Kun annoin parran kasvaa sängeksi, huomasin parta-alueella pyöreän n 5mm läpimittaisen karvaattoman alueen. Nyt on ilmesatynyt nopeasti toinenkin. Iho ei sinänsä näytä ärtyneeltä, ei tulehtuneelta. Mikä ihme tämä voi olla? Pahenee vermaankin. Mitä voin tehdä? Parranajo kätkee laikut, mutta sängessä ne näkyvät.
Aukkoja parrassa
6
7373
Vastaukset
- ei parta pahoille
pälvikalju eli Alopecia areata. Aja se parta pois, niin ei näy..
- Aina jotain
...tämän kanssa vielä pärjäisi, mutta kun tuntuu, että uusia laikkuja ilmaantuu kahden vessassakäynnin välillä. Kuvaus pälvikaljuisuudesta on sen verran karmea, että on kuin olisi saanut ison kiven päähänsä.
- Partalainen
Aina jotain kirjoitti:
...tämän kanssa vielä pärjäisi, mutta kun tuntuu, että uusia laikkuja ilmaantuu kahden vessassakäynnin välillä. Kuvaus pälvikaljuisuudesta on sen verran karmea, että on kuin olisi saanut ison kiven päähänsä.
Pälvikaljua se on. Itselleni ehti tulla 4 karvatonta kohtaa, ennen kuin aloin hoitamaan. Siihen tepsii mahdollisimman kortisonipitoinen voide. Lääkäriltä resepti.
Niihin kyllä kasvaa myöhemmin uutta partakarvaa, mutta itselläni se uusi on kyllä hentosempaa ja paljon vaaleampaa, että hieman vi..ttaa. Mutta mitään ei voi. Se kuulemma vaihtelee, joillain voi tulla tilalle samanlaistakin karvaa. - Aina jotain
Partalainen kirjoitti:
Pälvikaljua se on. Itselleni ehti tulla 4 karvatonta kohtaa, ennen kuin aloin hoitamaan. Siihen tepsii mahdollisimman kortisonipitoinen voide. Lääkäriltä resepti.
Niihin kyllä kasvaa myöhemmin uutta partakarvaa, mutta itselläni se uusi on kyllä hentosempaa ja paljon vaaleampaa, että hieman vi..ttaa. Mutta mitään ei voi. Se kuulemma vaihtelee, joillain voi tulla tilalle samanlaistakin karvaa.Liittyykö parran harvenemisvaiheeseen joitakin ihotuntemuksia? Tarkoitan esim kutinaa tai elohiirimäisiä tuntemuksia iholla?
- Anonyymi
Itsellä ollut samassa kohtaa noin 5cm alue johon ei vaan parta ole koskaan kasvanut. Muutoin kyllä kasvaa. Se että jos on joskus kasvanut ja sittemmin siihen ei kasva partaa voi viitata johonkin muuhun. Mutta minulla tuo yksi sama kohta johon ei haan koskaan ole siunaantunut edes haivenia
- Anonyymi
Joku on ehkä nukkuessasi känyt tekemässä pientä avohakkuuta Amazonin metsien tapaan.
No, vakavemmin. Jos homma häiritsee vaikka vain tiedollisesti, niin ei muuta kuin visiitti ihotautilääkärin pakeille mahdollista vastausta esimään.
Varsin monilla parta kasva enempi vähempi epätasaisesti peittäen, joskaan avohakkuualueisiin ne ole kiinnittänyt huomiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh443033Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli632386Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit592221- 922061
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411854Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö661495Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1291447Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1701405Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.891385Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781345