dodge grand caravan

Dodge nainen80

Nyt olis taas ongelma mulla tossa dotsissa. Eli paisuntasailio haisee bensalle ja kun irroitin sen ja putsasin niin sisaltokin naytti ihan bensalle. Auto ei savuta ja nestettakaan ei havita muuten mutta syylarissa on reika niin sen takia havittaa nestetta. Oljyt on puhtaat joten kansipahvia en epaile etta olis karvahtany.

Syylarissa nesteet on normivariset eika haise bensalle. Missa siis vika.? Kahdessa korjaamossa kayny kysyy ja hekaan ei usko kansipahvin menneen vaan ehdottavat etta jaahdytys jarjestelma huuhdellaan ja uudet nesteet. Epailevat etta joku olis laittanu bensaa paisuntasailioon. Kuitenki pakko olla joku syy koska epailen bensan jostain menevan sailioon koska kuluttaa bensaa huomattavasti enemman kuin ennen. 100km matkalla puolitankkia. Vaikka kone onkin 3,3l muistaakseni niin ei se ennen noin hirveasti ole kuluttanut. Ja dodge vm 2000

1

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmakine

      Paisuntasäiliöön pääsee ainetta vain jäähdyttimen korkin kautta. Paisuntasäiliö ei ole paineistettu, jäähdyttimen korkki päästää tarvittaessa nestettä säiliöön ja kun jäähdytin jäähtyy imaisee sinne muodostuva alipaine ainetta takaisin säiliöstä.

      Eli: Jos joku ei ole tankannut bensaa jäädyttimeen, se tulee sinne moottorista. Tutkinpa tuossa hiukan kuvia ja näyttäisi siltä että imusarjan alempi osakin on jäähdytetty joten olisiko imusarjan ja kansien välinen tiiviste mennyt? Sitten vaan etsimään alipainevuotoa.

      Ja vielä vertailun vuoksi: Eihän se nyt vaan haissut vaihteistoöljyltä? Tarkasta ne vielä, vaihteisto jäähtyy jäähdytysveteen jäähdyttimen toisessa reunassa ja jos siihen systeemiin tulee vuoto, voivat vaihteistoöljy ja jäähdytinneste mennä sekaisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      41
      2470
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2447
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2342
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2102
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      25
      1837
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      80
      1663
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1098
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1014
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      40
      959
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      55
      864
    Aihe