Tokmannilta työkaluja

Vickers 6 ton

Täällä tunnutaan kovasti kaipaavan palstaa aloitteleville pienoismalliharrastajille. Itse en sellainen ole, mutta olen samaa mieltä, että alan keskustelupalstat ovat liian nipottamista ja niistä saa väärän kuvan mallinrakennuksesta. Englanniksi löytyy tosiaan paljon tasokkaita sivustoja, joissa on kaikentasoista puuhastelijaa ja esittelevät kaikenlaisia malleja, ei aina superhienoja, joiden pyöränpulttien muoto on saatu kohdalleen 80 tunnin työllä. Sellaiselle palstalle olisi minunkin mielestäni tilausta, jotta harrastus viriäisi.

Ja sitten asiaan: olen huomannut, että Tokmannilta saa jopa pienoismallityökaluja ja hemmetin halvalla. Se on ollut yllätys, sillä yleensä halpahalleissa ja biltemoissa ei paljon sellaisia ole ollut ja jos on ollutkin, niin se ovat olleet puoliskeidaa. No, Tokmannilla on halpoja askarteluveitsiä, jotka ovat kohtuullista tasoa. Eivät tunnettujen merkkien veroisia, mutta käyttökelpoisia. Sieltä löytyy myös pieniä poranteriä ja pikkuisia pihtejä. Lisäksi taannoin oli pienoispuuhasteluun sopivia akkuporakoneita kympillä. Kannattaa poikkeilla. Sieltä aloittelija kahmii mukaansa parillakympillä suurimman osan tarvittavista työkaluista. Alan liikkeessä, mitkä ovat yleensä olleet ainoita tällaisten tarvikkeiden hankintapaikkoja, samanlaiset työkalut - jos kohta hieman tasokkaampina - maksaisivat kolme-neljä kertaa enemmän.

Viiloja ja pinsettejä en ole huomannut katsellakaan, mutta kaipa niitäkin voi löytyä. Suosittelen lämpimästi. Havaintoni ovat Kangasalan putiikista, mutta samaa valikoimaa lienee muuallakin Suomessa.

0

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

        Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
        Maailman menoa
        105
        5731
      2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

        (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
        Maailman menoa
        65
        2572
      3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

        Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
        Ikävä
        241
        1585
      4. Kaivattusi nimi vol.3

        Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
        Ikävä
        94
        1380
      5. Alkanut tuntua siltä

        Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
        Ikävä
        124
        1097
      6. 6 vkoa kulunut ilman sua

        …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
        Ikävä
        8
        901
      7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

        Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
        Ikävä
        65
        882
      8. Nii, mites ne

        Hampaat??
        Ikävä
        66
        857
      9. Joululahja/Jouluntoivotus

        Millainen kaivatulle
        Ikävä
        75
        798
      10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

        Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
        Ähtäri
        17
        741
      Aihe