eli siis mietin tässä että kun belgianpaimenkoirissa epilepsiaa jne tuntuu esiintyvän, missä linjoissa sitä eniten on? esim mikä uros on tosi paljon tai paljon periyttänyt epilepsiaa esim groenendaeleissa? olis ihan mielenkiintoista tietää jotta uskaltaa koiran ostaa kun täytyy vanhempien suvut tutkia tarkasti ettei ole perinnöllisiä sairauksia, ihan vain jo sen takia että jos joskus pennuttaa aikoo niin eipähän ainakaan perinnölliset sairaudet vaivaa!
kiitos vastauksista jo etukäteen:)
missä linjoissa eniten ongelmia?
7
1131
Vastaukset
- saaffi
Epilepsiaahan on listattu tuolla http://www.belgian-epilepsy.dk/ ja joitain tapauksia (sekä muita terveystietoja) voi kaivella myös Belgianpaimenkoirayhdistyksen kotisivuilta http://finbelge.fi/ kohdasta terveystilastot. Kummastakin löytyy sukutaulut joten sieltä voi päätellä missä linjoissa esiintyy, tosin pitää muistaa, että nuo listaukset eivät ole kattavia. Osa kasvattajista ei varmasti ilmoita tapauksia yhtään minnekään. Noiden perusteella epilepsia vaivaa lähinnä groenendael ja tervueren-muunnoksia. Minulla on käsitys, että kyseisissä muunnoksissa epilepsia on niin yleinen, että ei voi tehdä epilepsiariskitöntä yhdistelmää. Ja onhan belgeillä muitakin perinnöllisiä sairauksia joten ei kannata liikaa yhteen keskittyä. Vaikka kuinka tutkisi sukuja ei voi olla varma, että jokin yhdistelmä tuottaisi pelkkiä terveitä.
- ins_
näyttelylinjoissa
- groter
Grotskut ja näyttelytervut hyvin sairaita. Nyt niissä jo luhistutautikin. Niihin ei viisas enää kajoa.
- ei ymmärrä
groter kirjoitti:
Grotskut ja näyttelytervut hyvin sairaita. Nyt niissä jo luhistutautikin. Niihin ei viisas enää kajoa.
Juu, käyttölinjaiset ovat ehdottomasti terveempiä, tervepäisempiä ja muutenkin parempia koiria. Niiden kanssa on tavan ihmisen helppo elää ja olla. Aivan ylivertaisia ja täydellisiä, niistä on jokaisesta yksilöstä lajiin kuin lajiin ja kaikista vähintään SM tasolle.
En vaan käsitä, miten tästä ylivertaisuudesta huolimatta pitkätukkia esiintyy kansallisella puolella edelleen niin paljon? Kun nehän on aivan toivottomia joka suhteessa... - teräskanki
ei ymmärrä kirjoitti:
Juu, käyttölinjaiset ovat ehdottomasti terveempiä, tervepäisempiä ja muutenkin parempia koiria. Niiden kanssa on tavan ihmisen helppo elää ja olla. Aivan ylivertaisia ja täydellisiä, niistä on jokaisesta yksilöstä lajiin kuin lajiin ja kaikista vähintään SM tasolle.
En vaan käsitä, miten tästä ylivertaisuudesta huolimatta pitkätukkia esiintyy kansallisella puolella edelleen niin paljon? Kun nehän on aivan toivottomia joka suhteessa...Totta sie käyttiksistä puhuit, vaikka yritit sarkastella. Käyttikset ylivoimaisia kaikessa ja lisäksi tervempiäkin. Mutta ei se keneltäkään ole pois jos joku pitkävillakin osaa ja menestyy. Näyttelyjalostus on vain johtanut siihen, että pitkävilat ovat nykyisin usein arkoja ja heikkohermoisia. Saalispuoli saattaa olla kunnossa mutta rohkeus ja todellinen toimintakyky niiltä liian usein puuttuu. Tosin kyllä perusgroskullakin selviää suojelussakin helpommin pitemmälle kuin näyttelysakuilla ja flegaattisilla rotikoilla. Onhan perusbelgilläkin vielä usein saalispuoli priimaa. Näyttelysakuista ei löydy enää muuta kuin pakovietti, letkumaiset takajalat ja helposti katkeava selkä. Niiden rinnalla oikea käyttömalikka on pelkkää terästä. Se on koirajaloteräkseksi jalostettu ja tuhansissa testeissä ja tositilanteissa toimivimmaksi työpeliksi todistettu. Tartteeks vääntää muuta....
- -gee-
No kyllä on suojelukentillä nähnyt tosi paljon myös puutteellisia käyttölinjaisia maleja, ihan ihmetyttää välillä koska ne saattavat olla paperilla ihan ok yhdistelmistä. Ja sitten on aika paljon näitä ainakin joidenkin kasvattajien suosimia ringilinjaisia yhdistelmiä, joissa on ollut ihan kauheita, aggressiivisia koiria, joita on aika mahdoton saada toimimaan tottiksessa koska saalisvietti on aika olematon, ja toisaalta on voimakas aggressio. Kuitenkin voi olla selekitä puutteita alustojen kanssa. Kyllä vaan normikouluttajalle ja harrastajalle paras vaihtoehto on saalisviettinen, hyvin ohjattava koira jolla on kohtuullinen tai pieni dominanssi ja terävyys. Kentillä olen nähnyt myös aika mukavan oloisia käyttötervuja ja -groenendaeleja, ja niillä on ollut pääsääntöisesti hyvin saalisiviettiä ja itsevarmuuttakin, ehkä kannattaa tsekata nekin! Treenejä seuraamalla näkee paljon, tosin huippukouluttaja saa hankalammin koulutettavasta koirasta paljon irti, verrattuna tavisharrastajaan.
- totta kuin pukki
Hyvä kommentti. Maleja on viritelty moneen suuntaan. Ring-linjoissa koiria, joden kanssa pärjäävät vain parhaat ammattilaiset. Peruskäyttikset eivät pääsääntöisesti sen hankalampia kuin muutkaan kotilusset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3644301Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463745KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti912634Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181828- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095