Hidasteet tiellä? Ekoteko?

Onko kukaan laskenut hidasteiden ympäristövaikutuksia? Niistä tulee suuri moottorin kulutuspiikki, enemmän ympäristömelua, suuremmat pienhiukkaspäästöt asuinalueelle sekä mekaanista rasitusta auton eri osille. Ei kovin ekotehokasta! Faktoja olisi mukava saada näistä asioista. Uskoisin, että pieni ajonopeusnäyttö tien laidassa on halvempi ja joskus jopa tehokkaampi kuin raskas tiehen tehty hidaste.

Onko kukaan ajatellut kuinka paljon aikaa kuluu enemmän esim. ambulanssilla päästä kohteeseen missä on paljon hidasteita. Entä kuinka paljon hälytysajoneuvokalusto kuluu ja hajoaa enemmän näillä hidastetuilla tieosuuksilla?
10465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

jos kaikki ajaisivat rajoitusten mukaan? Mutta kuinka moni noudattaisi nopeusrajoitusta esim. ParkkalinkadulLa? Entä kuinka moni noudattaa nopeusrajoitusta Kalervonkadulla?

Äänestä

Hidasteita käytetään vain kohteissa joissa ne on välttämättömiä, yleensä suojateiden yhteydessä ja oikeastaan vain kaahareita ja idiootteja varten.

Hidasteista voi ajaa huoletta yli KORKEINTAAN suurinta sallittua nopeutta käyttäen mutta tietysti sun madalletulla audilla kannattaa ottaa rauhallisemmin.

Ambulanssilta kuluu aikaa arviolta max 5 sekuntia per hidaste.

Jos pystyt ajamaan jatkuvasti 5 km/h kovempaa niin voitat tunnissa sen 5 kilometrin matkan :) Mutta älä pysähdy liikennevaloihin.

Ajotapa vaikuttaa päästöihin oli hidasteita tai ei.

Äänestä

Saman negatiivisen ympäristövaikutuksen aiheuttavat myös ne idiootit jotka kaahaavat taajamassa valoista valoihin odottamaan. Täys kiihytys ja sit jarrutus loppumetreillä ja punasii oottamaa...

Äänestä
  • Niinhän se sujuvasti menisi se liikenne jos valojen toiminta suunniteltais oikein. Napakasti kiihdyttäen. Mutta kun on teitä mummoja jotka vasta hakee oikeaa vaihdetta kun pitäisi jo olla menossa....sitten pintakaasulla varovasti ettei moottori vaurioidu...hitaasti kiiruhtaen... katotaan että missä on seuraavat valot ja mikä siellä palaa...oi joi siellä on vielä punainen , nostetaas jalkaa kaasulta...kylläpä minä olen ekologinen ja taitava kuski...tykkään myös astrid thorsista ja mustastamakkarasta...aijai jos sais kerran reissullansa...laitetaas novaa kovemmalle kun tulee hyvä kappale, elikkäs piiiisi...oi oi tää on se ihana rikhard marx...dyy dy dyy....wherever juu gou..laitetaas ykköstä silmään...oho valo onkin jo vihree....muut meni jo...no ei mul kyl oo noin kova kiire...vitsi mitä idiootteja noi muut on..

    Äänestä

  • vatanen,. kirjoitti:

    Niinhän se sujuvasti menisi se liikenne jos valojen toiminta suunniteltais oikein. Napakasti kiihdyttäen. Mutta kun on teitä mummoja jotka vasta hakee oikeaa vaihdetta kun pitäisi jo olla menossa....sitten pintakaasulla varovasti ettei moottori vaurioidu...hitaasti kiiruhtaen... katotaan että missä on seuraavat valot ja mikä siellä palaa...oi joi siellä on vielä punainen , nostetaas jalkaa kaasulta...kylläpä minä olen ekologinen ja taitava kuski...tykkään myös astrid thorsista ja mustastamakkarasta...aijai jos sais kerran reissullansa...laitetaas novaa kovemmalle kun tulee hyvä kappale, elikkäs piiiisi...oi oi tää on se ihana rikhard marx...dyy dy dyy....wherever juu gou..laitetaas ykköstä silmään...oho valo onkin jo vihree....muut meni jo...no ei mul kyl oo noin kova kiire...vitsi mitä idiootteja noi muut on..

    Joudun hidastamaan valoissa tarvittavaa enemmän juuri noiden punaisiin kiirehtivien ja siitä nollasta kiihdyttelevien takia. He eivät sitä itse ilmeisesti huomaa. Kokeile joskus.

    Äänestä

...katumaasturis perseeseen.


Tee ympäristö teko ja lopeta runkkaaminen

Äänestä
  • jätkä on hyötypaperilla töissä...

    Äänestä

Nois hidaistessa on sellanenkin juttu,et auton min matalin raja on määrätty 8cm matalimmast kohdasta ja lappeenrannas on monia hidasteita mis ottaa pohja kiinni hidasteesee kun ajaa.. periaatteessa laittomia hidasteita nekin kun ovat.. auto jos menee rikki,nii kaupunki on velvollinen korjaamaa auton.. Onks järkee laittaa hidaste liikenne valoihin,kun tullaan shellintä basaarin kohdalla valtakadulle..? ite en nää ainekaa asiasta ku vaaratilanteita.. ihme touhua.

Äänestä
  • on jonkun kumipään keksintö.
    Ensin ajetaan normaalilla nopeudella, sitten jarrutetaan lähes nolla nopeuteen, sitten taas kiihdytetään normaaliin nopeuteen.
    Pakokaasupäästöt lisääntyvät, ja melu lisääntyy ja autot rikkoontuvat.
    Tässä esimerkkinä Lappeenrannan kaupungin suunnittelijoiden "hiilijalanjälki".
    Katsokaapas niiden asuntojen postiluukkujen nimiä, joita asuu näiden hidasteiden kohdalla, katsokaapas parkkipaikkojen autoja. Seuraamalla näitä autoja, näette, että nämä kyseiset autot ajavat muualla aivan holtittomasti, mutta siihen "kotikadulle" täytyy saada hidasteet, ettei heidän pikku kullannuput vaan jää hurjastelijoiden alle.

    Korjaamoiden asentajien kanssa juteltuani, he kyllä sen avoimesti kertoivat, että yllättävän uusistakin autoista menee ohjausniveliä, jousia ja iskunvaimentimia. Helmapelleistä ja spoilereista puhumattakaan.

    Ei muuta kun kaupungille laskut noista korjauksista, niin jos oppisivat jotain.

    Minä asun kuutostien vieressä, ja aion tulla vaatimaan siihenkin hidasteet, ettei minun koirani ja kissani jää vaan auton alle.

    Äänestä

Se on sellainen teko, mistä vain hölmöt, älykkyysosamäärältää alle 60, ovat valmiita ilman tuskaa luovuttamaan kaiken maailman Kataisille ja huppelipoika Tynkkysille rahaa kotonkeihin.

HIV ON HOMOJEN TAUTI!!! Ryssät on sitten taas asia erikseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Esko N kirjoitti:

Onko kukaan laskenut hidasteiden ympäristövaikutuksia? Niistä tulee suuri moottorin kulutuspiikki, enemmän ympäristömelua, suuremmat pienhiukkaspäästöt asuinalueelle sekä mekaanista rasitusta auton eri osille. Ei kovin ekotehokasta! Faktoja olisi mukava saada näistä asioista. Uskoisin, että pieni ajonopeusnäyttö tien laidassa on halvempi ja joskus jopa tehokkaampi kuin raskas tiehen tehty hidaste.

Onko kukaan ajatellut kuinka paljon aikaa kuluu enemmän esim. ambulanssilla päästä kohteeseen missä on paljon hidasteita. Entä kuinka paljon hälytysajoneuvokalusto kuluu ja hajoaa enemmän näillä hidastetuilla tieosuuksilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu