Suomennuksista

0+0=7

miks From Russia with Love on Suomennettu nimellä Istanbulissa vaikka se tarkoittaa paremmin Ryssän Rakkaus tai jotain tuollaista? onhan oita muitakin väärin suomennettuja.

3

778

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fghdhd

      Samaa olen miettinyt itsekin. Suomessa tuntuu olevan aivan oma kulttuurinsa leffojen nimien suomennoksissa. Monesti ei suomenneta varsinaista nimeä, vaan "selvennetään" leffan tapahtumia etukäteen tyyliin "Mies joutuu tulipaloon mutta selviää hengissä" kun leffan oikea nimi olisi vaikkapa "Inferno". Ollaanko täällä niin tyhmiä tai ennakkoluuloisia, että pitää etukäteen vähän avata juonta jotta nähdään että kannattaako leffaa katsoa ja ymmärretäänkö tpahtumat varmasti?

    • Ma(i)steri

      Suomessa oltiin itänapurin suhteen aika varovaisia vielä tuolloin. Suomi tasapainotteli idän ja lännen välissä. Ei haluttu ärsyttää Neuvostoliittoa ja Bondeissahan tunnetusti itänaapurioli pahiksen roolissa.

    • jepjep.

      Kuten ed. kirjoittaja jo laittoikin, niin kyseessä oli tietty aikakauden Suomennosasia, mitä on jälki käteen sanottu. Olivat aivan erilaiset ajat ja oli oltava (tosin jo vainoharhaisuuden takia) ns. hienotunteinen.

      Mutta joskus kyllä törmää sellaisiin suomennoksiin, että huokaus. Oma suosikkini (ilmeisesti tosin jonkin konesuomennoksen mukaan ihan suora ja oikea käännöskin) on kyllä:

      One Tough Bastard, suom. Varsinainen äpärä.

      Jotenkin tuo vain oli nimenä varsin huvittava toiminnalliseen kanteen painettuna..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1947
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1345
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      105
      1098
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      928
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      781
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      672
    8. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      558
    9. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      76
      544
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe