Jos olisin tiennyt
aavistanut kulkevan
tätä polkua
olisin taittanut ruusun
taittanut sinut ruusuksi
ilman lupaa
mitä tahansa tapahtuu
ja lehdet havisten
minussa tämä kaipaus
Kiellon päälle
4
219
Vastaukset 4
Lyhyttä kuin ytimekästä tekstiä
että millä sanoilla olet nuo
Kiellon sanat luonut
ja minähän pidän tästä !
ps.arvaa mitä tuli otsikostasi
mieleeni kukka : Kielo ... jäänpä
nyt itsekseni tuota "pohtimaan".- Miekko
Otsikointi on usein minulle ongelma. Tuo otsikko tuli ihan viime tipassa, vähän yritystä hämätä.. keventää, jotta runominän herkkyys ja tunteellisuus ei olisi ihan niin läpinäkyvää. Itse asiassa mietin jotain naisen nimeä laittaa, koska tuntui siltä jotenkin.. mutta se olisi johtanut kenties harhaan.
Niin, ytimekäs runonen.. itseäni hämäsi se että ei tosiaan mitään syvällisempää tunnu kätkeytyvän.. on liiankin selkeä toisaalta.
utuinen tunnelma on tässä runossasi ja väkisinkin siitä
tulee mieleen vanha kansanlaulu
' yksi ruusu on kasvanut laaksossa '
hyvin paljon samaa ajatusta.
Näen silmissäni nurmettuneen ja tallotun polun,
yksin kulkevan miehen toiveineen/unelmineen.
' jos olisin tiennyt
olisin tehnyt toisin. Mutta nyt minulla/minussa on
vain tämä vavisuttava kaipaus '
Siis jatkoa polkuun, Sinulle ehkä minun ajatukseni liiankin
romanttista, mutta ei voi mittään =)
Juu, oikiaa linnunmaitoa runosi.- Miekko
Joo, kirjoitettu utuisissa tunnelmissa.. ei muistaakseni tainnut ihan uni olla, mutta jonkinlainen vastaava horrostila.. muistaakseni maanantaina.. häpesin runon yltiöromanttisuutta ja jätin sitä hautumaan.. ja kenties muuttamaan jotain kohtia pois romantiikasta.. mutta annoin suunnilleen olla, koska syntyi yhdessä hetkessä, tietyssä tunnelmassa.. olkoon tällainen autenttisuuden tähden. Joskus tällaistakin.
Itse asiassa kansanlaulu ei ole niin kaukana.. itselläkin oli mielessä jonkinlainen kansantarusto maagisine elementteineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3281660Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma341370Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5681369- 651071
- 741000
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen81814- 53796
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M112775Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän42733Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl468677