YLE-maksusta

kortille vaan

Yle-maksu budjetista/verovaroista, niin ei tarvii köyhänkään rutista kun maksaa jos maksaa veroa tulotason mukaan...vielä parempi kun laitettas kortille eli saisi valita mitä katsoo tai katsooko ollenkaan, nyt meinataan pakottaa maksamaan, tosin kun maksetaan siitä todellisesta katselusta niin taitas loppua Yleltä raha...vaikkakin nytkin pidetään älytöntä organisaatiota väkisten pystyssä....

5

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järki hoij joi

      Se on pikku "este" läpimenoon. Tietty ne joilla on sika liksat, maksaa VÄHÄN veroo ja niille tuo taas käy. Silti budjetti maksu olis helppo, kun mitään KONEISTOA ei tarvita ja sehän on iso säästö. Päättäjät tosin on keksineet uuden "verukkeen"... Bundjettia voidaan kuulemma leikata ja raha loppuu. Lakiin voidaan kirjata, et YLE osuutta EI leikata, ellei se valvova elin sano, et rahaa ei tarvitakkaan nän paljon. Ihme verukkeita päättäjät keksii vaikka niihin on ratkasut olemassa. Omaa liksaahan edustajat ei laske, vaan nostaa... sama YLE osuudelle kans.

    • Korkki kiinni jo!

      Veroa maksetaan aina jostakin jonka verovelvollinen on ansainnut tai halunnut. Lähes huvittavaa alkaa olla se että ministeri Linden puhuu veroluonteisesta maksusta ja nyt tänään LÄHES veroluonteisesta maksusta. On se kumma että kukaan ei kykene edes määrittelemään mihinkä lainsäädännöllisesti luokiteltuun asiaan Yle-maksu kuuluu. Mitä ihmettä on lähes veroluonteinen? Ei maksu kyllä kuulu kuluttajansuojalakienkaan piiriin. Ehkä kyse on samasta kuin on oppivelvollisuus tai varusmiespalvelus -paitsi että kyse on vain rahasta.

      Jos Yle-maksu tulisi esitetyssä muodossa huomattaisiin vasta sitten kuinka mahdottomien laillisuus epäselvyyksien ja käytännön perimisongelmien edessä oltaisiin. Yle-maksu on pakko luokitella johonkin jossa huomioidaan perusoikeudet. Perusoikeudet ovat lakihierarkiassa kaikkein ylimpinä eikä niitä noin vain kumota alemman asteen laeilla!

      Yleisradion palvelut eivät kokonaisuutena voi kuulua verotuksen piiriin. Viihde ja tv-shop jota verkkotekniikan avulla tuotetaan ei ole osa kansalaisten peruspalvelua eikä sitä voi kustantaa millään edes normaalin verotuksen avulla. Ei sitten millään. Ei meillä ole verotuksenkaan kautta kustannettu koskaan mitään tarpeetonta ellei nyt kulttuuria ja liikuntaa sellaisena pidetä.

      NORMAALIN KAAVAN JA KANSAINVÄLISEN LIIKETOIMINNA MUKAISESTI JA LAKIEN MUKAAN YLEISRADION ON PAKKO SOPEUTTAA OMAA TUOTANTOAAN SIIHEN MIKÄ ON SEN TUOTTEIDEN JA PALVELUIDEN KYSYNTÄ JA VAIN PIENI OSAN SEN PALVELUISTA VOIDAAN VEROTUKSEN AVULLA TUOTTAA. SILLOINKIN TARVITAAN ULKOPUOLINEN YLESTÄ RIIPPUMATON LAILLISUUSVALVOJA.

      Niin uskomaton prosessi on tämä Lintilän työryhmän esitys ollut että alkaa jo pelottaa ja huvittaa yhtä aikaa.

      Painostetaanko päättäjiä? Onko kansanedustajalla vapaa tahto päättää ja saada puolueetonta tietoa?

      • VALTAVAA:::!!!!!1111

        .

        * VALTAISA * painostus RKP-Sasien ym. taholta on aivan käsin kosketeltavissa!!!!!!!!11111

        .


      • Periaate kunniaan

        Valtiollisen palvelun ei tarvitse alistua markkinatalouden vietäväksi ihan täysin. Sillä on tehtäviä, joita kukaan muu ei hoida vastuullisesti. On kuulovammaisten palveluja, turvallisia lastenohjelmia etc.
        Mainoskanavat eivät ole kiinnostuneita muutaman prosentin marginaaliyleisöistä, koska niiden koko ei riitä kattamaan mainostuloilla sitä varten tehtyä tuotantoa.
        Tämän takia on oltava yhteisesti maksettu taho, joka tuottaa monipuolista ohjemistoa. Jos mennään vain kaupallisten ehdoille niin siinä supistuu tarjonta kaikilta.
        Tässä on ihan tarpeeksi opittu mm. terveydenhuollon ulkoistamisista, jota Kokoomus on ajanut. Piti hillitä kuluja, joo. Nyt onkin ulkoistettujen palvelujen hintoja nostettu niin että tulee kalliimmaksi kuin että kunnat tuottaisivat itse palvelut. Alas ajettua omaa tuotantoa vaan on vaikea nostaa enää jaloilleen.
        Kaikkea ei pidä mennä laittamaan markkinaehtoiseksi. Ei.


    • +tv mallina?

      Ja ehdottomasti kortille, maksukortille jolla kuluttaja voi itse valita mitä haluaa katsoa!!!

      Kaikki muu on epäoikeudenmukaista, josta kärsii joko pieni tai suurituloiset. Koko järjestelmä on vanhentunut ja kaipaa todella uudistusta. Pakkomaksaminen aiheuttaa vain vastarintaa, varsinkin niillä
      jotka eivät YLEÄ katso.

      Ja jos YLE ei tuossa järjestelmässä menesty niin sen PITÄÄKIN uudistua, ja pikaisesti!
      Mutta pakkomaksamisen pitää loppua, rahoitus valtion budjetistakin olisi typerä idea.
      Nykyinen järjestelmä, tai Yle/Media maksu vieläkin typerämpi.......
      Eihän täällä pidetä mitään muutakaan järjetöntä/kannattamatonta järjestelmää hengissä....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      101
      8033
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5647
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      279
      4993
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4933
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      76
      3707
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      54
      2940
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      64
      2667
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2498
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2432
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      42
      2358
    Aihe