Käytetyn veneen osto suunnitteilla. Ikävä kyllä yksi hyvä yksilö on myrkkymaalattu ja se tulisi pelkästään sisävesikäyttöön ja käsittääkseni myrkkyjen käyttö sisävesillä on kielletty. Miten toimin, kannattaako jättää tämä vene kauppaan vai onko muita ehdotuksia?
Myrkkyväri?
veneniässss
152242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
jos se on muuten hyvä vene niin osta pois äläkä tee mitään. ajele kesä pari ja sitten kun maali on pääosin kulunut pois niin voit harkita pohjaan maalaamista jollain kovalla maalilla
No problem. Tuollaista kieltoa ei ole.
ei ole vai? mihin perustat väitteesi?
Kaikkia suomessa myytäviä antifoulingmaaleja saa käyttää kaikilla vesialueilla. Paikkoittain sisävesistötkin ovat niin rehevöityneitä, että antifoulingmaalien käyttäminen voi olla jopa järkevää..
P.S. Nykyiset "myrkkymaalit" (eli antifoulingmaalit) ovat niin tehottomia, ja ympäristöystävällisiä, että ympäristö rasittuu enemmän puutteellisen suojauksen aiheuttamasta energiankulutuksen noususta..
Heh, sinunhan se pitäisi kaivaa esiin, missä sellainen kielto olisi, jos luulet sellaista olevan.
Mutta fakta on tosiaan se, että mitään väittämääsi kieltoa ei ole. Sensijaan enää ei saa missään käyttää muita kuin tiettyjä hyväksyttyjä maaleja, mutta niitä sitten saa käyttää kaikilla vesialueilla.
Minäkin ostin vuosia sitten merikäytössä olleen veneen ja olen ajellut sillä Päijänteellä ja Saimaan vesistössä ilman pohjan remonttia ja suunnittelen vieväni sen pysyvästi järvelle, mutta pohjalle en aikoinut tehdä mitään. Myrkyn jäänteitä siellä pohjassa on.
Jos kielto olisi, miten hoidettaisiin Helsinki-Savonlinna-legi Saimaan kanavan kautta. Pitäisikö Lappeenrannassa hiekkapuhaltaa pohja ;)
Nuoruudessani näitä myrkkyvärejä käytettiin ja hyvin pysyi näkit ja levä veneenpohjasta loitolla. Myrkkyvärit ovat olleet kiellettyjä jo vissiinkin parikymmentä vuotta Suomessa ja EU alueella niin järvillä kuin meressäkin. Nykyisin jos myrkkyvärejä haluaa niin lähin ostospaikka on Norjassa.
Nämä n.k. antifouling maalit perustuvat enemmänkin liukkaaseen ja kiillottuvaan pintaan johon ei eliöstö helposti tartu, ja jos tartuu niin lähtee toivottavasti irti veneen liikkuessa.
Eli luulisin että ostamasi veneen pohja on käsitelty ihan tavallisella laillisella antifouling maalilla jota saa käyttää niin meri kuin järvialueillakin. Myrkkymaalin maahantuonti ja sillä maalaaminen ei ole käsittääkseni edes ihan laillista.
olisit nyt voinut kuitenkin muuten asialliseen tekstiin mainita silti sen, että käytännön puhekielessä käytetään nimitystä "myrkkymaali" tai "myrkkyväri" tai pelkästään "myrkky" kaikista veneen pohjaan tarkoitetuista eliönestomaaleista.
Kaikista maaleista, myös maalla käytettävistä, on vähennetty myrkyllisiä osia, mutta tuskin ne vieläkään mitään terveyttä edistäviä ovat.
että antifouling maalit ovat sisävesillä kiellettyjä!
linkki, missä niin sanotaan? Kuka sanoo?
...olemassa. Ympäristökeskuksen (www.ymparisto.fi) sivuilta löytyy tällainen: "Antifouling-valmisteiden käyttö pääosin sisävesillä liikkuvissa veneissä on kokonaan kielletty."
En kuitenkaan onnistunut löytämään määräystä tai säädöstä, jossa tämä kielto olisi. Mutta kaipa tuota Ympäristökeskuksen sivustoa on uskominen.
todellakin tuollainen antifoulingmaalien kielto on. Löysin minäkin monta vastaavaa artikkelia. Useimmat tällä palstalla olivat väärässä.
Tämä ei ole kuitenkaan mikään ongelma venettä ostaessa. Jos omatunto antaa vain periksi niin kukaan ei tule koskaan sanomaan mitään tuosta pohjamaalista. Mitään järkeä ei ole noita maaleja käyttää sisävesillä mutta tuommoinen tapaus missä vanhaa maalia on vielä pohjassa.. eipä ole mitään merkitystä, ajatteli asiaa miltä kantilta hyvänsä. nimim kokemusta on
katsos tota http://venenostin.com/