Mistä mahtaa johtua ärsyttävät sähkökatkot sähköenergian jakelussa? Epäpuhdas signaali on käsittääkseni myös yksi suurimpia syitä kodinkoneiden ja muiden laitteiden ennen aikaiseen "hajoamiseen" tai ainakin vaurioitumiseen ja toiminnan epätasaisuuteen (jääkaapin kompressori ryhtyy pitämään enemmän ääntä ja jäähdytys on epätasaisempaa jne.).
Tarkemmin sanottuna katkot ovat luokkaa 0 - 3 sekuntia 3 kertaa 10 minuutissa pari kertaa viikossa/kuukaudessa.
Onko tähän jotain "lääkettä" vai onko UPS/jännitteentasaaja/ylijännitesuoja sopiva? Ainakin tietokoneelle tuntuu tuo jälkimmäinen olevan täällä pakollinen, toivoen että se ehkäisee aiemmin mainittuja vaurioita.
En ole Vattenfallin asiakas, mutta kaupungissa on myös Vattenfallin verkkoja ja läheisyydessä on MVA-luokan kattila.
Häiriötön virransyöttö
pieniä katkoja
1
359
Vastaukset
- Vattenfall_asiantuntija
Hei,
kiitos kysymyksestä.
Koska viestistäsi ei selviä paikkakunta, pyydän että otat suoraan yhteyttä Vattenfallin tekniseen asiakaspalveluun joko Vattenfallin vaihteen kautta puh. 020 586 11 tai sitten sähköpostilla [email protected]
Terveisin, Airi Laakkonen,
Vattenfallin energia-asiantuntija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1192572
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562017Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231678- 1291518
- 681283
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3621259Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711190- 891055
- 89955
- 127910