksella vanhassa kaupungissa, jos menette Prahaan ensimmäistä kertaa. Keskustan sivukaduilla ja vähän ydinkeskustan ulkopuolella on tyypillisiä tsekkiläisiä ravintoloita ja oluttupia. Vanhassa kaupungissa on valitettavasti monissa paikoissa turistihinnoittelu ja esim. ruokien taso turistimassoille suunnattua. Onhan Praha yksi Euroopan suosituimmista pääkaupungeista. Prahassa myydään kaunista, AITOA, tsekkiläistä kristallia. Kaupungissa on myös lukuisia kivoja sisustuskauppoja ja muutama Dr Botanicus-myymälä, joissa myydään luontaistuotesaippuoita, ruokaöljyjä jne. Kannattaa käydä! Miinuspuolena Prahassa ovat ovelaakin ovelammat taskuvarkaat ja huijaavat taksimiehet. Taksi kannattaa aina tilata oikeasta, luotettavasta taksifirmasta - ei ottaa "lennosta" eikä katujen varsilta. Prague in your pocket-julkaisu kannattaa hankkia. Siellä on paljon hyödyllistä tietoa mm. nähtävyyksistä ja kulttuuriohjelmista. Hyvää matkaa!
- myös prahassa 2.7.-9.7.
Onnittelut myöskin puolestani oivasta valinnasta!
Hintataso on Prahassa alhainen suomalaiselle: Aterian kahdella saa alle 20:lla eurolla kaikkine alku-, pää-, ja jälkiruokineen juomineen, mutta siitä voi joutua pulittamaan myös 50€ jos valitsee väärän mestan!
Ensikertalaisille suosittelen nähtävyyksiksi esim. Prahan linnaa, kansallismuseota, tekniikan museota ja tietysti vanhan kaupungin ainutlaatuista arkkitehtuuria ja atmosfääriä.
Prahassa riittää nähtävää, kaikkea ei näe yhdellä matkalla. Me olemme menossa jo neljättä kertaa.
Ai niin, taksi kannattaa aina tilata, ja se tapahtuu kätevimmin 14014 numerosta. Antoisaa matkaa! - pidentää
Kuinka viikonloppua voi pidentää ? Mahdollisesti kaksi lauantaita peräkkäin, vai ??
- itsekin menossa
oot sinä viisastelija urpo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751191
- 741184
- 481064
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041018- 51985
- 34747
- 49714
- 54646
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?39642Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118577