Hei,Olen kulkenut lääkärillä erilaisten vaivojen vuoksi,syytä ei ole löytynyt ja lääkäri arveli minun kärsivän ahdistuksesta.Lääkäri suositteli minulle keskusteluterapiaa,täällä minun kunnassani mielenterveyspuolella on todella pitkät jonot ja ajattelin mennä yksistyiselle.Mutta mihin minun ensin pitää varata aika,suoraan psykoterapeutille vaan ensin psykiatrille?Kiiitos jos joku viitsii autta ja kertoa miten minun kannattaa toimia,saako kelalta mitään tukea jos käy yksityisellä terapeutilla?
psykoterapia
hannah.80
3120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vain onko se laitoksen takia liian läpinäkyvää ja siksi ehkä jopa vaarallistakin? Sehän ei sinällään tuota mitään ja perustuu kai ihan virheellisiin asioihinkin tällä hetkellä. Käsittääkseni olet aikuinen ja huomaat, että lastenpsykiatriassa oli tehty virhe. Tyhjät päät eivät johda mihinkään, vain sinä olet muutoksesi ydin. Olen todella onnellinen, jos pystyt sellaiseen ja voit muuttaa yhteiskuntaa omalta ja muiden osalta, kuten niin moni nuori yrittäjä nykyään.
Voit hakea kelan tukemaa psykoterapiaa, kun seuraavat ehdot täyttyvät:
a) sinulla on ollut kolme kuukautta jatkunut hoitosuhde
b) psykiatrisi kirjoittaa sinulle b-lausunnon
c) mielenterveyden ongelmasi aiheuttaa haittaa opiskelulle tai työnteolle
Kannattaa huomata, että kelan tukemaan psykoterapiaan täytyy sitoutua 40-80 käynnin tai 1 vuoden ajaksi (käyntejä siis 1-2 kertaa viikossa). Maksettavaa jää itselle yleensä noin 0-10€ per käynti.
Jos haluat maksaa kaiken itse, niin voit varata ajan suoraan psykiatrille, psykoterapeutille tai psykologille. Psykiatrikäynti kustantaa tavallisesti noin 80-100€ per käynti ja psykoterapeutti ottaa noin 40-80€ per käynti koulutustasosta riippuen. Näistä vain psykiatri on pohjakoulutukseltaa lääkäri ja voi antaa diagnoosin (sen saa tavallisesti 1-3 käyntikerran jälkeen).
Kiitos paljon,näistä tiedoista oli suuri apu!