Sain lahjaksi pienoismalliauton.

Ongelma-aloittelija.

Se ei ollut mikään kovin kallis, eikä laadukas.

Kun kokosin sitä niin huomasin ettei kaikille palasille ollut ohjeissa paikkaa ja kun yritin kiinnittää palasia oikeisiin paikkoihin niin niitä ei vain yksinkertaisesti saanut kaikkia sinne minne ne kuului. Mittasuhteet eivät oikeen olleet kohdallaan jne. Yritin ja yritin ja luin ohjeita ja mietin ja tuskailin ja tein sitä autoa mutta lopulta vain oli pakko myöntää ettei vika ollut minussa vaan tuossa autossa.

Eli kysyisin sitä että onko muut törmännyt tällaiseen ongelmaan ja johtuiko se siitä että se oli halvimmasta päästä eikä siksi laadukas. Jos ostan kalliimman niin onko ne sitte parempia??? Kertokaa te kokeneemmat.

Haluaisin ostaa enemmänkin nuita pienoismalleja sillä huomasin että se saattaisi olla mun juttu mutta en oikein uskalla sillä en halua kuluttaa vähiä rahojani tuollaisiin mitä ei vain voi rakentaa.

2

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lksvklndeboenbolkerm

      kai sentään edes hioit ja siistit osien katkaisukohdat valutangoista irrotuksen jälkeen ennen paikalleen asennusta? Ok, en ole kovin monta muovirakennussarjaa tehnyt mutta en ole törmännyt vielä ainakaan sellaiseen ettei jokin osa sopisi paikalleen. Joissain sarjoissa on kyllä ollut sellaisia osia valutangoissa joille ei ole juuri siinä kyseisessä mallissa käyttöä mutta ne on myös ohjeissa merkitty harmaalla tai jollain muulla tavalla.
      Minkälaiset osat eivät sopineet paikalleen?
      Voithan ehkä tehdä puuttuvat osat ihan alusta asti muotoilemalla jostain muovi/styreenilevystä tai tangoista joita saa alan erikoisliikkeistä tai muokata sitä alkuperäistä väärän mallista osaa.
      Pienoismallit ovat kyllä mielenkiintoinen harrastus ja jos mielestäsi rakennussarjat epäilyttävät, voithan kokeeksi ostaa valmiitakin esim. metallimalleja, paitsi tietenkin jos se itse rakentaminen on se mielenkiintoisin asia harrastuksessa :)

    • aftermar

      Olisi hyvä tietää minkä valmistajan sarja oli kyseessä. En ole myöskään törmännyt yli 30 vuoden aikana moiseen ongelmaan. Kyllä ne kaikki on saatu kokoon, tosin halvemmissa sarjoissa osien sopivuus ei aina ole samaa luokkaa kuin esim. Tamiyan ja Hasegawan malleissa, mutta täysin sopimattomia osia en ole löytänyt vielä mistään sarjasta. Muutamissa sarjoissa voi olla "Flashia" eli valupurseita, mutta kai sinä ne huomaat, samoin osia yleensä joutuu, ja kannattaakin hioa sopiviksi hyvissäkin sarjoissa, esim turhan terävät kulmat hioa ettei tule maalauksen kanssa ongelmia. ÄLÄ käytä tuubiliimaa ellet ole kokenut mallari, sitä laitetaan yleensä 10 kertaa enemmän kuin pitäisi, ja pikkuosat saattavat jopa sulaa liimaan. Neste- tai pikaliima ovat hyviä aloittelijoille, muistathan tarkistaa osien sopivuuden ennen liimaamista !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe