mikä näistä koukuttaa eniten?

Otan vuorotellen tenoxia, 20 mg, ataraxia 25 mg ja xanoria 0.5 mg viikossa. Mikä näistä on koukuttavin ja jääkö vähemmän koukkuun ,os ottaa vuorotellen, kuten minä?
Apua ja kiitos!
8375
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tenox ainakin koukutti minulla eniten, sain sitä kerran ja oli vaikea päästä eroon kolmen viikon käytön jälkeen(olin silloin n 40 vuotias) atarax ei koukuta mutta teho menee unensaantiin kun käyttää jatkuvasti aina silloin tällöin systeemi toimii otan sitä puolikkaan tuosta 25 mg, xanorista en tiedä onko se unilääke. Itse otan Imovane 0,5 mg jaan sitä paloihin noin kolmeen osaan ja otan sitten kerran kaksi viikossa, joskus harvemmin ja ataraxin kanssa samoin. Joskus vain nukun sitten ilman noin 4-6 tuntiin. Lääkkeen kanssa noin 8 tuntia. Miten pitkiä unia itse nukut varmaan meillä vähenee tuo unen tarve iän myötä itse olen 59 v

Äänestä
  • Olen aina nukkunut huonosti niin kauan kuin muistan ja olen silti myös jo yli viisikymppinen.
    Jos en ota mitään lääkettä, en saa nukuttua kuin joskus 2-3:n aikoihin.Minulla on myös migreeni, joten jos nukun huonosti,saatan seuraavana päivänä olla migreenin kourissa..
    Nukun yössä yhteensä noin 6-7 t. heräillen vähän väliä.
    Kiitos vastauksestasi.

    Äänestä

Xanor on ehdottomasti pahin koukuttaja noista kolmesta, etenkin jos se ei ole depot-muotoinen. Lääkäri toimii edesvastuuttomasti kirjoittaessaan siihen reseptin, kun kerran muitakin toimivia lääkkeitä löytyy. Myös Tenoxiin voi kehittyä vaikea riippuvuus.

Miksi kysyt neuvoja netistä etkä lääkäriltä, kun kyse on näinkin tärkeästä asiasta? Miten yleensäkään olet päätynyt tilanteeseen, jossa käytössäsi on kolmea eri reseptilääkettä yhteen ja samaan vaivaan ja kaiken lisäksi sellaisina määrinä, että niitä riittää pidemmäksikin ajaksi?

Äänestä
  • noista selkeästi koukuttavin, se on ihan tieteellisestikin todettu. Tuossahan asia jo todettiinkin.

    Äänestä

  • +++++++++++++++++ kirjoitti:

    noista selkeästi koukuttavin, se on ihan tieteellisestikin todettu. Tuossahan asia jo todettiinkin.

    Kyllä omalääkärini tietää, että käytän näitä kolmea, kyllä hän tosiaan sanoi ,että xanoria pitää vähentää, ja tilalle ataraxia.
    Xanoria otan vain noin kaksi kertaa viikossa.

    Äänestä

Suosittelisin että vaihtaisit nuo kaikki imovaneen tai sen vastineeseen.
Se on mieto ja uskoisin että parhaiten siedetty nukahtamislääke.
Itse olen sitä mieltä, että mitä väliä tässä mummo-iässä on mikä " koukuttaa" ja mikä ei, jos se auttaa nukkumaan.
Toiset on koukussa tupakkaan ja viinaan ja kaiken lisäksi sitten vielä unilääkkeisiin.
Vähissä on koukutukset kun vain nukahtamislääkkeeseen.
Olen käyttänyt näitä mietoja yli 20 vuotta ja kun stressit on helpottaneet työelämän päätyttyä, on nukahtaminenkin helpottunut.

Äänestä
  • Kyllä sitä koukkuun jäämistä kannattaa tosissaan miettiä ennen kuin on jo liian myöhäistä, koska kun bentsoon tai Imovaneen tottuu, alkuperäinen annos ei enää tehoakaan vaan kroppa vaatii enemmän lääkettä pystyäkseen nukkumaan. Tällöin vaihtoehtoja on käytännössä kaksi: Lääkkeestä vieroittautuminen tai annoksen nosto. Jälkimmäinen tuo vain tilapäisen helpotuksen, koska toleranssin kasvaessa annosta täytyy nostaa yhä uudestaan ja uudestaan... Ja siihen siis liittyy sellainen "pieni" ongelma, että ennemmin tai myöhemmin annos kasvaa niin suureksi, että lääkkeen sivuvaikutukset alkaa haitata normaalia toimintakykyä. Silloin ulkopuolisetkin jo huomaa, että bentsojen syöjä on selvästi aineissa.

    Alan konkarit tietää kertoa, että jos bentsoja syö kauan isolla annoksella, niistä on vaikeampi päästä eroon kuin heroiinista. Kaikille ei kehity toleranssin nousua ja riippuvuutta, mutta niin yleistä se kuitenkin on, ettei kannata ohittaa asiaa pelkällä olankohautuksella.

    Äänestä

  • x kirjoitti:

    Kyllä sitä koukkuun jäämistä kannattaa tosissaan miettiä ennen kuin on jo liian myöhäistä, koska kun bentsoon tai Imovaneen tottuu, alkuperäinen annos ei enää tehoakaan vaan kroppa vaatii enemmän lääkettä pystyäkseen nukkumaan. Tällöin vaihtoehtoja on käytännössä kaksi: Lääkkeestä vieroittautuminen tai annoksen nosto. Jälkimmäinen tuo vain tilapäisen helpotuksen, koska toleranssin kasvaessa annosta täytyy nostaa yhä uudestaan ja uudestaan... Ja siihen siis liittyy sellainen "pieni" ongelma, että ennemmin tai myöhemmin annos kasvaa niin suureksi, että lääkkeen sivuvaikutukset alkaa haitata normaalia toimintakykyä. Silloin ulkopuolisetkin jo huomaa, että bentsojen syöjä on selvästi aineissa.

    Alan konkarit tietää kertoa, että jos bentsoja syö kauan isolla annoksella, niistä on vaikeampi päästä eroon kuin heroiinista. Kaikille ei kehity toleranssin nousua ja riippuvuutta, mutta niin yleistä se kuitenkin on, ettei kannata ohittaa asiaa pelkällä olankohautuksella.

    Yhteen aikaan käytin imovanea, ja sen jälkeen tenoxia, kun imovanen teho oli heikompi, minulle ei auttanut juuri ollenkaan.
    Jossain vaiheessa omalääkäri kirjoitti xanoria, kun iltaisin tuli sydämentykytyksiä.
    Sittemmin on annettu lupa käyttää xanoria, myöhemmin ataraxia unettömuuteen.Että näin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uneton mummu kirjoitti:

Otan vuorotellen tenoxia, 20 mg, ataraxia 25 mg ja xanoria 0.5 mg viikossa. Mikä näistä on koukuttavin ja jääkö vähemmän koukkuun ,os ottaa vuorotellen, kuten minä?
Apua ja kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu