Käsittämätön juttu.
"Vastustetaan TV luvan alentamista". Tottahan se on, että jos budjettivaroista tullaan käsittelemään Ylen rahoitus, niin Progressiivisestihan maksu menee.
Kun maksua esitettiin, niin aikalailla myötäillen siitä ajattelin. Nyt ajatus on, että se ja sama vaikka koko YLE lopetetaan. Pannaan kaikki maksulliseksi. Ne katsoo, ketkä maksaa. Se ei ole oikein, mutta loppuu nariana. SIllä YLE maksuhan on alennettu tv lupa.
Nyt valitetaan, ettei pysty pienestä siitä tai pinestä tästä maksamaan noin isoa maksua. Lyhyestihän se tarkoittaa, ettei TV lupaa ole maksettu ennenkään
Samaa kaliiberiä on auton käyttömaksu, dieselvero, ja joka saakelin maksu.
KEPU ei halua todellakaan YLE maksua, koskapa paine on kepun sisällä kova. Ei suuri osa tarvitse edes tv lupaa kun ei mukamas ole tv:tä. Syykin tiedetään. YLE:n palveluja kyllä käytetään. Radio, Netti yms.
Lapsellista, niin todella lapsellista
YLE Maksu
6
225
Vastaukset
- meinaan
ajoneuvoon verrattuna aina. Toisinaan autokin on turhuke, mutta hyvätuloisilla onkin varaa maksaa sellaisista.
175e on iso minulle, saati sitten joskus 400e. Tv-lupaa en maksa koska digiboxia aikanaan hankkinut, kun oli tottunut jo silloin että netistä saa enemmän irti. Tv seisoo edelleen makuuhuoneessa. Harvinaisen ruma möykky muuten.
Minulle on ihan sama mitä ylelle tapahtuu. Ylemaksu on rikollinen tapa rahoittaa sitä, massamedian jakelukanavaa. Ja koska ylestä suurin osa on valtion omistuksessa, ei yhtiö voi ilman lupaa radiomastojaan purkaa, jotka ovat netin käytön, kännykän kuin maan puolustuksen kannalta tärkeät.
Ylen tarjoama viihde ja kulttuuri sekä ruotsinkielisenä voisi hyvinkin jo lopettaa. Se on aikansa elänyt.- Nollåtta
>>Ja koska ylestä suurin osa on valtion omistuksessa, ei yhtiö voi ilman lupaa radiomastojaan purkaa, jotka ovat netin käytön, kännykän kuin maan puolustuksen kannalta tärkeät.>>
paitsi ettei ylellä ole enää vuosikausiin ollut radiomastoja. nehän omistaa ranskalainen digita, joka vuokraa lähetyskapasiteettiä eri kanaville.
- ei ole oikein
että osa maksaa ja osa ei?
Kannatan media maksua kaikille ja vielä verotustietojen perusteella porrastetusti.
Tuloraja / kotitalous. ei henkilö
Alle 10.000 € vuodessa tienaavat maksu olisi 30 €/vuosi
Tulot 10.000-20.000 €/vuosi maksu= 60 € / vuosi
Tulot 20.000-30.000 €/vuosi maksu= 100 € / vuosi
Tulot 30.000-40.000 €/vuosi maksu= 150 € / vuosi
Tulot 40.000-50.000 €/vuosi maksu= 200 € / vuosi
Tulot 50.000-70.000 €/vuosi maksu= 250 € / vuosi
Tulot 70.000 --> tai enemmän maksu vuodessa 290 €
Eikö olis aika hyvä.
Kommentteja. Kiitos- Terroria
Tv-maksu on joka vuosi noussut. Tosta kun hinnan lähtevät taas noussuun, niin esim. alle 10 000e tienaava 229,75e, niin 20 000-30 000e tienaava 299,75 eli nippa nappa alle 300e.
Taas on siis työttömällä iso summa rahaa menossa, kun keskituloiselle pienempi murhe. Enkä usko että hinnat tollaisena pysyisivät. Moiset pakkomaksot, johon et voi vaikutta ja johon pitäisi jostain pierasta rahaa, se hyvinvoinnin vastaista.
Maksakoot jotka käyttävät. Vaikka kortille, mutta ei kiinosta. - vitut..
Mitä sinä tuputat tuota samaa paskaa jatkuvasti? Korttimaksua kehiin tai koko pytinki alas! Vain ne maksakoon ketkä tilaavat maksukortin. Muut älkööt olko velvollisia elattamaan yleä sentilläkään.
- säästöä jo
Maksua ei siis pääse suoraan karkuun, jos liksa tippuu suomeen ja/tai ostaa jotakin suomesta. Tasaarvoinen systeemi. Summa on PIENI, jos sitä vertaa siihen mihin TURHAAN valtio on ottanut lainaa jumalattomasti. Jos ei olis lainaa, niin ne pelkä korkomenot rittäs YLEn kuluihin mainiosti. Mutta, kun ei lisää velkaa vaan kaikkeen töppöön, siis jälkien siivoiluun. Hyi hyi. Jyrki Boillakin on muutama YLIMÄÄRÄNEN avustaja ja ne maksaa kansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142069Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631425Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061399Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681245Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51192Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311017En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521016- 47991
Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell56984Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti335973