Tarina pikku pikku "pesusienestä"

Olipa kerran pikku pikku pesusieni. Oikeastaan se oli homesieni, mutta koki itsensä pikku pikku pesusieneksi.

Pikku pikku pesusieni oli tullut kaukaa muilta mailta kaukahilta erään asunnon ikkunasta sisään ja löytänyt mukavan sopen itselleen kylpyhuoneen lattianrajasta, jossa se oli alkanut kasvaa ja kukoistaa. Mitä enemmän vettä oli loirattu, sitä tyytyväisempi pesusieni oli.

Mutta nyt asunto oli tyhjillään ja pikku pesusieni kärsi veden puutteesta ja kuivuudesta.






Helpotusta oli kuitenkin luvassa, asunnonvälittäjä tiesi ja välitti tiedon pikku pikku pesusienelle kylpyhuoneeseen.

"Et sitten käy niitten uusien asukkaitten kimppuun heti", asunnonvälittäjä noitui. "Fyrkka ensin."

"Mutta on niin kova jano ja ihmisissä on kosteutta paljon. Lapset ne ovat oikeita makupaloja, kun vettä on 70-85 prosenttia, ja aikuisissakin sitä riittää ja kaikki se kelpaa."


"Ei täällä Suomessa ole lupa ihmisten kimppuun käydä edes homesienenkään", asunnonvälittäjä torui.

"Mistäs sen kukaan tietää, jos ihan pikkuisen nakerran vaan?"

"Ei täällä ole semmoinen tapana ollenkaan, täällä ei ollenkaan pidä paikkaansa samat asiat kuin ulkomailla. Totuus on meillä kokonaan toinen - ja siksipä minäkin kauppaan vain suomalaista totuutta", asunnonvälittäjä kehaisi.


"Muistathan, kun Usarinkaan etusivulla ei julkaistu makkaramainoksia? Oli vain siisti, kaunis etusivu ilman makkaran pötkylääkään."

"En kyllä muista, taisin olla ulkomailla vielä silloin - mutta mites sen lehden sitten kävi?" pesusieni kysäisi.

"Se lakkasi ilmestymästä, rahat loppuivat, mutta oli se vaan upea lehti..." asunnonvälittäjä sanoi.

"Toisin sanoen se siis kuoli", pesusieni sanoi ja ajatteli, ettei se ainakaan halunnut kuolla.


Joten kun asunnonvälittäjä lähti kotiin, pesusieni päätti tehdä pienen laajentumisoperaation.

Se halusi kukoistaa, elää ja voida hyvin, jonka takia se alkoi tuottaa aivan hillittömästi itiöitä.
Itiöt täyttivät lopulta kaikki huoneet - ja pesusieni oli valmis vastaanottamaan uudet asukkaat.

Ei sitä kiinnostanut suomalainen totuus sen enempää kuin ulkomainenkaan totuus, vaan oma totuus, jonka mukaan se oli aina elänyt.






- Kului pari viikkoa, kunnes asunnonvälittäjä saapui paikalle uudestaan; tällä kertaa piittaamatta pesusienestä pätkääkään, aivan kuin sitä ei olisi ollut olemassakaan.

"Täällä on niin avarat ja kauniit tilat", asunnonvälittäjä lirkutteli.

"Ilma on raikasta hengittää ja tämä on oikein sopiva lapsiperheen asunto. Parveke on katettu ja kaikki palvelut ovat lähellä", asunnonvälittäjä mairitteli.


"Entäs kylpyhuone sitten? Onko se hyvässä kunnossa", perheenisä tiedusteli ja kurkkasi sisälle.

Silloin pikku pesusieni meni äkkiä piiloon ja oli hyvin hiljaa, ettei sen olemassaoloa olisi huomattu.


"Mitä nuo mustat pilkut noissa saumoissa ovat?" isä tiedusteli huolestuneena.

"Oi eih, kauneuspilkkuja ne on vaan, ei niistä ole mitään haittaa. Ne voi peittää maalilla, jos haluaa", asunnonvälittäjä sanoi maireana.


"Otamme kai tämän sitten", perheenisä sanoi.

"Ju-uuu, oikein hyvä, ette tule pettymään", asunnonvälittäjä kujersi.

"Hieno homma", isä sanoi...






"Köh, köh", leikki lapsi lattialla ja itki.

"Kova yskä tuolla meidän pojalla", perheenäiti sanoi. "Astma on alkanut minuakin vaivata, vaikken ole ikinä polttanut. Jotain outoa tässä on", äiti ihmetteli.

"Enemmän vaan ulkoilua", isä tokaisi lehtensä takaa. "Sitä se tekee, kun on kaiket päivät sisällä eikä harrasta mitään", isä moitti.


Mutta kylpyhuoneessa pikku pesusieni myhäili. Se oli oikea homesieni ja sillä oli kaikki taas hyvin. Kylpyhuoneessa riitti kosteutta ja se oli levittänyt itiönsäkin jo kaikkiin perheenjäseniin ja jatkanut sukuaan heissä.

Isä ja äiti olivat tietämättömiä kaikesta. - Myöhemmin, kun he heräisivät tajuamaan, että kylpyhuoneen mustat pilkut eivät olekaan kauneusvirheitä, he törmäisivät vain suomalaiseen totuuteen ja joutuisivat yhä enemmän eksyksiin.

Asunnonvälittäjällä sen sijaan on bisnestä kuin siimaa "laatukoteja" välittäessä. Yhteistyö homesienen kanssa sujuu hyvin - eivätkä lääkäritkään jää työttömiksi hoitaessaan ihmisiä väärillä lääkkeillä puhumattakaan haudankaivajista, joille pikku pikku pesusieni ohjaa aina vain uusia asiakkaita.

2

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sain tänään idean "pikku pikku pesusienestä", jota oli ryhdyttävä kirjoittamaan - tuloksena aika hulvaton ja naiivi stoori ;)

      • ,.,.

        ;o)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      481
      1765
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1517
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1348
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1325
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      100
      915
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      879
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      876
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      746
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      741
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      7
      732
    Aihe