Voihan uskovainen olla, vaikka ei seuroissa käykkään, näin ajatellen. Monet vanhukset, sairaat ja vammaiset, onko pakko henkihieverissä vääntäytyä rytmihäiriöisinä moneksi tunniksi seuroihin.
Voihan seuroja kuunnella netistäkin. Vanhoilta tallenteilta jne, jossa synnit saarnataan anteeksi.
Lisäksi monet pelkäävät ihmispaljoutta, saaden paniikkikohtauksia. Pelon valtaaminako näiden olisi vääntäydyttävä sanan kuuloon, epäilen. Mikä sen parempaa vanhemmiten, kuin istua nojatuolissa ja vaipua vanhoihin suviseuranauhoitettuihin saarnoihin.
Kotiuskovainen, joka uskoo, on yhtä arvokas vl-uskovainen kuin jatkuva seurapenkkiä kuluttava istuskelija.
Voihan seuroja kuunnella netistäkin. Vanhoilta tallenteilta jne, jossa synnit saarnataan anteeksi.
Lisäksi monet pelkäävät ihmispaljoutta, saaden paniikkikohtauksia. Pelon valtaaminako näiden olisi vääntäydyttävä sanan kuuloon, epäilen. Mikä sen parempaa vanhemmiten, kuin istua nojatuolissa ja vaipua vanhoihin suviseuranauhoitettuihin saarnoihin.
Kotiuskovainen, joka uskoo, on yhtä arvokas vl-uskovainen kuin jatkuva seurapenkkiä kuluttava istuskelija.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Haluan kertoa oman käsitykseni asiasta. Aluksi sanon, että en ole ainakaan kieltämässä, jos sinulla on halu uskoa samalla tavalla. On oikein hyvä jos kuuntelee uskovaisten pitämiä seuroja.
Jos mahdollista, voisi pyytää uskovaista "kylään" tms. Se näet vahvistaa myös omaa uskoa.
Raamtussa on myös kehoitus, ettei jättäisi omaa seurakunnan tilaisuutta ja oikeastaan vanha Biblia on voimakkampi sanassaaan:
Hebr.10:25. Ei antain YLÖN yhteistä seurakuntaa, niinkuin muutamain tapa on, vaan neuvokaat teitänne keskenänne, ja sitä enemmin kuin te näette sen päivän lähestyvän.
Uskon kautta: 22. Vaan te olette käyneet Zionin vuoren tykö, ja elävän Jumalan kaupungin, taivaallisen Jerusalemin, ja monen tuhannen enkelitten joukon tykö,
23. Yhteisen kokouksen ja esikoisten seurakunnan tykö, jotka taivaissa kirjoitetut ovat, ja Jumalan, kaikkein tuomarin tykö ja täydellisten vanhurskasten henkein tykö,
Samalla kun pyytää uskovia kylään, nämä voivat karhuta tuolta vanhukselta rahat!
Se vahvistaa SRK:n taloutta.
Sehän siinä on tärkeintä, sillä ilman rahoja SRK kuolee pois!
koskaan pyydetty rahaa...
Olen uskomassa ja halu olla uskomassa samalla tavalla. Mutta olen niin köyhä, ettei minulla ole puhelinta, nettiä eikä edes radiotakaan. Eikä minulla ole myöskään omaisia eikä yhtään ystävääkään. Voinko minä olla ja pysyä ihan yksin kotona uskomassa?
että voisi antaa....
noin suurta köyhyyttäsi, kun vain heität juttua täällä.
niin voit sinäkin vastata, vaikka kysymys pyydettiin esitämään wehalle. Vai oliko tuo sinun vastauksesi?
ei nähtävästi löytynyt vastausta. Eipä tuo olekaan ihme kun oli niin harvinainen kysymys. Wehalla menikö sormi suuhun?
Halusit ilmeisesti tulkita nimimerkki Wehan kommenttia itsellesi mieluiseksi?
Toki Suomessa on vähävaraisiakin, mutta meillä on sossukin ja kukaan tuskin on ilman mitään kommunikaatiovälinettä. Sekin olisi harvinaista, ettei ole omaisia eikä yhtään ystävää, vaikka harvoin niitä liikaa on.
Sori vain, mutten usko kommenttiasi.
kotona, jos ei pääse liikkumaan, mutta usenpi haluaa seuroihin toisten uskovaisten pariin.Tämähän on ihan luonnollista.Ainaskin minä haluan nähdä toisia Jumalan lapsia ja jutella heidän kanssaan. Se on tämä "Vain me" - yhteys kovin tärkeä
Aikaisemman tulkinnan mukaan kukaan ei voi pelastua yksinäisyydessä!!!!
Autiolla saarella tai erämaassa yksin EI VOI PELASTUA!
Näin opettaa kahden välimiehen oppi!
ilkeässä mielessäsi on oppi vain muuttunut...
pysy uskomassa juuri kukkan sillä et ei käy koskaan seuroissa jos muutoin terveys antaa mahdollisuuden liikkua maailman keskellä. Käy nimittäin kiusauukset ja sieluvihollisen kuiskutukset niin voimakkaiksi et pian on toinen jalka väärällä polulla ja kahta herraa ei voi yhtäaikaa palvella.
On nimittäin tuttavapiirissä useitakin jotka ei käy seuroissa joko ollenkaan tai todella harvoin. Sit elämä on sitä mitä on elokuvat, viini, teatteri, tv, sopimaton musa jne. jne. eli tavat arjessa on täysin maallistuneet samoin puheet ja teot kaikkinensa. En tollaiselle osaa enää Jt:tä sanoa vaikka näkisinin kolmenkuukauden välein seurapenkin päässä. Silloinkin mieluutenm myöhässä tullaan ja reteesti korkokengissä hipsutellaan keskikäytävää näyttävästi suht eteen.
käydä ojentamassa sitä pitkäkorkoista kolkuttajaa ja neuvoa häntä siirtymään takapenkkiin.
Rauhassa, kahvikupponen kädessä kuuntelemme kasetilta Jumalan sanaa. Sairaita ja
kipeitä olemme. Ei siellä ry hälinässä vanhuksille ole makuupaikkaa.
Kotiseurat rauhoittaa.
Näin ainakin ennen saarnattiin. On pakko taivaaseen päästäkseen kuulua vl-yhteisöön. Mielellään Ry:n jäsenenä, mutta se ei ole taivaspaikan ehto kuten yhteisöön kuuluminen ja seuroissa käyminen.
Taivaan portit eivät avaudu yhdellekään, jolla ei ole esittää SRK:n alaisen seurakunnan antamaa todistusta sielun kelpaamisesta Jumalalle. Näin on SRK päättänyt.
Jeesuksen pelastustyö vaiko SRK:n päätös?
että kristitty pelastuu yksin uskosta ja armosta Kristuksen pelastustyön tähden, mutta vanhoillislestadiolainen pelastuu, jos pelastuu, vain SRK:n neuvoja noudattamalla.
Onkohan SRK:n taivas samassa paikassa kuin meidän muiden kristittyjen? En usko että voisi olla.
Mutta vain SRK:n päätöksen jälkeen!
Jos ei, et saa Ry:ltä todistusta sielusi kelpaamisesta Jumalallekaan.
Ry:n johtokunnan päätös ajaa aina Jumalan tuomion ohi. Jos saarnamies jättää sanomatta kuolemaa seuraavana sunnuntaina nuo tuomion sanat: "Sielu kelpasi Jumalalle", on hän helvetin kauhuissa.
VL-uskonnon patsas ja perustus. Aammeen.
josta kuuluu laulua. Keitä siellä on?
VL-uskovaisia, jotka luulevat olevansa ainoita taivaassa.
Rakkaat veljet ja sisaret Jeesuksessa Kristuksessa. Rauha olkoon teidän kanssanne ja Armo midän Jumalaltamme. Jumalan seurakunta, Jumalan lapset ovat yksi joukko täällä armomaiden päällä. Sinä joka kipuilet niiden asioiden kanssa, että voinko olla pois seuroista ja usko. Usko Rakas Veljni ja Sisareni sille paikalle kaikkis sinun syntisi anteeksi annetuiksi. Se joka kirjoittaa ja kysyy seuroissa kävijän perään niin olkoon hän lain hengessä. Laki on jumalalta, mutta emme täytä lakia käymällä seuroissa. Mikäli on halu uskoa niin voi kotona uskoa ja kuunnella mahdollisesti radion välityksellä seuroja. Minä en pääse useinkaan seuoihin työni vuoksi, mutta minulla on tuttavia joille soitan ja jotka soittavat. Seurat voidaan pitää puhelimessa - usko Rakas Veljeni ja Sisaranei syntisia anteeksi.
Veljesi -uskomassa
Varsinkin pienemmillä Ry:illä on puoliviralliset valvojat, jotka tietävät ihan tarkkaan kuinka monta seurakertaa sinulta on viime aikoina jäänyt väliin. Kun he vihjaavat tietonsa saarnamiehille, alkaa kuulustelu: onko tullut uskossa väsymistä kun ei kiinnosta seuroissa käyminen? Onko maailma vienyt sinut?
Jatkuva seuroissakäymisen laiminlyöminen johti vielä 80-luvulla yhteisöstä ulostamiseen, sillä kukaan ei toisia helpommalla taivaaseen pääse!
synninpäästön kirjallisena - etkö tiennyt ! Voit joutua SRK:n pannaan.
SRK:n mukaan voi saada väärällä tavalla synnit anteeksi, koska SRK:n mukaan vain äänellisen julistuksen kautta saadaan synnit anteeksi. SRK on tuominnut kuurot kadotukseen.
Nettiseurat ovat kuunneltavana ihan hyvät vaikka niitä vain kuuntelisi messun ohella. Keskellä viikkoa tarjontaa on ylipäätään vähän. Sunnutait ovat ylikuormitettuja muutoinkin, ainakin silloin kun sosiaalinen elämä ei liity seuroihin eikä vanhoillislestadiolaisuuteen mitenkää. (Milloinkas muutoin sukulaisiakaan tapaisi, aikuistuneita lapsia ja iäkkäitä sukulaisia varsinkaan). Vaikka en esim. sakramenteistä varsinkaan ehtoollisesta ajattele kun vanhoillislestadiolaiset ilmeisesti tekevät, kuuntelee niitä puheita kuitenkin.
Täysin mahdoton ajatus olisi, että Herran Pyhän Ehtoollisen ja Kristuksen kohtaamisen esteenä ehtoollisella messussa olisi lestadiolaisen papin tai tuttavan synninpäästön puuttuminen. Syntien tunnustaminen riittää.