NAS-kiintolevy (SMB)

Yhteensopivuus!

File Sharing Protocoleista haluaisin tietää, onko se yhteensopivuuden kannalta huono juttu jos NAS-kiintolevy ei tue SMB:tä eli "Sambaa" ?

Erään NAS-kiintolevyn manuaalissa sanotaan, että File Sharing Protocolit ovat CIFS, NFS, HTTPS & FTP. Onko tuo CIFS aina aivan joka tapauksessa täysin sama juttu kuin SMB ("Samba") ? Tämä ois tärkeätä tietää.

Olen kuullut, että kantsii hankkia lähinnä vain sellaisia NAS-kiintolevyjä, jotka tukevat SMB:tä (eli Windows Network Drive). Tämä kuulemma siitä syystä, ettei mielellään kannata turvautua mihinkään omituiseen protokollaan vaan ns. standardiprotokollaan, jotta NAS-kiintolevyä voi käyttää kaikkien käyttiksien alla mukaanlukien uudet käyttikset, jotka julkaistaan sitten sen jälkeen kun kiintolevyn valmistaja on lakannut tukemasta protokollaa.

Btw, en tiedä juurikaan mitään "Network Authenticationista", mutta liekö se mitenkään yleisesti saatikka yhteensopivuuksien kannalta huolestuttavaa jos "Network Authentication" on ohjekirjasen mukaan "Microsoft Windows® Server Active Directory" ?

1

576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lONLl3VcC2

      CIFS on uudempi versio SMB-prottokollasta. Tärkein uudistus taitaa olla yli 2 gigan tiedostot ja unicode tiedostonimet. Unixeisaa nämä verkkohommat tehdään Samba-ohjelmalla.

      Noista protokollista CIFS (SMB) taitaa olla "epästandardein". Se kun on Microsoftin oma viritys. Toki paljon käytetty. Windows-masiinoita on suurin osa pöytäkoneista ja ne eivät ole vakiona muita verkkotiedostojärjestelmiä osanneet käyttääkään.

      Ellet tiedä mikä AD on niin verkossasi ei ole Windowsin keskitettyä oikeuksien hallintaa. Homma pelaa niin ilman sitä niin kuin ennenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1329
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      899
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      633
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      600
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      578
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      547
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      545
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      543
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      513
    Aihe