Se ei ollut mikään kovin kallis, eikä laadukas.
Kun kokosin sitä niin huomasin ettei kaikille palasille ollut ohjeissa paikkaa ja kun yritin kiinnittää palasia oikeisiin paikkoihin niin niitä ei vain yksinkertaisesti saanut kaikkia sinne minne ne kuului. Mittasuhteet eivät oikeen olleet kohdallaan jne. Yritin ja yritin ja luin ohjeita ja mietin ja tuskailin ja tein sitä autoa mutta lopulta vain oli pakko myöntää ettei vika ollut minussa vaan tuossa autossa.
Eli kysyisin sitä että onko muut törmännyt tällaiseen ongelmaan ja johtuiko se siitä että se oli halvimmasta päästä eikä siksi laadukas. Jos ostan kalliimman niin onko ne sitte parempia??? Kertokaa te kokeneemmat.
Haluaisin ostaa enemmänkin nuita pienoismalleja sillä huomasin että se saattaisi olla mun juttu mutta en oikein uskalla sillä en halua kuluttaa vähiä rahojani tuollaisiin mitä ei vain voi rakentaa.
Sain lahjaksi pienoismalliauton.
2
591
Vastaukset
- lksvklndeboenbolkerm
kai sentään edes hioit ja siistit osien katkaisukohdat valutangoista irrotuksen jälkeen ennen paikalleen asennusta? Ok, en ole kovin monta muovirakennussarjaa tehnyt mutta en ole törmännyt vielä ainakaan sellaiseen ettei jokin osa sopisi paikalleen. Joissain sarjoissa on kyllä ollut sellaisia osia valutangoissa joille ei ole juuri siinä kyseisessä mallissa käyttöä mutta ne on myös ohjeissa merkitty harmaalla tai jollain muulla tavalla.
Minkälaiset osat eivät sopineet paikalleen?
Voithan ehkä tehdä puuttuvat osat ihan alusta asti muotoilemalla jostain muovi/styreenilevystä tai tangoista joita saa alan erikoisliikkeistä tai muokata sitä alkuperäistä väärän mallista osaa.
Pienoismallit ovat kyllä mielenkiintoinen harrastus ja jos mielestäsi rakennussarjat epäilyttävät, voithan kokeeksi ostaa valmiitakin esim. metallimalleja, paitsi tietenkin jos se itse rakentaminen on se mielenkiintoisin asia harrastuksessa :) - aftermar
Olisi hyvä tietää minkä valmistajan sarja oli kyseessä. En ole myöskään törmännyt yli 30 vuoden aikana moiseen ongelmaan. Kyllä ne kaikki on saatu kokoon, tosin halvemmissa sarjoissa osien sopivuus ei aina ole samaa luokkaa kuin esim. Tamiyan ja Hasegawan malleissa, mutta täysin sopimattomia osia en ole löytänyt vielä mistään sarjasta. Muutamissa sarjoissa voi olla "Flashia" eli valupurseita, mutta kai sinä ne huomaat, samoin osia yleensä joutuu, ja kannattaakin hioa sopiviksi hyvissäkin sarjoissa, esim turhan terävät kulmat hioa ettei tule maalauksen kanssa ongelmia. ÄLÄ käytä tuubiliimaa ellet ole kokenut mallari, sitä laitetaan yleensä 10 kertaa enemmän kuin pitäisi, ja pikkuosat saattavat jopa sulaa liimaan. Neste- tai pikaliima ovat hyviä aloittelijoille, muistathan tarkistaa osien sopivuuden ennen liimaamista !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181600
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991458Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35849Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29819Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50746Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34718Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56698Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37690Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42679Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37653