dän,
kolme palkintoa Ranskassa, Kaarina Hazard sai festivaalin parhaan naisnäyttelijän palkinnon,
kaksi muuta lisäksi, Heikki Nousiainen miespääosan palkinnon, jne,
elokuva on saanut jo 9 kansainvälistä palkintoa.
Minut se elokuva vangitsi täysin.
kolme palkintoa Ranskassa, Kaarina Hazard sai festivaalin parhaan naisnäyttelijän palkinnon,
kaksi muuta lisäksi, Heikki Nousiainen miespääosan palkinnon, jne,
elokuva on saanut jo 9 kansainvälistä palkintoa.
Minut se elokuva vangitsi täysin.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kaunis ja koskettava elokuva on, joten palkintonsa ansaitsee.
Ihmetystä herätti täydellinen hiljaisuus elokuvateatterissa
esityksen päätyttyä. Ihmiset istuivat paikoillaan ajatuksiinsa sukeltautuneina.
Mitä mahtoivatkaan ajatella nämä hyvin erilaisista kulttuureista
tulleet katsojat,
--- minä suomalaisena pohdin.
Postia pappi Jaakobille on hyvin pelkistetty. Siinä sanat eivät niinkäänpaljon puhu kuin ilmeet - katseet, vaikka pappi Jaakob onkin sokea kuuloaistin avulla hän pystyy tunnistamaan avustaja Leilan tunteet äänensävystä.
Kaksi täysin erilaista maailmaa kohtaa toisensa pappi ja elinkautisvanki Leila. Niinhän siinä lopulta käy odottamatta erilaiset maailmankuvat kohtaavat toisensa, jolloin Leila auttaja pappi Jaakob autettava osat kääntyvät päälaelleen.
Syvästi koskettava todellisen tuntuinen elokuva.
Sitä jään miettimään miksi pelkistetyt elokuvat voittavat mittelöissä samaa tyyliä on Kaurismöen elokuvissa, eipä niissä turhaa krääsää ja puheen pälpätystä näy, niukat sanat, ilmeet puhuvat enemmän.
Tykkäsin tästä elokuvasta, oli pitkästä aikaa tehty minunkin mieleinen filmi, johan näitä toiminta- ja juopottelukuvia onkin saatu aivan liikaa.
Taitaa elokuvien tekijätkin tuntea jo nahoissaan elokuvista jotka eivät vedä katsojia, ja sotakuvia, raakuuksia sekä sekoiluja on tarpeeksi kuvattu, viimeksi mainittua näkee tavallisessa katuelämässäkin aivan liikaa.
Jaakobin ja Leilan yhteistyö oli kehonkieltä ja tekemistä, ja tarpeellinen sananvaihto tarvittaessa, molemmat hyviä luonnenäyttelijöitä.
Tämänsuuntaiselle elokuvalle lienee tilausta niin luulen, ja nuo palkinnot varmasti kannustaa tuottajaa.
Huono käsikirjoitus. Huonosti kuvattu. Ei todellakaan päässyt oscareihin. Ja kun ei päässyt oscareihin, mikä luonnollista, maalailee nyt markkinoitaan kaikenmaailman kissanristiäis palkinnoilla. Luonnollinen tapa markkinoida huonoa tuotetta. Postia pappi jaakobille on esimerkki kuinka huonoa elokuvaa markkinoidaan. Karkitkin maistuvat lasten suussa vaikka lopulta tuhoavat lasten hampaat. Postia pappi jaakobin tuottaja on henkisesti ja fyysisesti korkeintaan risto räppääjän tasolla ja ammattitaidoiltaan varsin noviisi. Rahat osaa kuitenkin imuroida korruptoidulta elokuvasäätiöltä missä asioita istuu päättämässä sienet. Ei hyvä. En suosittele kenenkään uhrata edes elokuvalippua tälläiseen roskaan saati ostaisi sitä levynä.
Meitä on joka lähtöön ja osa jää vielä Pöljän asemalle, niin on myöskin mielipiteitä. Mielipiteitä julkituodessa on aina muistettava, tämä on vain minun mielipiteeni ja muilla on omansa.
Jos ei ymmärrä, tajua miten monilokeroinen ihmisen mieli on, silloin on parasta katsoa vain toimintaelokuvia joissa tapellaan, murhataan, soditaan, käytetään alatyylin kielenkäyttöä, toki näitäkin on.
Postia pappi Jaakobille tuo esiin miten paatuneinkin ihmismieli alkaa purkamaan patoutunutta mielentilaa. Purkautuessaan mielen sopukoita kalvavia jokapäiväistä elämää rajoittavaa pahanolon tunnetta toiselle henkilölle, kuten tässä elokuvassa kävi, voi löytää itsestään aivan uuden mielialan omaavan elämän. Puhutteleva elokuva on, jos se puhuttelee liikaa jotakin henkilöä silloin elokuvan sisältö antaa henkilölle vastareaktion tyrmätä sanoma.
Mieltä painavat asiat on voitava purkaa toiselle henkilölle senjälkeen elon askel tuntuu kevyemmältä. Mieltä vaivaava asia vain kuluttaa a.o. energia varoja.
Sinulla on pahaa päässäsi, olet säälittävä.
Näyttää olevan asiantuntijan lausunto joka täsmää. Erehdyin vahingossa katsomaan tämän ko. elokuvan dvd:ltä ja ihan karmaisi mitä kamalaa tekelettä.
Mielipiteitä maailmaan riittää, asiantuntijat ovat kuitenkin niitä harvasanaisia rivejä jotka pystyvät erottamaan jyvät akanoista. Postia pappi jaakobille on tosiaankin huono tuote siis leffa jota yritetään markkinoida tekaistuilla palkinnoilla ja hölynpölyllä. Ja eikä kyseisen roskan tuottajastakaan ole kehumista. Kyseinen tuotantoyhtiöhän rahasti raakin kylmäverisesti mielenvikaisella pyötuoliin sidotulla invalidilla joitain vuosia takaperin ja huijasivat yleisradiota myyden sinne vailla pätevyyttä olevan juontajan muka toimittajana. Kaikkia maailmaan mahtuu. Asiantuntijat ovat oikeassa. Postia pappi jaakobille on roskalla rahat pois kansalta roskalehdistön tavoin
Outo inssi kun et osaa edes nimikettä lyhentää oikein, tahallinen häirikkö olet.
Ei haittaa mitä sinun mielipiteesi sisältää luin kyllä, taidat olla kaduilla illat kaiket potkimassa ja pahanteossa?
Miten roskalehtiä myydään? valheella ja olemalla ärsyttävä. Postia pappi jaakobille on huijareitten tuote ja ala-arvoinen elokuva. Viisas välttää tälläisten roskien katsomista-
Miksi leffan sisältö on täyttä roskaa? Jos tekijät ovat jonkun mielestä huonoja ei se tarkoita sitä että itse aihe olisi mitään sanomaton.
Pitäsi tutustua tämänkaltaisiin henkilöihin joilla on vajavaisuutta oivaltaa mitä elämä on. Kirjeiden kirjoittaminen papille ja esirukouspyynnöt ovat täyttä totta tänä päivänä. Miksi sitten yleensä ihmiset pyytävät vaikeuksien kohdatessa esirukouksia ja sieklunhoitajat rukoilevat pyyntöjen puolesta.
En minäään ymmärrä ingengörien lujuuslaskelmista, voimavirroista ym muista mitään. Lujuuslaskelmatkin voivat pettää kuten Turun Myllysilta osoittaa. Siis maailma on pettävää, kaikkialla ja jokaisen on mahdollisuus epäonnistua missä tahansa työssä ja toimessa.
Kumpi lyhennys on virallinen dipl.ins vai di.ins
Postia pappi Jaakobille leffan sanoma siis osui sisimpään, jäi kaivelemaan mieltäsi. Kirjoituksesi kertoo sen.
On yksiselitteinen.Rahat pois tyhmiltä ja hyväuskoisilta kuluttajilta. Kiitos mutta uskon mieluummin sellaisten sanoihin jotka ymmärtävät jotain taiteesta ja elokuvista. Heidän analyysi oli yksi tyrmäys: ei mitään ovea oscareihin:
Ja fakta asiaan: http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Postia pappi Jaakobille ei päässyt Oscar-ehdokkaaksi/1135252292570
Vai mitä luulitte odottavanne tuottajalta joka räpeltää Risto Räppääjän tasolla ja rahastaa mielipuolilla pyörätuolilaisilla. Sekundahallin tyyppi sarjassa salatut elimet
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Postia pappi Jaakobille ei päässyt Oscar-ehdokkaaksi/1135252292570
syövyttävää.