kysymyksiä phan thietistä

caramello

olen aikeissa matkustaa kyseiseen paikkaan mutta haluaisin kuulla kommentteja mm: onko saariretkiä, ja mitä muita retkiä tarjolla. miten moponvuokraus onnistuu. onko sietämättömiin venäläisiä. ja onko paikka vain lepolomapaikka ?

2

1036

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muailmaa nähnyt

      Nyt kun mainitsit sietämättömät venäläiset, niin en malta olla mainitsematta sietämättömistä suomalaisista tällä palstalla, jotka eivät viitsi käyttää yksinkertaista hakutoimintoa ja kysyvät miljoona kertaa vastuttuja kysymyksiä aina uudestaan. Tässä muutama linkki joista saat vastauksia kysymyksiisi. Hyviä hakusanoja ovat myös mm. "phan thiet silmälasit"

      Esim. retkistä
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/6888485
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/6953662
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/5307229
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/6769923

      mopon vuokraamisesta
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/7093851
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/4620175#comment-27237804

      veli venäläisestä
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/7089531#comment-37339205
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/6604448#comment-34993638

    • kamina15

      Olimme 2 viikkoa Phan Thietissä The Palms hotellissa. Hotelli on keskellä kaupunkia. Hyvä paikka turisteille jotka haluavat nähdä paljon paikallista ; hotellista poistuessasi paikallinen asutus alkaa heti. The Palms on kiva pikku hotelli: hyvä aamiainen, rauhallinen jos huone on golfkentälle tai altaalle päin. Kaupungilta kuuluu heti aikaisin (ja yölläkin) koirien haukuntaa ja kukkojen kiekumista (kukot kiekuu siellä miten sattuu, ei vaan aamulla). Golfkenttä vierellä, golfautolla haetaan hotellin ovelta. Huono puoli on se että meri on golfkentän takana ja se täytyy kiertää jos mielii rannalle, niin lähellä mutta niin kaukana. Roskaa on rannoilla ja muuallakin mutta se on sitä paikallista. Turisteja tuijotettiin kaupungilla; 10-15 km päässä MuiNessa päin missä suurin osa hotelleita on, siellä saa olla rauhassa turisti turistien suuressa joukossa. Ehkä meitä tuijotettiin sen takia kun kävelimme, paikalliset ajaa aina mopolla paikasta toiseen. Retkistä: saaria siellä ei näkynyt mutta merelle pääsee ainakin kalastamaan (voihan sen veneen vuokrata ilman kalastustakin). Paikallisten retkitoimistojen kanssa pystyi räätälöimään itselleen mieleisen retken. Menimme parille matkatoimiston järjestämälle retkelle mutta ne olisi saanut hyvin myös paikallisen retkijärjestäjän toimesta. Niitä toimistoja on monia siellä missä suurin osa hotelleja on. Minua häiritsi retkillä se että joka paikkaan menee paljon aikaa kulkemiseen liikenteen paljouden ja hitauden takia. Matkat kilometreissä ei ole niin pitkiä mutta aikaa menee tuhottomasti. Mopon vuokraus on helppoa. Vaikka liikenne on hurjan näköistä kyllä siellä seassa pärjää. Seuraa miten paikalliset ajaa. Phan Thietin kaupungissa näin venäläisiä vaan supermarketissa (kaupungin ainoa iso kauppa CoopMart, kannattaa tutustua ainakin kirjakauppaan, siellä on karttoja myynnissä) mutta MuiNen hotellialueella heitä on paljon ja esim. monien ravintoloiden mainoskyltit oli kirjoitettu venäjäksi. Meillä meni loma aika paljon lepäilyksi ja löhöilyksi kun en jaksanut kuumuuden takia liikkua loppuaikana. Alkupäivinä käveltiin kaupungilla ristiin rastiin mutta viimeisenä päivänä huomasin kuinka paljon on kaupungista vielä näkemättä. Aika samanlaisiahan ne kadut ja kaupat on mutta kuitenkin. Jos menisin uudestaan niin kävelisin aina uuden katukierroksen päivän alussa ja loppupäiväksi löhöilemään. Sää oli ihana vaikka lämpö väsyttikin (ehkä join liian vähän vettä). Lämmintä lähdimme hakemaankin. Ja suosittelen käyttämään kulkemiseen busseja. Hyvä ja halpa kulkuneuvo. Ja puhdas ja tyhjä ranta löytyy hiekkadyyneille vievän tien varresta. Tervemenoa vaan Vietnamiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1556
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1052
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      957
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      374
      956
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      177
      914
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      94
      831
    7. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      64
      623
    8. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      612
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      588
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      165
      584
    Aihe