Tupakointi Silja Europalla

Mimmuhi

Muutama vuosi on siitä, kun viimeksi Siljalla risteilty, joten varmaan tupakointirajoitukset muuttuneet. Saako missään baarissa polttaa tupakkaa? Ilmeisesti laivan sisätiloista löytyy tupakointikoppeja tms? Vikingillä kun risteiltiin pari vuotta sitten, selvis vasta laivalle päästyä, että kannella voi ainoastaan käydä tupakalla. Näin ohjeisti meitä laivan henkilökunta, tosin loppumatkasta löydettiin kyllä jostan konehuoneen takaa perimmäisestä nurkasta tupakointipiste, oli aika hyvin piilotettu. Toivottavasti Siljalla ois edes tupakkakoppeja sisällä. Lähinnä haaveilen siitä tuopillisesta olutta tupakka..

7

2405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • t

      Sekä yökerhon että pubin yhteydessä kannella 8 on tupakointitilat, lisäksi discossa seiskakannella tupakointi sallittu. Kansilta 6 ja 12 löytyy myös tupakointialue.

    • Vihreä Planeetta

      Olet rikollinen.
      Myrkytät ympäristösi ja itsesi tervalla, nikotiinilla, arseniikilla arseenilla yms.
      Roisto

    • No Smoking

      Tiedätkö mistä minä haaveilen? Että tulisi joskus aika, jolloin tupakointikieltoa todella noudatettaisiin ja meillä "lainsuojattomilla" olisi parempi ilma hengittää!

      Joka paikassa toitotetaan, miten te tupakoijat olette joutuneet "ahtaalle", kun kuulemma missään ei saa polttaa! Miten sitten me tupakoimattomat, meidän hengitysilmaa saastutetaan tuon tuostakin! Vaikka laivoilla on jo aika monessa paikassa tupakointikielto, lipsutaan tuosta säännöllisesti joka ilta, viimeistään puolen yön korvilla. Silloinko on meidän tupakoimattomien aika mennä nukkumaan? Ei helvetissä! Minä haluaisin nauttia risteilystäni täysin siemauksin, ilman että minun pitää hengittää toisten pilaamaa ilmaa!

      Kunpa joskus saisimme todella savuttoman laivan, siis jolla tupakointi olisi oikeasti kielletty! Ja ihan joka paikassa! Lyön vaikka vetoa, että sellaiset laivat tulisivat olemaan täysiä joka kerta!

      • Mimmuhi

        "Tammikuussa" kiitos tiedoista, mukava jos sisältä löytyy tupakkakoppeja:)

        "No smoking" valitettavasti en pysty vaikuttamaan lainsäädäntöön, muiden tupakoitsijoiden käytökseen tai siihen ettei laivan henkilökunta puutu tilanteisiin, jos sääntöjä rikotaan. Itse poltan aina vain sellaisissa paikoissa, missä se on sallittua ja yleensäkin otan huomioon ihmiset, jotka eivät polta. Toivotaan että saat jonain päivänä savuttoman laivasi, minä toivon vastapainoksi sellaista laivaa jossa tupakointi on sallittu, ihan joka paikassa.


      • No Smoking

        Minulla oli huono päivä töissä, vaimo(kin) kiukutteli ja sitten vielä tulivat ylimääräiset lumityöt...

        Jos olisin käyttänyt rekisteröityä nikkiäni, voisin poistaa edellisen purkaukseni...

        Vaikka kirjoitukseni ei ollut suoranaisesti sinulle, pyydän kuitenkin anteeksi, "Mimmuhi"!


    • rehellisesti esiin

      tallink/siljan olisi hyvä ottaa oppia vikinglinen www-sivuista joissa erittäin selvästi kerrotaan jokaisen laivan kohdalla nimä tupakointi asiat. tallink tuntuu piilottevan asioita omilla sivuillaan.

      • näin se on nähtävä

        ilmeisesti karsii kaiken mahdollisen työn pois mikä on mahdollista, myös työtekijöiden määrää www-sivujen ylläpidossa, Ei siis ihme jos ei varustamon sivuilta löydy oleellisia tietoja kuten kilpailijoillaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      466
      3664
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2726
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      276
      2114
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      443
      1988
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1344
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      1251
    7. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1108
    8. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      1025
    9. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      1008
    10. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      999
    Aihe