kun luotettavempiakin merkkejä olisi saatavilla?
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Kiina pitää Renaulteja turvallisuusriskinä/1135246799217?merkki=Renault
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Toyota nousi laatuvertailun kärkeen/1135240407850
Miksi ostaa juuri Renault
11
1421
Vastaukset
- Espace IVb
Tässäpä linkkejä:
On oikeasti turvallinen:
http://www.youtube.com/watch?v=Ad8dHYAIhZ4
Jo 12 automallia, jotka ovat saaneet 5 tähteä:
http://www.renault.fi/fi/Turvallisuus--ymparisto/Turvallisuudessa-on-eroja.aspx
Ei ruostu:
http://www.vibilagare.se/zino.aspx?pageID=137&modelID=226
Tässä Mazda 6 tulos:
http://www.vibilagare.se/zino.aspx?pageID=137&modelID=603
Renaultin myynnin kasvu on ollut vuoden 2010 alussa paras suurista autonvalmistajista:
http://www.acea.be/images/uploads/files/20100316_PR_PC-FINAL-1002.pdf
- se on siis kuukausittainen Euroopan myyntitilasto
Ja nyt myös kestää, ei muuten 4-vuoden takuuta myönnettäisi! Uusimmissa DEKRA ja ADAC tilastoissa mm. uusi Laguna III on yhtä vähävikainen kuin MB C-luokka, vain audi A4 oli parempi. Avensis taisi olla sijoituksella 7. Samoin uusi Clio III, Megane III ja Scenic III tulevat jatkossa sijoittumaan hyvin, kun japanilaiset samaan aikaan tippuvat. Yleensä ottaen voi todeta, että ainakin vuodesta 2008 alkaen laatu on kunnossa.
Ja kokonaisuudessaan ajonautinto ja mm. matkustamon meluttomuus omat omassa sarjassaan hintaluokissaan! muotoilu:
Uusi Laguna Coupe:
http://lenewsdelaweek.files.wordpress.com/2008/10/renault_laguna_coupe.jpg
Magane Coupe:
http://roomcars.com/wp-content/uploads/2009/11/2010-renault-megane-rs.jpg
- tuon rinnalla VW Scirocco tai Kia ProCeed ovat aika vaatimattomia
Tai vaikkapa varustelu, tällaisia pieniä juttuja on jo minun vm. 2003 Espacessa (tuli markkinoille 2002):
- handsfree avain (Toyotassa vasta uudessa Avessa)
- automaattinen seisontajarru (samoin kuin edellä)
- bi-xenon valot
- ESP luonnollisesti
- 8 turvatyynyä
- 3-alueilmastointi
- rengaspainetunnistimet, painelukema joka pyörästä
- parkkitutka
- vakionopeussäädin
- aterminen tuulilasi
- matkustamon takaosan tummennus 6 rullaverhoa ikkunoissa vakiona
- integroitu navigaattori
- 4x40W stereot, 6xCD boxi, kaukosäädin
- ja autossa ei ole ruosteesta tietoakaan
Renault on valmistanut autoja 112 vuotta, täällä on paljon noita täysin tarpeettomia merkkejä, kuten vaikka: KIA, Hyundai, Saab, Seat, Skoda jne.. joita ilmankin pärjättäisiin mainiosti!- ei näy
niitä renuja on takseina ja työsuhdeautoina? Siis ammattilaisilla jotka ajaa todella paljon(yli 10000 km vuodessa) :) Eipä näy. Ja aina ranskalaiset autot luotettavuus ja laatutilastojen viimeisiä.
- edellinen
ei näy kirjoitti:
niitä renuja on takseina ja työsuhdeautoina? Siis ammattilaisilla jotka ajaa todella paljon(yli 10000 km vuodessa) :) Eipä näy. Ja aina ranskalaiset autot luotettavuus ja laatutilastojen viimeisiä.
sanoa yli 100 000 km vuodessa.
- raguna
Kyllähän se renun paras puoli on edullisuus.
Uutena hankkimisen ongelma on alhainen arvostus ja se heijastuu pahasti jälleenmyyntiarvoon.
Mutta haepa 5-vuotias piirun yli satasen ajettu, niin saat rahoilla moninverroin enemmän autoa kuin muista merkeistä.
Esimerkkinä viimeisin -04 Laguna Break, jolla ajettu 120tkm. Hinta oli 7000e. Jos olisit halunnut vastaavan ns. laatumerkin olisit saanut pulittaa aika paljon lisää.
Olen omistanut 12 vuoden aikana 4 rellua (19, Laguna I, Megane I ja Laguna II) joista Lagut edelleen käytössä.
Molempiin tulee vuodessa n 20-25tkm eikä niitä ole tarvinnut ruuvata sen enempää kuin muitakaan omistamiani autoja (Sunny(mätä), Almera(tykkäsin), Passat(klonks, ronks), Evo IV(...tu mikä tykki)
Sen sijaan kustannukset kilometriä kohden ovat olleet pienimpiä ja mukavuus ihan omassa luokassaan. - Lebakkonainen
Renault on halpa.
Lidl on halpa.- ranskan pastilli
Ei ranskalaiset autoja osaa tehdä.. vain patonkia ja punaviiniä!!
- mietteitä
Käytettynä: turvallisuus, ruosteettomuus, tilat, ajettavuus
Uutena: hinta, turvallisuus, ruostumattomuus, ajettavuus, 4 vuoden takuu
Jos täällä on ajokortti-ikäisiä, voitte kokeilla esim. uutta Sceniciä ja kertoa mikä kilpailijoista on parempi ja miksi.- Bökholm
lähinnä hepposten II koppasten Meganen ja Lagun ansiosta (siis vm:2001-04) loppupään I koppaset
olivat ihan kelpo pelejä ja samoin nämä uudemmat, ja juuri tuon huonon maieneen takia vaihtoarvo
on todella heikko joten kahteen kolmeen tonniin voi löytää ihan hyvän käyttöpirssin. - rr
Bökholm kirjoitti:
lähinnä hepposten II koppasten Meganen ja Lagun ansiosta (siis vm:2001-04) loppupään I koppaset
olivat ihan kelpo pelejä ja samoin nämä uudemmat, ja juuri tuon huonon maieneen takia vaihtoarvo
on todella heikko joten kahteen kolmeen tonniin voi löytää ihan hyvän käyttöpirssin.1/2 vuotta sitten Laguna II 1,6 2001, ajettu n. 150 tkm. hintaan 3400. Olen nyt ajanut 14400 km. Tähän mennessä olen vaihtanut yhden parkkipolttimon, katsastuksesta kerralla läpi, ei vikoja eikä ruostetta. Kulutus tähän mennessä 7,54 L/100km Elon laskuopin mukaan, oma mittari väittää kulutukseki 2-3 desiä vähemmän / tankkaus. Tämä rellu riittää ihan hyvin tälläiselle eläkepapalle.
On muuten 29:s auto (4. Renault) n. 50 v:n aikana, tuli aikoinaan huolto-ohjuksena ajeltua 80-100 tkm/v ja vaihdettua autoa lähes vuosittain. Tielle ei ole jättänyt kun 1 volkkari, Passat -74, virranjakajan pyörijä hajosi kesken matkaa.
- Rasvanäppis
Rellu on vähänkuin Alfakin, elämäntapa-auto, saa korjata ja rassata oman mielenterveyden nimissä. Tosin ilman Alfan statusta ja ajettavuutta.
- Renaultin
Ajettavuus ole kuitenkin aina ollut hieman muita parempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1167528
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t384358törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373852Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4012024Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi721579- 321477
- 351468
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1851184Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121138Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:121053