Olen itse ollut vasten tahtoa 7 viikkoa keskipohjanmaan keskussairaalan nuorten psykiatrisella osastolla ja 1 viikon oulun psykiatrisella.
Mielestäni hoito oli kamalaa ja sain siittä traumoja jotka ei poistu varmaan koskaan. Kärsin menneisyydestäni päivittäin.
Te muut jotka olette olleet vastaavassa hoidossa, kertokaa mielipiteenne siittä.
Kiinnostaa kovasti.
Mielestäni hoito oli kamalaa ja sain siittä traumoja jotka ei poistu varmaan koskaan. Kärsin menneisyydestäni päivittäin.
Te muut jotka olette olleet vastaavassa hoidossa, kertokaa mielipiteenne siittä.
Kiinnostaa kovasti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Harjavallan sairaalan pakkohoito on yhtä kamala, vaikka minulla ei ollut yhtä pitkä. Traumat tuskin lähtevät kenelläkään pakkohoidosta. Pitäisi kieltää pakkohoito!
...miksi jouduit pakkohoitoon??
Itse olin pakkohoidossa keksittyjen itsemurhauhkausten ja -yrityksen takia. Minä en todellakaan ollut sellaisia sanonut tai tehny mutta kuka uskoi minua kun olinhan itsepäinen, niskoittelija koulussa eikä aikuiset pitänyt minusta sen takia.
Satakunnan keskussairaalan os. A7:n henkilökunta väitti epilepsiakohtaukseni olevan psykoosi. A7 (sisätautien osasto) ei siis erota neurologiaa ja psykiatriaa keskenään. Sain Harjavallassa lisää epilepsiakohtauksia päivittäin, kun KNF:n tutkimuksia ja mahdollisia lääkemuutoksia ei käynnistetty. Maksoin pakkohoidossa siis turhasta. Myöhemmin piti hakea yksityiseltä neurologilta aika, että kohtaukset vähenivät.
Väkivaltainen kohtelu vapaudenriistoineen ja pakkolääkityksineen on väkivaltaa, vaikka väkivallan tarkoituksena kuinka olisikin edesauttaa yksilön hyvinvointia.
Väkivaltaisen psykiatrian ja sen jesuiittamoraalin uhriksi on joutuneiden joukko on Suomessa valtava. Jokainen traumatisoitunut tapaus on liikaa, ja jokainen tapaus merkitsee sitä, etteivät väkivaltaiset hoitokeinot ole pyhittäneet tarkoitustaan.
Se, mitä ei pidä tehdä, on omaan itseensä käpertyminen traumojensa kanssa. Liity vaikka johonkin lukuisista mielenterveysyhdistyksistä ja pyri ajamaan ihmisoikeuksia sitä kautta - mielenterveyden keskusliiton nykyinen puheenjohtajakin on huolissaan psykiatristen potilaiden ihmisoikeuksista. Ota asioista selvää, tee yleisönosastokirjoituksia, kyseenalaista sekä väkivalta auttamisvälineenä että väkivaltaan turvautuvien psykiatrien ammattitaito. Lainmuutokset lähtevät julkisesta paineesta ja keskustelusta.
tuleville ja nykyisille poliitikoille sekä kaikille ystävillesi. Liity sellaisen puolueen jäseneksi joka vastustaa psykiatrista väkivaltaa.
Nykyinen pakkohoitolaki on kestämätön. Siitä pitäisi ehdottomasti poistaa kohta "sairaus pahenee hoitamatta"
Tämä antaa täydellisen mielivallan hoitaville lääkäreille. On käsittämätöntä, että pakkohoidossa pidetään ihmisiä joista ei ole mitään vaaraa ympäristölleen.
Tämä mahdollistaa mielipidevankien pidon. Jos mielipiteet eivät miellytä, sanotaan että "psykoosi" ja tahdonvastaiseen hoitoon.
Kaikki mitä sanot vastaan, luetaan hoidon kuvaksi.
Esimerkkejä mitä löysin psykooseista esim. harhaluuloisuushäiriö:
-kirjoittaa esim. lehtien yleisönosastoille
-Aloittaa oikeusjuttuja
Tässä nähdään että itseään puolustava ja kantaa ottava ihminen on "tarvittaessa" selvä "psykoositapaus" ja eikun hoitoon...
Lakia on kertakaikkiaan muutettava siksi että siinä ihmisen vapaus voidaan tuomita menetetyksi sangen pienen porukan kesken. Kun mielisairaus-päätös on tehty, ei löydy hevillä sellaista tahoa joka sen kumoaisi. Ihmisen, joka on tahtomattaan hoitoon määrätty ja on siis menettänyt vapautensa, hänen oletetaan ottavan "kaiken ihan ok" ja hyväksyvän muitta mutkitta hänen kohtelunsa!
Nykyinen laki on liikaa harkinnanvarainen, ei anna potilaalle mitään mahdollisuuksia puolustaa itseään ja jos esim. tekee valituksia, se tulkitaan vain vahvistavan mielisairausdiagnoosia ==> teit niin tai näin aina väärinpäin...
Mielenterveyslaista pitäisi ehdottomasti poistaa tai muuttaa seuraavat kohdat:
-Sairaus pahenee hoitamatta (liian tulkinnanvarainen, antaa mahdollisuuden mielivaltaan)
-Osa mielisairauksista pitäisi rajata koko tahdonvastaisen hoidon ulkopuolelle, kuten harhaluuloisuus
-Hoitojaksoja pitäisi muuttaa. Tahdonvastaiseen hoitoon saisi M3 lähetteellä laittaa enintään 1 kk ==> jonka jälkeen potilasta kuunneltava ja potilaalle on annettava mahdollisuus vaatia sairaalan ulkopuolisen psykiatrin lausuntoon jonka pitää olla jatkohoitopäätöstä tukeva mikäli sellainen tehdään.
Tämän lisäksi mikäli todettaisin että tahdonvastainen hoito on määrätty kevein perustein, pitäisi sen määränneen ylilääkärin tai lääkärin menettää oikeutensa vähintäin 1 vuoden ajaksi automaattisesti ilman mitään selityksiä.
Vapaus on perustuslaillinen perusoikeus.