Onko pakko käyttää vettä pumpulissa jolla puhdistetaan korvien puhdistusainetta korvista ?`Eläinlääkäristä aikoinaan sain tällaisen ohjeen. Mutta ei pullossa sellaista ainakaan lue. Onko haittaa jos sen kuivaa kuivalla pumpulilla ? Koska en oo joka kerta käyttäny vettä kun oon puhdistanu. Vai onko siitä jotain haittaa ?
Koivien puhdistusaineen kanssa vettä ?
Kovien puhdistus
6164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ei koipien
enkä ole siis käyttänyt, suoraan puhdainetta.
että märällä pumpililla, onko pakko puhdistaa sen jälkeen kun on laittanut puhdistusainetta korvaan vai eikö käyttää vain kuivaa pumpulia ?/onko siitä mitään haittaa
Minä teen niin, että ensin puhdistan korvat puhdistusaineella ja topsitikulla näkyvältä osalta. Sen jälkeen laitan puhdistusainetta korviin reilusti ja pidä koiran hetken paikallaan. Päästän koiran sitten pois ja se yleensä ravistelee itseään jonkun aikaa. Puolen tunnin kuluttua putsaan korvat vielä kuivalla topsitikulla näkyvältä osalta. Näin meillä.
Kun sakemannilta puhdistan korvat eli suihkutan aineen korvaan ja hän ravistelee sen, niin sitten joko laitan pumpulilappuihin vielä samaa ainetta ja pyyhin sillä ne sisältä se on siinä!
ne kuivuu itsestään, mutta en vie pakkasella lenkille silloin heti !
Toisinaan teen niin että lappusiin suihkutan korvienpuhd. ainetta ja niillä lapuilla puhdistan korvat.
tulee paha vahinko jos koira sattuu liikahtamaan.
Minä laitan ainetta kuivaan pumpuliin, pyyhkäisen korvan ja tätsit! Korviahan putsataan todella harvoin, jos säännöllisesti likaa, niin jossakin on vikaa. Normalali terveet korvat pysyvät puhtaina itsestään.