Toinen gerbiileistäni kuoli yllättäen sairastettua jo jonkin aikaa. Nyt se toinen gerbiili on ihan masentunut, eikä tee mitään muutta, kun kökötä pikku mökissään, syö ja nukkuu. Se on varmasti tosi yksinäinen ja mietin, että jos hankkisin sille kaverin.
Mutta nämä kysymykset mietityttää minua:
-Kannattaako jo kolme vuotiaalle gerbiilille ostaa kaveria?
-Onko nuoret gerbiilit agressiivisia vanhoja kohtaan?
-Myydäänkö eläinkaupoissa vanhoja gerbiilejä, tai mistä niitä voisi hankkia?
-Jos ostan kaksi gerbiiliä voivatko ne yhdessä käydä vanhan gerbiilini kimppuun?
-Miten uusi-ja vanha gerbiili kannattaa tutustuttaa toisiinsa?
-Voiko naaras gerbiililleni ostaa uroksen kaveriksi, kun se on jo niin vanha ettei varmaan saa poikasia?
Jos tiedät vastauksen edes yhteen noista kysymyksistä, ole kiltti ja vastaa. Olis myös kiva kuulla juttuja, jos on ite joutunu ostaa gerbiililleen uuden kaverin.
GERBIILINI KAIPAA SEURAA
8
560
Vastaukset
- Jiihoh
-Kannattaako jo kolme vuotiaalle gerbiilille ostaa kaveria?
^Parempihan se olisi. Kannattaa ostaa kaksi luovutusikäsitä ja samaa sukupuolta olevaa yksilöä. Vanha gerbiili hyväksyy luovutusikäiset parhaiten.
-Onko nuoret gerbiilit agressiivisia vanhoja kohtaan?
^Riippuu eläimistä. Vanhat hyväksyvät paremmin luovutusikäiset kaverit.
-Myydäänkö eläinkaupoissa vanhoja gerbiilejä, tai mistä niitä voisi hankkia?
^Edelleenkin en suosittele vanhuksia totutukseen toistensa kanssa. Se ei onnistu niin helposti, kuin nuorien kanssa.
-Jos ostan kaksi gerbiiliä voivatko ne yhdessä käydä vanhan gerbiilini kimppuun?
Jos et totuta asianmukaisesti, niin voivat tapella kaikki ja kuolla pahimmassa tapauksessa. En tiedä, osaavatko gerbiilit tehdä diilejä ("hyökätääs yhteisvoimin ton vanhuksen kimppuun"), mutta uskoisin, että eivät osaa.
-Miten uusi-ja vanha gerbiili kannattaa tutustuttaa toisiinsa?
^Väliverkolla totuttamalla. Varmista, että molemmilla puolilla on tarpeeksi tilaa asua ja katso, käyttäytyvätkö gerbiilit aggressiivisesti. Jos eivät, asia on hyvä ja jonkin ajan kuluttua voit koettaa laittaa niitä yhteen sellaisella maaperällä, jossa kummatkaan eivät ole ikinä olleet, jolloin maaperä on puolueeton ja se ehkäisee tappelua. Jos gerbiilit näyttävät tulevan toimeen, pistä ne terraarioon yhdessä ja katso reaktiota. Jos kaikki menee hyvin, voit jättää ne yhteen, mutta valvo pari seuraavaa päivää tarkasti, että ne eivät tappele tai kiusaa toisiaan.
-Voiko naaras gerbiililleni ostaa uroksen kaveriksi, kun se on jo niin vanha ettei varmaan saa poikasia?
^Koskaan ei ole varmaa, etteikö naaras saisi poikasia, joten en suosittele urosta naaraan kaveriksi.
Ihan näin vielä, että sanoit, että gerbusi on kuollut jonkin aikaa sitten. Kuolemasta johtuva masentuneisuus olisi varmasti näkynyt heti sen jälkeen, kun gerbsu tajuaa, että kaveri ei enää palaa. Olisiko mahdollista, että se on sairas. Apaattisuus ei ole koskaan terveyden merkki. Suosittelisin ennen kavereiden ostoa, että kävisit eläinlääkärissä varmuuden vuoksi.- Jiihoh
Osaan lukea... Kirjoitit siis, että se oli sairastanut jo jonkin aikaa... Huoh... Mutta kun se vaikuttaa kuvailusi perusteella apaattiselta, suosittelisin edelleen eläinlääkäriä.
- avun tarpeessa
Jiihoh kirjoitti:
Osaan lukea... Kirjoitit siis, että se oli sairastanut jo jonkin aikaa... Huoh... Mutta kun se vaikuttaa kuvailusi perusteella apaattiselta, suosittelisin edelleen eläinlääkäriä.
Se ei kuitenkaan vaikuta samalla tavalla sairaalta kuin toinen. Ja toinen oli vähän väliä sairas ja parantu aina uudestaan kunnes kuoli. Tämä joka elää taas ei ole ollut ollenkaan sairaan oloinen ennen toisen kuolemaa. Kävin viime kesän lopussa näyttämässä molemmat pienelkäinlääkärillä, kun huomasin toisen sairastelut. Toinen todettiin sairaaksi, mutta ei tiedetty mikä sitä vaivaa ja nyt se kuoli. Tältä joka nykyään elää ei löydetty mitään sillon.
Pitäisikö silti varmuuden vuoksi käydä näyttämässä? Osaako ne tehdä sille mitään, kun ei tuolle vanhallekkaan tehnyt?
Muuten miten sellaisen verkon voisi virittää häkin sisälle, jos joku tietäis?
- kylmätotuus
noin vanhalle gerbiilille ei kannata hankkia kaveria. Se tuskin hyväksyy sitä ja se on niin vanha.
- gerbbu pappa :D
Minulla oli 2 gerbiiliä ja hyvin tuli toimeen. Toinen kuoli 2 vuoden päästä ja sitten tämä toinen jäi yksin. Minun yksinäinen poika gerbiili ei näyttänyt masennuksen merkkejä ja eli sellaiset 6-7 vuotta (uskokaa tai älkää) ihan hyvin häkissään. En viitsinyt ostaa sille enään kaveria kun pelkäsin että pappa saisi pahasti turpaan uudelta tulokkaalta tai toisin päin. Eli onkohan se sitten yksilöllistä tämä että kaipaako kumppania vai ei (:
- avun tarpeessa (ei e
gerbbu pappa :D kirjoitti:
Minulla oli 2 gerbiiliä ja hyvin tuli toimeen. Toinen kuoli 2 vuoden päästä ja sitten tämä toinen jäi yksin. Minun yksinäinen poika gerbiili ei näyttänyt masennuksen merkkejä ja eli sellaiset 6-7 vuotta (uskokaa tai älkää) ihan hyvin häkissään. En viitsinyt ostaa sille enään kaveria kun pelkäsin että pappa saisi pahasti turpaan uudelta tulokkaalta tai toisin päin. Eli onkohan se sitten yksilöllistä tämä että kaipaako kumppania vai ei (:
Nyt sitten ostin sille ne kaverit ja hyvin tuli toimeen heti alusta asti. Ei mennyt kun kolme päivää, kun päästin ne toistensa puolelle ja samana päivänä ne jopa nukku yhdessä.
Kai se sitten on yksilöstä kiinni.
Tällä vanhimmalla gerbiilillä on aina ollut järjetön hoitamisvimma, eikä sitä jyrsiminenkään ole koskaan erityisemmin kiinnostanut. Yksin se ei nähtävästi pärjännyt.
- Sanni1234
Pitäisikö 2vuotiaalle gerbiili pojalle ostaa kaveri/kavereita, kun sen veli menehtyi äskettäin:(( Pelkään että toinen kuolee yksinäisyyteen tai saa masennuksen. Mitä pitäisi tehdä? Kaikki neuvot otetaan avosylin vastaan:)))
Ehdottomasti kannattaa ostaa kaveri yksinäiselle gerbiilille. Jos on vanha kannattaa ostaa toinen vanha gerbiili tai sitten kaksi nuorempaa jotta ei jäisi nuori sitten yksin vanhemman kuollessa. Itellä eli gerbiilit melkein viis vuotiaiksi, joten olisi aika pitkä aika olla yksin. Gerbiilien normi elinikä on 3-4 vuotta jos niistä pitää hyvää huolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1519673Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu496271Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju614531K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon704450Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754062Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta973813Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö193538- 853454
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1603355Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä182546